Léčivé účinky ačokči
Plody ačokči regulují metabolismus tuků, snižují hladinu špatného cholesterolu (LDL), a naopak přispívají ke zvýšení HDL cholesterolu, tedy toho dobrého. Díky těmto výhodám je ačokča ideální pro jedince trpící nadváhou a vysokým cholesterolem.
Blahodárné účinky této rostliny byly prokázány v mnoha klinických studiích. Osivo této rostliny je velmi doporučováno při léčbě hypertenze. Plody ačokči obsahují pektin, kyselinu galakturonovou, minerální látky a steroidní sloučeniny.
Výhody ačokči
Perfektně funguje zejména při hubnutí, proti cholesterolu, proti kornatění tepen a proti hypertenzi. Ačokča má tedy mnoho výhod, shrňme si některé z nich:
- snížení hladiny špatného cholesterolu – ideální pro boj s aterosklerózou;
- přispívá ke snížení hladiny LDL cholesterolu, který se hromadí v tepnách, a na druhou stranu přispívá ke zvýšení HDL cholesterolu – je tedy ideálním doplňkem pro léčbu hypercholesterolémie;
- reguluje metabolismus tuků, což umožňuje snížit hladiny cholesterolu v krvi;
- je vhodným doplňkem při hubnutí;
- doporučuje se při léčbě hypertenze;
- ideální na poruchy respiračního systému;
- pomáhá při otitidě (zánětu středního ucha).
Ačokča je samozřejmě i ovoce bohaté na vlákninu. Může být konzumována ve své přirozené podobě, v salátech, předkrmech, masových náplních, nebo v kapslích. Pokud se rozhodnete konzumovat tuto rostlinu v tobolkách, doporučují se užívat dvě tobolky půl hodiny před jídlem, obvykle před snídaní a obědem. Důležité je, aby byly zapity velkým množstvím vody.
Pěstování ačokči
Tady je podrobný návod na pěstování ačokči.
Ačokča foto
Fotografie, na kterých je vidět ačokča: ačokča foto.
Vaření s ačokčou
Zde je seznam receptů, jak připravit chutná a zdravá jídla z ačokči: vaření s ačokčou.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Abraix