Kdo trpí artrózou neboli osteoartrózou?
Pravděpodobnost vzniku onemocnění se zvyšuje s věkem. Většina lidí nad 60 let trpí do určité míry osteoartrózou, ale závažnost této nemoci se liší. Dokonce jsou diagnostikovány případy onemocnění osteoartrózou u dvacetiletých nebo třicetiletých a u žen nad 50 let.
Příznaky osteoartrózy
Příznaky osteoartrózy se mohou postupně rozvíjet a zahrnují:
- Bolesti a bolestivost spjatou zejména s pohybem.
- Bolest po dlouhodobé námaze, nebo naopak po dlouhém období nečinnosti.
- Ztuhlost po období odpočinku.
- Kostnaté rozšíření v polovině a na konci prstních kloubů, které může být bolestivé.
- Otoky kloubů.
Co způsobuje artrózu?
Existuje několik faktorů, které zvyšují možnost rozvoje osteoartrózy:
Dědičnost
Někteří lidé mají dědičnou vadu v jednom z genů, který je zodpovědný za výrobu chrupavky, což následně způsobuje vadu chrupavky a vede k rychlejšímu zhoršení stavu kloubů. Rovněž lidé narození s abnormalitami jsou k rozvoji osteoartrózy náchylnější. Jedinci narození s abnormalitami páteře, jako je skolióza nebo zakřivení páteře, mají větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine osteoartróza páteře.
Obezita
Obezita zvyšuje riziko osteoartrózy kolene, kyčle a páteře. Udržení ideální hmotnosti nebo ztráta nadváhy může pomoci k zabránění vzniku onemocnění těchto oblastí nebo ke snížení rychlosti jeho progrese.
Zranění
Také zranění může být příčinou rozvoje osteoartrózy. Sportovci po úrazech kolene jsou ohroženi výskytem osteoartrózy kolene. Jedinci, kteří měli vážné zranění zad, jsou náchylnější k rozvoji osteoartrózy páteře. I zlomeniny kostí v blízkosti kloubů mohou přispět k rozvoji osteoartrózy dotyčných kloubů.
Nadměrná námaha
Nadměrná námaha stále stejných kloubů zvyšuje riziko vzniku osteoartrózy. Například lidé, kteří musejí ve svých profesích opakovaně ohýbat kolena, se vystavují zvýšenému riziku rozvoje osteoartrózy kolene.
Jiné nemoci
Lidé s revmatoidní artritidou, což je druhý nejčastější typ artritidy, jsou náchylnější k rozvoji osteoartrózy. Vzácné jsou případy, kdy nadbytek železa či růstového hormonu zvyšuje riziko vzniku osteoartrózy.
Diagnostika artrózy
Diagnostika artrózy je založena na kombinaci následujících faktorů:
- Váš popis příznaků.
- Umístění a charakter bolesti.
- Fyzikální vyšetření.
Váš ošetřující lékař může použít rentgen, který pomůže potvrdit diagnózu a vyloučí, že netrpíte jiným typem artritidy. X-paprsky ukazují rozsah poškození kloubů. Pokud výsledky X-paprsků nevykazují známky artritidy nebo jiného stavu, je nezbytná magnetická rezonance , která lépe zobrazí zasažené a okolní tkáně. Někdy lze i pomocí krevních testů zjistit typ artritidy. Pokud se vám v kloubech nahromadí tekutiny, tak je může lékař odstranit takzvanou společnou aspirací. Vzorek této tekutiny pak lékař zkoumá pod mikroskopem, aby vyloučil jiné onemocnění.
Léčba artrózy
Artróza je obvykle léčena kombinací procedur: cvičení, hubnutí, léky, fyzikální terapie s cvičením na posílení svalů, horké a studené obklady na bolavé klouby, odstranění kloubní tekutiny, vstřikování léků do kloubu a používání podpůrných zařízení, jako jsou berle nebo hole. Pokud ostatní možnosti léčby nebyly účinné, může pomoci chirurgický zákrok, a to nejen k úlevě od bolesti.
Typ léčby je závislý na několika faktorech: věk, činnosti a povolání, celkový zdravotní stav, zdravotní anamnéza, umístění osteoartrózy a závažnost stavu.
Jaký má dopad hmotnost a cvičení na artrózu?
