Příznaky červených očí
Proč k zčervenání oka vlastně dojde? Je to prosté. Spojivka má v sobě hustou síť vlásečnic (kapilární síť), která za normálních fyziologických okolností není naplněna krví. Proto přes průhledné stěny této kapilární sítě vidíme bílou barvu bělimy. Oko se nám jeví mimo rohovku bílé. Oční lékaři říkají, že oko je klidné. Pokud se však oku cokoliv zlého přihodí, kapilární síť spojivky se naplní. Oko nám díky červené barvě krve více nebo méně zčervená. Jasně červenou, sytou barvu krve je možno vidět také, když dojde ke krvácení pod spojivku. Toto obvykle ale člověka vystraší natolik, že hned vyhledá odbornou pomoc očního lékaře sám.
Příčiny červených očí
„Červené oko“ (naplnění vlásečnic spojivky krví) může nastat z mnoha důvodů. V praxi to jsou nejčastěji:
- záněty spojivek způsobené bakteriemi, viry nebo kvasinkami;
- alergické reakce;
- astenopeické potíže (zčervenání oka způsobené kombinací namáhání zraku – například v autě, u televize nebo u obrazovky počítače – spolu s nekorigovanou nebo nesprávně korigovanou vadou refrakce oka). Oči nemají tedy brýle buď vůbec, nebo mají brýle nesprávné. V obou případech se oko namáhá a červená;
- reaktivní hyperémie (oko může červenat při únavě, pláči, při nošení kontaktních čoček, na mrazu či větru, při pobytu v zakouřené místnosti, při plavání v chlorované vodě a podobně);
- poúrazové stavy (poškození oka mechanicky, zářením nebo chemikáliemi);
- syndrom suchého oka (oko má porušené složení slzného filmu na svém povrchu. To vede k podráždění oka, k pocitu únavy a nepohody).
Oční lékaři mají pravdu v tom, že stanovit správnou diagnózu mezi těmito nejčastějšími možnostmi je bez příslušného přístrojového vybavení a lékařských znalostí nemožné. Jenže při každé banalitě či pocitu nepohody v očích člověk hned nepoběží k očnímu lékaři.
Léčba červeného oka
Léky na předpis
Musí předepsat oční lékař podle příčiny, která k červenému oku vedla. Oční lékař také určí dávkování léků.
Volně prodejné léky
Oční kapky OCUflash s výtažkem ze světlíku lékařského. Kapejte do postižených očí OCUflash 4x až 6x denně. Jestli se obtíže nezmírní nebo úplně nevymizí do tří dnů, navštivte očního lékaře!
Příčiny hrbolků pod očima
Možnými příčinami, které mohou způsobit malé červené hrbolky pod očima, jsou akné, dermatitida, keratitida. Pokud trpíte mastnou pletí, mohou být pupínky způsobeny akné. Naopak pokud máte suchou pokožku, hrbolky připomínají malé pupínky a může se jednat o kožní onemocnění zvané keratóza. Svědění kůže pod očima je jasným příznakem kožní dermatitidy způsobené alergickou reakcí na kosmetické produkty nebo alergeny. Pokud se u vás objeví malá bulka na okraji očního víčka nebo přímo na něm, jedná se o ječné zrno nebo zánětlivou oční vadu zvanou rosacea. Důležité je navštívit lékaře, protože jedině on je schopen určit jasnou příčinu. Zároveň dojde k důkladnému prozkoumání pokožky.
Léčba hrbolků pod očima
Léčba červených hrbolků pod očima se liší v závislosti na příčině a také dle závažnosti. Většina příčin způsobujících zarudnutí kůže pod očima může být léčena domácími opatřeními (teplé obklady). Na akné nebo keratitidu je nejúčinnější kyselina salicylová. V případě zhoršení hrbolků (svědění a vyrážka) se předepisují antihistaminika nebo krémy obsahující hydrokortizon. Tyto léky účinně zmírňují příznaky.
Léčiva určená na hrbolky pod očima
Závisí na typu pokožky a na příčině zarudlých hrbolků, také na zdravotním stavu. Na infekce nebo vyrážky kůže předepisuje lékař krémy na obličeje. Zejména se jedná o krémy s obsahem retinové kyseliny nebo steroidní krémy. Zároveň mohou být předepsány perorální medikamenty jako antibiotika nebo kortikosteroidy.
Domácí léčba
Polévková lžíce
Dejte dvě polévkové lžíce přes noc do chladničky. Odpoledne, až přijdete z práce nebo ze školy, budou připravené k použití. Jednoduše si je přiložte na oči a nechte je tam tak dlouho, dokud vás budou chladit. Tímto jednoduchým trikem se očím uleví a zmizí viditelné otoky.
Okurka
Z pěkně vychlazené okurky odkrojte 2 větší plátky a přiložte je na víčka. Položte se a přibližně 4–5 minut v klidu odpočívejte. Je to velmi příjemné a uklidňující, takže si klidně těch plátků můžete připravit i víc a několikrát postup zopakovat. Jakmile s okurkovou péčí skončíte, opláchněte si oči studenou vodou. Pokud vás trápí akné nebo vrásky, přiložte si plátky nejen na oči, ale i na celý obličej, okurka je, jak známo, vynikající antioxidant vhodný k léčbě i těchto neduhů.
Mléko
Tajná zbraň na opuchlé oči. Ráno po probuzení si nalijte trochu vychlazeného mléka do misky a namočte v něm kosmetické tampony. Položte je na víčka a nechte působit 5–6 minut. Mléko má přirozený uklidňující účinek a pleť po něm bude hedvábná i po vyčerpávající noci. Nakonec oči i pleť opláchněte vlažnou vodou.
Prevence
V mnoha případech se dá zabránit tvorbě červených hrbolků pod očima zlepšením hygieny obličeje. Vždy by mělo dojít k odstranění veškerého make-upu. Také je důležité nepoužívat žádné dráždivé produkty (látky), jako je parfémovaná kosmetika a další produkty, které obsahují určité alergeny. Tím zabráníte vzniku kontaktní dermatitidy.
Kdy navštívit lékaře?
Lékaře byste měli navštívit v případě vzniku malých ran, které nebyly způsobeny přímým zraněním, a to i v tom případě, že nesvědí. Bez lékařského ošetření nedojde ke zlepšení tohoto stavu. Tento stav by měl být léčen pomocí antibiotik nebo jiných léků.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © inside