Jak probíhá těhotenství ve 33. týdnu
Počínaje 33. týdnem těhotenství by měla žena chodit do těhotenské poradny každé 2–3 týdny (do 36. týdne, liší se dle lékařů a dle průběhu těhotenství). Při každé návštěvě se kontroluje přírůstek hmotnosti, měří se krevní tlak, vyšetřuje se moč, sledují se otoky. Dále většinou následuje vaginální vyšetření s kontrolou stavu porodních cest – děložního čípku). Vaginální vyšetření při každé kontrole však není nutné, pokud žena nemá potíže.
Velikost dělohy roste, proto může tlačit na žaludek a podžebří. Trochu se vám uleví, až se dítě otočí hlavičkou dolů. Mohou se zhoršit otoky nohou či se objevit hemoroidy. Poloha na zádech pro vás přestává být příjemná. Zvětšující se bříško způsobuje časté močení či dušnost. Mohou vás překvapit občasné stahy dělohy – pokud nejsou bolestivé a neobjevují se častěji než desetkrát za den, jedná se o zcela normální jev. V dalším měsíci přiberete asi 1,5 kilogramu.
V tomto období těhotenství orgány dítěte dále dozrávají a jejich funkce je již z větší části připravena pro samostatný život. Stoupá množství podkožního tuku, což mění barvu kůže na růžovou. Rychlé zvětšování mozku rozšíří hlavičku během tohoto týdne o dalších 9 mm. Dítě už nemá takový prostor pro svou aktivitu, proto jeho pohyby cítíte spíš jako přetáčení nežli kopání. Možná vysledujete, že se miminko hýbe v závislosti na vaší aktivitě, jídle, relaxaci nebo konkrétních zvucích. V tomto období miminko měří od temene k zadečku už asi 30 cm a váží téměř dva kilogramy. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Kosti dítěte jsou čím dál tím pevnější. Lebeční kosti nejsou spojené a mohou se tedy během porodu při průchodu porodními cestami posunout a částečně překrýt. K úplnému spojení lebečních kostí dochází až na počátku dospělosti, do té doby se kosti přizpůsobují růstu mozku a dalších tkání.
Miminko stále přibývá na váze, už váží kolem dvou kilogramů. V této chvíli je většinou otočeno hlavičkou směrem dolů, není-li tomu tak, ještě stále se to může změnit. Ani v tomto období by budoucí maminka neměla podcenit kvalitu stravy a zastoupení jednotlivých živin, minerálů a vitamínů. Miminko a jeho vývoj kostí kladou zvýšené nároky na příjem vápníku – mléko, mléčné výrobky. Zvažte, co vám ještě chybí do porodnice, taška by měla být nachystaná nejpozději do 35. týdne. Pokud máte připraveny nejen věci do porodnice, ale i výbavu, vybraného a osloveného pediatra i porodnici, rozhodnuto o mateřské, tak už můžete do konce těhotenství pouze odpočívat.
Pohyby
Každé dítě je jiné a neexistuje žádný popis toho, jak by pohyby měly správně vypadat například v 33. týdnu těhotenství. Důležité je, aby se frekvence a charakter pohybů příliš neměnily – při déletrvajícím zeslabení či naopak zesílení pohybů dítěte je lepší vyhledat lékaře a nechat jej zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Někteří lékaři doporučují po 28. týdnu těhotenství pro větší pocit jistoty jednou nebo dvakrát denně počítat pohyby dítěte v určitém časovém intervalu. Jednou z možností je v klidu (vsedě nebo vleže na boku) sledovat, jak dlouho trvá, než ucítíte 10 pohybů dítěte (kopání, šťouchání nebo pohyby celého těla). Tato doba by neměla překročit 2 hodiny (ve většině případů to trvá mnohem kratší dobu). Pohyby miminka v tomto období cítíte spíš jako přetáčení než jako kopání. Možná vysledujete, že se miminko hýbe v závislosti na vaší aktivitě, jídle, relaxaci nebo při konkrétních zvucích.
Váha
Váha miminka se v tomto období pohybuje zhruba okolo dvou kilogramů.
Poloha plodu
Poloha plodu je dána vztahem dlouhé osy plodu k dlouhé ose dělohy. Nejčastější je poloha podélná (99,5 %). Přitom bývá nad pánevním vchodem hlavička (pak se jedná o polohu podélnou hlavičkou (asi v 96 %), nebo pánevní konec plodu (asi 4 %) – poloha podélná pánevním koncem. Výjimečně se stává, že miminko leží v děloze napříč nebo šikmo (poloha příčná nebo šikmá).