Pohyb zabraňuje nadváze a pomáhá tak předcházet osteoartróze kolene, kyčle a páteře, také snižuje stres těchto nosných kloubů a snižuje bolest postižených kloubů.
Cvičení je důležité pro zlepšení pohyblivosti kloubů a posílení svalů, které obklopují klouby. „Jemné“ cvičení, plavání nebo chůze na rovném terénu, je pro vaše klouby menší zátěží. Vyhněte se činnostem, které zvyšují bolesti kloubů, jako je jogging nebo aerobik. Zejména pacienti s osteoartrózou kolenního kloubu by měli vyhledávat přiměřený pohyb, aby si posílili svalstvo kolem postiženého kloubu a snížili tak i jeho bolestivost.
Jaké léky se používají k léčbě osteoartrózy?
Prvním krokem léčby bývá obvykle užití analgetik (dle potřeby). Neužívejte však tyto léky déle než 10 dnů, pokud vám lékař neřekne jinak. Delší užívání analgetik zvyšuje pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků. Pokud není léčba účinná, může vám lékař předepsat silnější protizánětlivé léky nebo jiné léky na zmírnění bolesti. Některé léky proti bolesti ve formě krémů, gelů nebo sprejů lze použít na postiženou oblast přes kůži. Když je léčba těmito prostředky neúčinná, mohou být použity steroidy, které se aplikují přímo do kloubu. Tyto injekce kyseliny hyaluronové mohou být pacientům trpícím osteoartrózou aplikovány několikrát ročně. Pokud bolest stále přetrvává, lékař může předepsat silnější léky na bolest – omamné léky. Bohužel žádný z těchto léků nemůže zvrátit nebo zpomalit progresi poškození kloubů způsobeného osteoartrózou.
Alternativní léčba osteoartrózy
Zatímco nedávný výzkum zpochybnil jejich užitečnost, některé lékařské průzkumy ukázaly, že doplňky stravy jako glukosamin a chondroitin mohou zmírnit bolest u některých lidí s oteaortrózou, zejména v koleni. Některé výzkumy prokázaly, že tyto doplňky mohou být i protizánětlivé. Neexistuje však žádný důkaz, že glukosamin pomáhá při obnově chrupavky. Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech doplňcích, které užíváte, protože mohou mít nežádoucí účinky a interakce s léky. Významnou a bezprostřední úlevu od bolesti způsobené osteoartrózou poskytuje akupunktura.
Podpůrné zařízení na osteoartrózu
Podpůrná nebo pomocná zařízení mohou přispět ke snížení tlaku v kloubech zasažených osteoartrózou. Kolenní opěry mohou být užitečné ke stabilizaci vazů a šlach, také snižují bolest. Hole nebo berle zamezují zvýšené námaze některých spojů, pomáhají k úlevě od bolesti, ale také zlepšují funkci a zabraňují pádům. Fyzikální terapeut nebo zdravotní pracovník vám jistě doporučí vhodné pomůcky. Existuje také mnoho dostupných zařízení, která vám pomohou při provádění běžných denních činností (práce v domácnosti nebo vaření).
Chirurgické odstranění osteoartrózy
Pokud je osteoartróza velmi bolestivá a nepomáhají žádné jiné typy léčby a bolest vám brání v každodenních činnostech, možná budete volit chirurgický zákrok.
Existuje několik typů operací osteoartrózy. Patří mezi ně:
- Artroskopie, což je vyčištění poškozené chrupavky nebo oprava tkání. Tato operace se provádí nejčastěji u kolenou a ramenou.
- Nahrazení umělým kloubem. Tato operace by měla být pečlivě zvážena, provádí se jen tehdy, pokud trpíte výraznou bolestí, která vám narušuje funkci a kvalitu života. Umělé klouby neplní všechny funkce přirozeného kloubu, ale funkce a pohyb jsou výrazně zlepšeny. Umělé klouby se nejčastěji nahrazují v kyčlích a kolenou, jedná se o velmi bolestivou operaci. Možná je také náhrada ramenního, prstního, loketního a kotníkového kloubu.
- Společná fúze odstranění poškozeného kloubu a roztavení kostí na každé straně kloubu. Tato operace se provádí nejčastěji v oblastech, ve kterých nejsou účinné umělé klouby.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © JoJo