Kde se mohou udělat afty
Afty jsou drobné, nažloutlé nebo bělavé vřídky, které mohou mít jen několik milimetrů, ale dokážou způsobit až nesnesitelnou bolest. Postihují sliznici v ústech včetně jazyka a projevují se palčivou bolestí při dotyku.
Afty na jazyku
Příliš častý výskyt aft na jazyku může upozornit na možnost jiné choroby. Jedná se o především o choroby autoimunitní. S opakovaným výskytem aft se setkáme také u syndromu získaného imunodeficitu neboli AIDS.
Afty v ústech
Afty v puse jsou sice malé (většinou do 5 mm) defekty, ale o to více bolí. Zpravidla se rychle objeví a zmizí po jednom až třech týdnech. Někdo je na afty náchylný, jiný se s nimi nesetká po celý život. Jestliže máte oslabenou obranyschopnost organismu, mohou se u vás afty objevovat pravidelně. Když vás postihují častěji než třikrát do roka, navštivte lékaře, který vás vyšetří.
Afty na mandlích
Afty na mandlích nepatří mezi závažná onemocnění, ale způsobují nepříjemné bolesti a mohou tak prakticky znemožnit dodržování pitného režimu, příjem potravy a často dokonce i mluvení. Riziko aft stoupá se stresovou zátěží, což souvisí s rovnováhou naší imunity. Také se objevují častěji u lidí se zubními protézami nebo rovnátky. Trpíte-li zlozvyky, jako je okusování nebo žvýkání tváří, budete k aftám také náchylnější. Rizikovou skupinou jsou rovněž lidé, kteří kouří nebo žvýkají tabák, a ti, kdo trpí nedostatkem vitamínů, hlavně z řady B.
Příznaky
Afty jsou malé bělavé nebo nažloutlé vřídky s červeným lemem na jazyku, dásních, na patře nebo sliznici rtů a tváří. Projevují se pálením, řezáním, bolestí, a to nejen při dotyku. Dřív než se afty objeví, vyskytuje se palčivá bolest při jídle a mluvení.
Zde můžete vidět, jak vypadají afty.
Příčiny
Afty se objeví, ani nevíte jak. Často to může být právě po nepříjemném kousnutí, kdy narušíte sliznici. S mechanickým poškozením souvisí také špatně sedící protéza či rovnátka. Dalšími příčinami vzniku může být nadbytečný stres, nedostatek vitamínů, a dokonce i konzumace některých jídel (zejména citrusové plody, kořeněné pokrmy či brambůrky a podobně). V neposlední řadě mohou být klidně afty i virového původu, protože v ústech se nachází mnoho organismů a právě při velké zátěži začne váš imunitní systém reagovat přehnaně. Afty v ústech jsou virového původu a poměrně nakažlivé.
Léčba
Léčba není tak úplně jednoduchá, jelikož afty jsou velmi odolné a jen tak se jich nezbavíte. Můžete si pravidelně kloktat a tím trochu utišit bolest. Vhodné jsou v tomto případě bylinky (heřmánek, měsíček, echinacea). Pomoci vám může pití těchto bylinných čajů. V lékárně se dají koupit různé přípravky a bez předpisu: Mundisan gel, ústní voda či gel Aloclair, ústní voda Tantum Verde, roztok Herbadent, Urgo afty a mnohé další. To, co pomáhá jednomu člověku, bohužel druhému nemusí, proto je léčba aft velmi individuální. Při výskytu aft raději používejte kartáček s měkkými štětinami, mějte vlastní příbor i ručník a během onemocnění se vyvarujte kořeněných a kyselých jídel.
