Vznik alergie
Alergie může vzniknout několika způsoby. Tím prvním je přímý kontakt s alergenem – nanesení krému na tvář, nebo třeba i stínů na oční víčko. Alergii si můžete způsobit i v případě, že použijete kosmetický výrobek jinak a jinam, než se má. Alergen se může na kůži dostat i tak, že si neumyjete ruce a pak si sáhnete na obličej, některé alergeny se přenášejí i vzduchem (například rozprašování záchodové vůně).
Alergie na make-up
- Make-up obsahuje složky, které působí jako antigeny. Jedná se o konzervační a vonné látky. Tyto antigeny mohou vyvolat alergickou reakci.
- Kontaktní dermatitida je pro alergii nejtypičtější. Tato dermatitida má dva typy –je buď iritační, nebo alergenová. Iritační nastane při kontaktu kůže s dráždivou látkou. K alergenové dochází při kontaktu s některými složkami obsaženými právě v make-upu.
- Imunitní systém vyvolává kožní reakci, která je způsobena cizími látkami. Díky tomu dochází k alergické reakci. Nejčastěji k tomuto jevu dochází u make-upů, které obsahují chemikálie a jiné přísady. Tyto přísady poškozují kůži i v případě, že nejsou přítomny alergeny.
- Alergické reakce jsou časté, ale obvykle nezpůsobují žádné závažnější příznaky. Jen ve vzácných případech mohou způsobit větší poškození kůže nebo jiných částí těla.
Příznaky alergie na make-up
- Příznaky jsou většinou spojené s iritační kontaktní dermatitidou, která je způsobena právě make-upem. Nejčastěji dochází ke svědění nebo šupinatění kůže. Mimo tyto příznaky se objevuje i zarudlá vyrážka, která se nakonec přemění v puchýřky. Může být pozorován výtok z puchýřů při jejich poškrábání nebo při kontaktu se škodlivými látkami.
- Alergen kontaktní dermatitidy má své vlastní příznaky. Ty zahrnují otok, zarudnutí a svědění. Často se objevují i puchýřky. Tyto příznaky se vyskytují nejen v oblasti, kde se aplikuje make-up, ale téměř na všech oblastech obličeje i jiných částí těla (krk nebo hrudník).
- Postižení jedinci by měli vzít na vědomí, že příznaky alergické reakce jsou spojené s líčením. Proto se nedoporučuje používání make-upu s obsahem ostrých antigenů. Jakmile se toto poruší, může dojít k tvorbě příznaků během několika hodin.
Jak rozpoznat alergii?
Alergii poznáte tak, že vás postižené místo začne svědit. Pak následují i další příznaky, které zahrnují zarudnutí, zblednutí, puchýřky a kopřivku. Projevy alergie se mohou z postiženého místa rozšířit dál po těle. Další používání make-upu pak způsobuje ekzém. Ten vzniká asi po třech až čtyřech použitích kosmetiky, která obsahuje alergeny. Kůže zarudne, svědí, většinou vznikají menší puchýřky, pokožka mokvá a může i otékat.
Jak poznat kvalitní kosmetiku?
Důležité je vyzkoušet si kosmetický produkt. To, že firma tvrdí, že se jedná o hypoalergenní výrobek, neznamená, že právě vám nezpůsobí alergickou reakci. Proto při nákupu nové kosmetiky nejprve požádejte o vzorky, které na sobě doma vyzkoušíte. Po dobu pěti dní nanášejte výrobek na malou část pokožky, pokud nedojde k reakci, můžete si ho zakoupit a používat jej pravidelně. Vyhýbejte se veřejným testerům v drogeriích, protože jsou plné bakterií.
Alergie jsou často způsobeny vonnými produkty, které se snaží udělat výrobek přitažlivějším. Vybírejte raději tedy ty bez parfemace.
Jak zacházet s alergickou reakcí na make-up?
- Při objevení příznaků alergické reakce se vyhněte používání make-upu nebo konkrétního výrobku způsobujícího tuto reakci.
- Velmi vhodné jsou krémy nebo masti s obsahem kortizonu nebo hydrokortizonu. Tyto přípravky pomáhají při zarudnutí, svědění nebo otoku.
- V závažných případech mohou být předepsány léky, které potlačují příznaky.
- Častokrát jsou předepsána antibiotika (konkrétně se předepisují na puchýře).
- Vždy jsou důležitá preventivní opatření. K dispozici jsou testy, které můžete absolvovat, abyste zjistili, že vám určitý kosmetický výrobek nezpůsobuje alergickou reakci.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © icanteachyouhowtodoit