Co to jsou bradavice?
Bradavice jsou nezhoubné nádorky způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Papilomaviry se běžně vyskytují v lidské populaci a většina z nich nevyvolává u člověka žádné onemocnění. Viry z této skupiny mohou ale způsobovat i závažnější onemocnění, jako je rakovina děložního čípku nebo některé infekční kožní choroby. Virus HPV obsahuje dvouřetězcovou DNA a stejně jako v lidské populaci se vyskytuje i u jiných živočišných druhů. Všechny HPV viry jsou však vysoce druhově specifické, proto se nemohou mezi jednotlivými druhy přenášet. U stejného druhu je virus přenosný pouhým dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním. Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů přes měsíce, nebo dokonce roky. Člověk tedy může být přenašečem bradavic, aniž by sám nějaké měl. Uvádí se, že příznivým faktorem pro vznik bradavic je kůže dlouho vystavovaná potu, odtud zřejmě vyplývá jedno z nejčastějších umístění bradavic – na ploskách nohou.
Existuje pět druhů bradavic, které se od sebe liší vzhledem a tvoří se na různých částech těla.
- Běžné bradavice rostou nejčastěji na rukou, ale mohou se objevit kdekoliv na těle. Jsou na povrchu drsné, mají tvar kopule a šedohnědou barvu. Tady je vidět několik fotografií, jak vypadají běžné bradavice.
- Plantární bradavice se objevují na chodidlech. Vypadají jako tvrdá silná pokožka s tmavými skvrnami. Plantární bradavice způsobují při chůzi bolest. Připadá vám, jako byste šlapali na ostré kameny. Tady je několik fotografií, na kterých jsou vidět plantární bradavice.
- Ploché bradavice obvykle rostou na obličeji, rukou nebo nohou. Jsou malé, ploché a mohou být růžové, světle hnědé nebo světle žluté. Tady je několik fotografií, na kterých jsou vidět ploché bradavice.
- Nitkovité bradavice se objevují kolem úst, nosu nebo v oblasti vousů. Mají stejnou barvu jako kůže. Trčí z nich výrůstky, které vypadají jako vlákna. Tady je několik fotografií, na kterých jsou vidět nitkovité bradavice.
- Periunguální bradavice rostou v oblasti nehtů. Tyto bradavice mohou ovlivnit růst nehtů. Tady je několik fotografií, na kterých jsou vidět periunguální bradavice.
Plantární bradavice
Plantární bradavice jsou vlastně poddruhem pravých bradavic a objevují se na ploskách nohou. Protože je zde velmi ztluštělá kůže, jejich klinický obraz je lehce odlišný. Vlivem tělesné hmotnosti nerostou bradavice na povrch, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže. Tyto bradavice pak mohou být při chůzi velmi bolestivé. Ve středu viditelných útvarů jsou občas patrné drobné červené až černé tečky, které jsou způsobeny krvácením z drobných kožních kapilár. Tento druh bradavic je na léčbu jeden z nejobtížnějších, neboť má tendenci k častým recidivám (vracení se po vyléčení). Po jejich odloučení je na chodidle patrná kráterovitá prohlubeň, která se později zahojí.
Šíření bradavic
Bradavice se šíří přímým kontaktem s lidským papilomavirem. K nákaze bradavic může dojít opětovně. Můžete se nakazit od jiné osoby, sdílením ručníku, holicího strojku nebo jiných osobních věcí. Po kontaktu s lidským papilomavirem trvá i několik měsíců, než se bradavice objeví.
Příznaky bradavic
Bradavice mají širokou škálu tvarů a velikostí. Mohou se objevit s hrubým povrchem, nebo mohou být rovné a hladké. Vzhled ovlivňují i malé krevní cévy rostoucí do bradavice. U plantárních bradavic tyto cévy vypadají jako tmavé tečky objevující se uprostřed bradavice. Většina bradavic má deformovaný tvar a nezpůsobuje bolest. Naopak bradavice vyskytující se na spodní části nohy nebo mezi prsty bolest způsobovat mohou.
Diagnostika bradavic
Diagnostikování bradavic probíhá vizuální kontrolou, protože jsou viditelné pouhým okem. Lékař vám může udělat i kožní biopsii, což je odebrání malého vzorku bradavice, který je následně zkoumán pod mikroskopem.
