Příznaky
Tato porucha se projevuje střídáním mánie (manická epizoda) a těžké deprese (bipolární deprese). Dalšími projevy může být rychlá a nečekaná změna nálad (více než 4 fáze v jednom roce) či takzvané ultrarapidní cyklování, to znamená, že mánie a deprese se nečekaně střídají několikrát za den. Při smíšené fázi postižený zažívá symptomy obou stavů zároveň (mánie i deprese). Manickým syndromem se rozumí stav, kdy postiženého snadno rozruší i sebemenší maličkosti, jedná impulsivně, například utrácí velké částky z vypůjčených peněz, které poté nemá jak splácet. Nemocný trpící mánií bývá nadměrně sebevědomý (většinou ovšem neproduktivně), veselý nepřiměřeně okolnostem, nic pro něho není problém, má sníženou potřebu spánku, zrychlenou řeč, rychlé střídání myšlenek, je sexuálně promiskuitní, navazuje stále nové vztahy. Postižený může být zároveň i podrážděný, veškeré pochody v jeho těle jsou zrychlené, může mít pocity nadřazenosti a nezastavitelnosti, a může být nebezpečný pro sebe i své okolí.
Bipolární porucha velmi často souvisí s jinými poruchami, například poruchami osobnosti. Příkladem může být hraniční porucha osobnosti, která se také projevuje střídáním nálad, obvykle ale v kratších časových úsecích, například hodinách nebo dnech. Je otázka, jestli jde o skutečnou komorbiditu (tedy současný výskyt dvou různých nemocí), nebo podobnost příznaků. DSM – diagnostický systém používaný v USA – řadí obě poruchy vedle sebe do takzvaných poruch bipolárního spektra. Dále jde o narcistickou poruchu v širším slova smyslu, tedy osobnost s nestabilní regulací pocitu vlastní hodnoty. Tato nestabilita má různé projevy, od narcistické poruchy osobnosti v užším smyslu, jak je laicky dobře známá (přesvědčení o vlastní výjimečnosti, nadřazenosti, neempatické, sobecké chování, upevňování pocitu vlastní hodnoty na úkor druhých), přes depresivní poruchu osobnosti, kde je sebehodnocení naopak trvale patologicky snížené, ke střídání pocitů zvýšené a snížené vlastní hodnoty a s tím i nálad a aktivity, které se mohou podobat projevům BAP nebo v ně přecházet.
Podle údajů Světové zdravotnické organizace (World Health Organization) patří bipolární porucha mezi deset nejdražších nemocí s nejhoršími následky.
Jak poznat bipolární poruchu u dětí
Bipolární porucha se u dětí nejčastěji objevuje v období dospívání, tedy obvykle mezi 15. a 19. rokem věku, ale někdy se vyskytne již u 6- nebo 7letých dětí. Příznaky deprese zahrnují pocity beznaděje, extrémní viny, uzavírání se před rodinou a přáteli, myšlenky na smrt a na sebevraždu. Dítě trpívá dlouhodobou únavou, usíná během dne a v noci má potíže se spánkem, obtížně se soustředí, má nedostatek energie a ztrácí zájem o své normální aktivity i o osobní hygienu. Ztrácí chuť k jídlu, nebo naopak přehnaně jí. Příznaky mánie se projevují přehnaným pocitem vlastní důležitosti a pohody, extrémním neklidem a hyperaktivitou, neustálým mluvením, potížemi se spánkem a přehnanou společenskou aktivitou nebo sexuální promiskuitou. Dítě může nabývat na váze, nedokáže ovládat své nálady, stává se paranoidní a utrácí příliš mnoho peněz. U některých bipolárních dětí se mánie a deprese rychle střídají několikrát za týden, zatímco u jiných převládají spíše záchvaty mánie než deprese.
Jestliže má dítě příznaky bipolární poruchy, pošle ho lékař na kompletní psychologické vyšetření k psychiatrovi nebo psychologovi. Lékař rovněž zjistí, zda příčinou příznaků nejsou nějaké fyzické problémy, a nechá dítěti udělat testy, které vyloučí jiné poruchy, například nadměrnou činnost štítné žlázy, nebo zda příznaky pouze imitují bipolární poruchy.
