Co způsobuje Bellovu obrnu?
Příčina Bellovy obrny není jasná. U většiny případů se lékaři domnívají, že ji vyvolává herpes virus, který způsobuje opary. V jiných případech může Bellovu obrnu způsobit zánět nervu, který ovládá svaly na jedné straně obličeje. Také další zdravotní problémy mohou zapříčinit slabost nebo ochrnutí obličeje. Pokud nelze nalézt konkrétní příčinu, je pravděpodobné, že se jedná o Bellovu obrnu.
Jaké jsou příznaky?
Mezi příznaky Bellovy obrny patří:
- náhlé oslabení mimického svalstva na celé jedné polovině obličeje (to je hlavní příznak). Může nastat i problém se zavřením oka na ochrnuté straně obličeje;
- slintání;
- nadměrné slzení, nebo naopak pocit suchého oka;
- ztráta schopnosti cítit chuť;
- bolest za uchem;
- necitlivost v postižené části obličeje;
- zvýšená citlivost na zvuky.
Jak je Bellova obrna diagnostikována?
Lékař diagnostikuje Bellovu obrnu nejprve pomocí otázek, jimi se snaží zjistit, jaké příznaky se u vás projevily, jak a kdy k tomu došlo a podobně. Také provede kontrolu funkce lícního nervu prostřednictvím fyzického a neurologického vyšetření. Pokud nezjistí přesnou příčinu vašich příznaků, pošle vás pravděpodobně na další testy: krevní testy, magnetická resonance nebo skenování CT.
Jaká je léčba?
Většina lidí trpících Bellovou obrnou se úplně uzdraví, a to i bez léčby, obvykle do dvou měsíců. Možná budete muset užívat kortikosteroidy. Tyto léky snižují riziko vzniku možných dlouhodobých problémů po Bellově obrně. Lékař může rovněž nasadit protivirovou léčbu, která často vede k rychlejšímu zlepšení příznaků.
Jak o sebe můžete pečovat doma?
Obličejová cvičení
Jakmile nerv v obličeji začne znovu pracovat, provádějte jednoduchá cvičení, která vám nejen pomohou posílit obličejové svalstvo, ale přispějí i k jeho relaxaci, což samozřejmě vede k rychlejšímu zotavení. Prospěšná je také masáž čela, tváří a rtů pomocí oleje nebo smetany.
Oční péče
Pokud nemůžete mrkat nebo zavřít oko, dochází k vysychání oka. Suché oko pak může způsobit vážné problémy s viděním. Chcete-li své oči chránit, udržujte je vlhké.
- S pomocí prstu zavírejte a otevírejte víčko během celého dne.
- Užívejte oční kapky nebo krémy. Zejména ty, které obsahují methylcelulózu, jsou účinné a nevyžadují lékařský předpis. Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého lékaře na správný způsob používání těchto přípravků.
- Během spaní používejte pásku přes oko, přes den noste brýle.
Péče o ústa
Pokud chybí dostatek slin na jedné straně jazyka, může dojít k uvíznutí potraviny, což by mohlo vést k onemocnění dásní nebo ke kazivosti zubů. Pečlivé a pravidelné čištění zubů pomocí kartáčku a zubní nitě často pomáhá k zamezení těmto problémům. Chcete-li zabránit potížím s polykáním, jezte pomalu a jídlo dobře žvýkejte. Konzumujte raději měkké, hladké potraviny, jako jsou jogurty.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © James Heilman