Léčba bradavic
Většina bradavic nevyžaduje léčbu. Ale pokud máte bradavice, které jsou bolestivé nebo se šíří na další místa, lékař vám doporučí jejich odstranění. Léčba bradavic je často zdlouhavá a pacienti si pak připadají v boji bezmocní. Současná kožní medicína nabízí několik možností léčby. Důležité je být během léčby trpělivý, vše konzultovat se svým kožním lékařem a dodržet veškerá doporučení, která se léčby týkají. Léčba bradavic zahrnuje následující:
- domácí léčba pomocí kyseliny salicylové nebo lepicí pásky;
- předepsání silného léku na bradavice;
- zmrazení bradavic (kryoterapie);
- chirurgické odstranění bradavic;
- lokální destrukce prostřednictvím potírání tyčinkou z kompaktní masy dusičnanu stříbrného asi po dobu 9 dní;
- léčivé byliny, například šťáva vlaštovičníku;
- česnek vkládaný na bradavice;
- léčiva obsahující aktivní látky, jako je cytostatikum, které ničí chorobně se množící buňky. Také je vhodná kyselina mléčná a kyselina salicylová.
Léčba bradavic nemusí vždy fungovat, protože bradavice mají tendenci se vracet nebo šířit na jiné části těla. Příčinou tohoto problému bývá léčba, protože většina léčebných zákroků bradavice pouze inhibuje, ale neničí virus, který je způsobuje.
Kryoterapie
Obecně jde o „zmrazení“ bradavice tekutým dusíkem nebo jinou silně podchlazenou látkou. Léčí se takto obecné a ploché bradavice, léčba je přípustná i pro kondylomata. Zmrazování je krátkodobě bolestivé, není však třeba se obávat, bradavice mají tendenci po zmrazení rychle ustupovat a u menších bradavic často ani není potřeba kryoterapii opakovat. Za několik dnů se vytvoří na zmrazeném místě puchýř, s kterým bradavice sama odpadne.
Chirurgické odstranění
Odstraňují se tak bradavice a kondylomata většího rozsahu, zákrok se provádí většinou v lokální narkóze. Menší útvary jako nitkovité bradavice je možné vyoperovat ostrou lžičkou.
Konzervativní léčba
K tomuto účelu se využívá kyselina salycilová, po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou a jsou odstraňovány bezbolestně skalpelem.
Imunitní systém si někdy s bradavicemi poradí sám, a proto se může stát, že léčebné zásahy nejsou zapotřebí. Navštívit kožního lékaře je ale doporučeno pokaždé. Pokud s účinnou léčbou začnete včas, předejedete rozsáhlým výsevům bradavic a svízelné a zdlouhavé léčbě několika útvarů.
Komplikace bradavic
I když jsou bradavice vlastně banálním onemocněním, mohou způsobit hodně nepříjemných chvilek, a to zvláště pokud působí bolest nebo kosmetické problémy. Větší bradavice mohou způsobit jizvy, a proto je radno se co nejdříve odevzdat do rukou lékařů, kteří nejen odstraní již vzniklé novotvary, ale zabrání jejich případnému rozsevu a růstu. Speciální kapitolou jsou zde kondylomata, která jsou přenosná pohlavním stykem a řadí se tak mezi pohlavně přenosné choroby. S kondylomaty je opět dobré navštívit svého gynekologa nebo kožního lékaře, který naplánuje případnou léčbu. Některé současné vakcíny proti rakovině děložního čípku obsahují protilátky i proti některým virům způsobujícím nepříjemná kondylomata.
Domácí léčba bradavic
Jelikož jsou bradavice částečně záležitostí imunitního systému, je možné, že na ně zabírá leccos. Některé staré prameny doporučují oranžovou šťávu z vlaštovičníku, jiní česnek, nebo dokonce slimáčí sliz. Vzhledem k tomu, že bradavice jdou do jisté míry, hlavně u senzitivních jedinců, léčit sugestivně, je možné, že alternativní postupy v jistých případech opravdu zabírají. Důležité je pamatovat na to, že neodborná manipulace, zvláště vymačkávání, řezání nebo podobné zásahy, mohou mít za následek jen další roznesení bradavic do ještě nenakažené tkáně. Tak se může celý proces léčby značně prodloužit a znepříjemnit. Léčby dermatologem se není třeba bát, i lehce bolestivé zákroky se snadno vykoupí absencí nevzhledných bradavic.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © wart