K léčbě extrémních změn nálad je někdy nutná hospitalizace. Dítě bude dostávat antidepresiva na depresi nebo antipsychotika na záchvatech mánie. Bude také nutné, aby navštěvovalo psychoterapeutická sezení, kterých se mohou zúčastnit i ostatní členové rodiny. Jakmile se podaří zvládnout příznaky, předepíše lékař dítěti lithium, které brání recidivě příznaků. Léčba lithiem je obvykle velmi účinná, je však nutné pečlivě sledovat dávkování, neboť dávka, která je třeba ke stabilizaci nálad, je velmi blízká dávce, která může vyvolat příznaky otravy. Lékař pravidelně zjišťuje hladinu lithia v krvi dítěte, aby zabránil nepříznivým účinkům. Dítě bude muset pravděpodobně užívat lithium po celý zbytek života a tak udržovat nemoc pod kontrolou. Ke zvládnutí příznaků mánie musí některé děti užívat ještě další léky, takzvaná neuroleptika.
Dědičnost
Bipolární mentální porucha postihuje přibližně 10 % populace. Rozvoj se obvykle projeví v období okolo 20 let věku. Nejsou známy jednoznačné příčiny vzniku. Vědci se domnívají, že je bipolární porucha způsobena kombinací genetických vlastností a následným chováním v prostředí. Bipolární porucha běžně vypukne při dlouhodobém extrémním stresu. Cykly depresivních a manických epizod se vrací a mohou se projevovat stále častěji, narušují tak život postiženého i jeho okolí včetně jeho nejbližších, rodinu, školu, práci a celkově život ve společnosti. Pacienti postižení bipolární poruchou jsou nevyzpytatelní. Depresivní epizody mohou plynule přejít v mánii a naopak. Mezi jednotlivými epizodami (atakami) může být různě dlouhá doba bez příznaků, takzvaná remise.
Test na bipolární poruchu
BITEPT test rozpozná nejčastější duševní poruchy: mánie, deprese, obsese, úzkostná porucha, bipolární afektivní porucha (maniodepresivní psychóza), různé fobie, panické poruchy, hypochondrická porucha, neurastenie a další. Mnoho lidí si dělá starosti se svým duševním stavem, ale nepokusí se o žádné řešení. Tento test vám pomůže zjistit, jestli se obáváte právem nebo zbytečně. Zjišťuje možnost přítomnosti základních kategorií psychických onemocnění, jako jsou bipolární porucha, schizofrenie, panická porucha, hypochondrická porucha a jiné.
Zde si můžete provést test.
Invalidní důchod při bipolární poruše
Pokud je pacient při tomto onemocnění kompenzován, není důvodem řešení této situace invalidní důchod. Jde však vždy o individuální přístup lékaře a pacienta.
Bipolární porucha a vztahy
Bipolární porucha osobnosti se projevuje především výkyvy nálad. Tedy projevy mánie, hypománie, deprese a remise, to je obdobím bez příznaků nemoci. Tyto stavy se samozřejmě odráží na osobním životě pacienta i jeho okolí. Bipolární afektivní porucha je onemocnění vleklé, dlouhodobé, objevující se poprvé již u mladých lidí kolem 20. roku věku. Onemocnění často změní život nemocného i jeho rodiny. Nemoc ovlivňuje celkové fungování nemocného v životě, zaměstnání, partnerských vztazích jedince. Zásadní podmínkou dobrého průběhu této duševní nemoci a minimalizace jejích dopadů na nemocného je dlouhodobá a pravidelná léčba.
Osobnosti s bipolární poruchou
Bipolární poruchou trpěl například český herec Miloš Kopecký, který na sklonku svého života dal souhlas se zveřejněním této skutečnosti. Poruchou trpí nebo trpěli i sérioví vrazi Ted Bundy a Robert Hansen, zpěváci Kurt Cobain, Richard Müller, Trent Reznor, Petr Muk a Ozzy Osbourne, spisovatelé Virginia Woolfová a Ota Pavel, skladatel Karel Svoboda, zpěvačky Demi Lovato, Miley Cyrus a Britney Spears, herec Jeremy Brett nebo také Pete Wentz z Fall Out Boy a Dee Dee Ramone, malíř Vincent van Gogh, fyzik Ludwig Boltzmann a řada dalších. Touto nemocí také trpí herečka Catherine Zeta-Jones nebo zpěvačka Sinéad O'Connor.
Autor: © svevi
Foto: © Jytdog