Jak léčit afty u dětí
Použijte čtvrt lžičky jedlé sody rozmíchané v teplé, ale ne horké vodě a vzniklým roztokem vyplachujte pravidelně dítěti ústa. Na výplach se také občas používají odvary z heřmánku nebo šalvěje, které mají teplotu lidského těla. Dokud má dítě afty, hlídejte také jeho jídelníček. Potraviny by měly být teplé, ne horké, dítěti nedávejte do jídla příliš mnoho koření, vyvarujte se rovněž kyselých pokrmů. Bolest také zvyšuje nadměrná slanost, děti obecně by měly minimálně solit a jíst minimum slaných pochutin, takže tato redukce se tedy netýká jen léčby aft. Pokud vidíte, že bolest je opravdu veliká a dítě prostě jíst nechce, můžete mu jídlo rozmixovat a krmit ho převážně hladkými či čirými polévkami, které bude moci vypít brčkem. Díky brčku se potraviny vyhnou aftám a nebudou ho bolet. Lékaře určitě navštivte, pokud afty vůbec nemizí i po sedmi až deseti dnech nebo pokud se jejich počet neustále zvyšuje.
Afty v těhotenství
V těhotenství dochází ke kombinaci několika vlivů. Kvůli vlivu plodu, který vše potřebné čerpá z vašeho těla, je nedostatek vitamínů anebo celkové oslabení imunitního systému velmi pravděpodobnou příčinou vzniku aft. Základem léčby aft v těhotenství je samozřejmě řešení příčin vzniku (například doplněním vitamínů, omezením stresu nebo dráždivých jídel a podobně). Při použití kloktadla je nutné vyhnout se těm druhům, které obsahují alkohol nebo vodilku kanadskou. Při pití bylinných čajů je zase potřeba myslet na všechny účinky bylinek. Mnohé mohou způsobit více škody než užitku. Mohou ovlivňovat činnost svaloviny dělohy nebo způsobit překrvení orgánů pánve (například sporýš neboli verbena). Je potřeba dát si pozor na bylinné směsi dovážené z Orientu, mohou obsahovat neprověřené byliny s neznámým chemickým složením. Aloclair je vynikající pomocník při boji s aftami nejen v těhotenství. Je dostupný ve formě ústní vody a gelu. Neobsahuje alkohol ani salicyláty. Aloclair je bezpečný dokonce i v případě polknutí. Vytvoří přímo v místě aplikace jemný průhledný ochranný film, který zamezí bolesti a urychlí tak hojení.
Babské rady na afty
- Při výskytu aft vyplachujte pusu silnějším odvarem šalvěje, nepolykejte.
- Pokud máte aftu v dutině ústní, cucejte během dne opakovaně rozkousané hroznové víno. Látky v něm obsažené pomáhají léčit afty. Většinou již za 24 hodin je afta na ústupu.
- Proti aftám v ústech pomůže aloe vera. Stačí šťávou z čerstvě uříznutého listu afty několikrát denně potírat. Afty méně bolí a rychleji se uzdraví.
- Na afty je nejlepší sníst hrst borůvek, pomáhají čerstvé i kompotované.
- Dejte si do pusy navlhčený čajový sáček. Vydržte 5 min.
- Jako kloktadlo při léčbě aft poslouží levandule lékařská.
- Med působí na afty. Brání přerůstání kvasinek v dutině ústní.
- Vyplachujte odvarem z ostružníku křovitého, 10 polévkových lžic na 1 l, vařte 5 minut, 10 minut nechte odstát. Pijte po doušcích.
- Bolest aft zmírníte tak, když si tampónek namočíte do propolisové tinktury a afty s ním potřete.
- Na afty žvýkejte šťávu ze šťovíku.
- Na jemno nasekejte listy netřesku, vylisujte šťávu a vmíchejte několik kapek olivového oleje. Aplikujte na postižená místa.
- Při aftách pečlivě dbejte na hygienu ústní dutiny; při čistění zubů buďte opatrní, používejte kartáček s měkkými štětinami; pokud vám některý zub dráždí dásně, navštivte zubního lékaře. Dávejte si pozor, abyste se nekousali do vnitřní strany tváří; opakují-li se u vás afty častěji, omezte nebo nejlépe vůbec nejezte kořeněná jídla, nepijte kávu a nežvýkejte žvýkačky, předejdete tím dráždění sliznice.
Autor: © svevi
Foto: © Patho