Příznaky alergie na med
Lidé alergičtí na včelí jed obvykle také nesnášejí jiné včelí produkty:
- mateří kašička
- propolis
- med
Příznaky bývají různorodé. Při kontaktu alergenu s pokožkou se alergie projevuje nejčastěji jako svědivá kopřivka, případně jako ekzém (dermatitida). Při pozření včelího produktu se u alergika nejčastěji objevují trávicí potíže – nevolnost, zvracení, průjem. Může se však objevit i vyrážka na pokožce až svědivé otoky nebo ekzém, případně dýchací potíže, jako jsou kýchání, kašel a dušnost. Vzácně může reakce přejít do život ohrožujícího anafylaktického šoku.
Příznaky alergie na med zahrnují:
- rýmu
- kýchání
- svědění v krku
- otok rtů a jazyka
- slzení očí
- kopřivku
- kožní vyrážku a svědění
- potíže s dýcháním
- závratě
- bolesti hlavy
- infekci
- anafylaxi
Alergie na propolis
Propolis je lepkavá mazlavá hmota, kterou včely používají k dezinfekci úlu. Jeho složení se liší včelstvo od včelstva. Za alergizujícími účinky propolisu pravděpodobně stojí výměšky z pupenů topolů, které včely sbírají jako jednu ze surovin pro „výrobu“ propolisu. Propolisová alergie se dá snadno zjistit kožním testem. Ten lze provést buď u lékaře (alergolog nebo dermatolog), nebo doma. Lékař má k dispozici náplasťový test nebo jinou alergologickou metodu. Pokud doma máte propolisovou tinkturu, můžete si pár kapek nanést na vnitřní stranu předloktí či zápěstí, rozetřít a nechat uschnout. Když testovací místo během následujících hodin zarudne, začne svědit nebo se objeví pupínky, jedná se pravděpodobně o alergickou reakci. Propolis má antibakteriální, antivirové, protiplísňové a antioxidační účinky. Přidává se do některých dermatologických krémů a zubních past. Existují i žvýkačky a potravinové doplňky obohacené propolisem. Těm se musí „propolisový alergik“ vyhýbat.
Alergie na mateří kašičku
Mateří kašičku včely vylučují ze svých krčních žláz a používají jako mimořádně výživné krmivo pro larvy a královnu. Člověk se k ní dostane v některých doplňcích stravy, léčivech a kosmetických produktech. U velmi malého procenta lidí může vyvolat alergickou reakci, nejčastěji ve formě kopřivky nebo astmatické dušnosti, v horších případech v podobě život ohrožující anafylaxe.
Alergie na med
Nejmenším nebezpečím pro osoby alergické na včelí bodnutí je med. Hlavním alergenem je pyl. Nefiltrovaný nebo nepasterovaný med a produkty obsahující mateří kašičku tak mohou být rizikové pro osoby alergické na pyly a děti se sklony k atopii. I když včely typické alergizující rostliny nenavštěvují, na jejich chlupatých tělíčkách se zachycují pyly přítomné v ovzduší. Kvůli tomu jsou včelí produkty často kontaminovány alergizujícími druhy pylů a sporami plísní.
Léčba alergie na med
Používaným lékem na příznaky alergie na med je antihistamin. Mohou být použity i léky, které přinášejí úlevu od nepohodlí. Aby se zabránilo alergii na med, je důležitá léčba této alergie. Potraviny nebo nápoje s obsahem medu, by měly být vyloučeny z každodenního jídelníčku. Díky tomu se dá zabránit alergické reakci. U anafylaktické reakce může dojít k závratím, dušnosti, ztrátě vědomí nebo nízkému krevnímu tlaku. Anafylaktická reakce je často životu nebezpečná, proto je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Domácí léčba alergie na med
Quercetin je bylina (flavonoid), která způsobuje zastavení uvolňování histaminu z těla v průběhu imunitní reakce na alergen. Snižuje překrvení nosní sliznice a kýchaní. Pokud je tato bylina v kombinaci s pomerančem nebo extraktem z hroznových semen, může způsobit snížení alergie na med. Velmi užitečné je užívání nosních sprejů, které jsou účinné i při kontrole příznaků alergie, zejména při rýmě. Na bolesti hlavy se používají jemné pasty ze skořice, které jsou smíchané s vodou a aplikují se na čelo. Na kožní vyrážky a kopřivku se používá studená voda, která účinně pomáhá se zmírněním příznaků.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Scott Bauer