Porod ve 33. týdnu těhotenství
Porod ve 33. týdnu těhotenství se bere jako předčasný porod a narodí se při něm dítě s hmotností nižší než 2 500 g. Výskyt předčasných porodů se trvale pohybuje mezi 7–10,6 %. I přesto, že se diagnostické a terapeutické možnosti zlepšují, předčasný porod se u nastávajících maminek stále více objevuje a jejich počet se nijak nesnižuje. Narůstá počet dětí narozených po umělém oplodnění, počet dětí z vícečetných porodů a zvyšuje se průměrný věk matek nad 35 let. Děti narozené předčasně mají méně času na vývoj v děloze, proto často trpí závažnějšími zdravotními komplikacemi. Zralost dítěte se určuje podle dosaženého gestačního týdne; o střední nezralosti hovoříme v období 31.–33. týdne těhotenství. V 50 % předčasných porodů se nedá určit jejich přesná příčina.
Předčasný porod a jeho projevy: 4 a více kontrakcí dělohy během jedné hodiny, výraznější vaginální výtok, špinění nebo krvácení z pochvy, bolesti břicha, tlak v pánevní oblasti, bolesti zad, otevírání děložního hrdla, předčasný odtok plodové vody, v některých případech těhotná žena nemusí při otevírání děložního hrdla pociťovat žádnou bolest.
Čím dříve se dítě narodí, tím vyšší je riziko komplikací. Významnou roli hraje také porodní hmotnost. Některé problémy jsou patrné hned po narození, zatímco jiné se mohou objevit několik měsíců po narození. Kůže nezralého novorozence je jemná, citlivá na tlak, chlad a teplo. Snadno dojde k jejímu popraskání. U jakkoli nezralého novorozence kůže po 14 dnech nabude struktury donošeného novorozence.
Projevy předčasného porodu se léčí v nemocnici, kde se zaměřují na odstranění vyvolávající příčiny a potlačení projevů porodu. Ke snížení děložní činnosti se již více než 30 let používají tokolytika. Základním principem léčby je zastavit předčasný porod, docílit dozrání plic pomocí glukokortikoidů a léčit infekce antibiotiky. Uvolnění stahů dělohy je úspěšné, pokud se zabrání předčasnému porodu alespoň na 48 hodin – je to období nutné k dozrání plic pomocí kortikosteroidů. Pokud se nedaří zastavit předčasný porod, gynekolog rozhodne, jakým způsobem bude porod veden. Porod může probíhat přirozenou cestou nebo císařským řezem. Maminka po porodu by měla počítat s tím, že v nemocnici stráví přibližně stejný čas, jako je doba, kterou mělo miminko zůstat ještě v bříšku. Obecně platí, že předčasný porod musí být veden šetrně. Nedonošenci jsou náchylnější k porodním poraněním a citlivější na nedostatek kyslíku.
34. týden těhotenství
Ve 34. týdnu těhotenství měří plod od temene k zadečku asi 32 cm a váží asi 2 200 g. Dítě nyní rychle přibývá na váze a toto tempo si udrží až do narození. Kůže již není zvrásněná, ale naopak se s přibývajícím podkožním tukem napíná. Pokračuje vývoj plic a nervové soustavy. Duhovka dítěte je zabarvená do modra a její dobarvení bude dokončeno až několik týdnů po porodu, kdy budou očička dítěte vystavena světlu. V mozkové části miminka se nachází takzvané fontanely, kterých je celkem 6. Fontanely jsou vazivové lupínky, které jsou typické právě a pouze pro novorozence a spojují jednotlivé lebeční kosti, mezi kterými jsou dost široké mezery. Když jsou lebeční kosti blízko sebe, vznikají mezi nimi naopak lebeční švy. Fontanely se u dítěte postupně vytrácejí, zacelují a do dvou let jsou zcela zavřeny. Do konce těhotenství zbývá necelých 7 týdnů a u ženy se může objevit častější únava, výkyvy nálad doprovázené náhlým smutkem, pláčem, lítostí, horší spánek nebo tvrdnutí bříška a časté močení. S tvrdnutím břicha se také mohou objevit mírné kontrakce, kterým se říká poslíčci. Tělo se jimi připravuje na porod. Děti narozené mezi 34. a 37. týdnem těhotenství jsou sice považovány za nedonošené, ale po porodu se obvykle dobře adaptují a v delším období je jejich vývoj stejný jako u dětí narozených v termínu.
Autor: © svevi
Foto: © Tom and Katrien