Dermatitida
Dermatitida je obecný termín pro všechny vyrážky způsobené podrážděním kůže. Kontaktní dermatitida může být zapříčiněna mýdlem, pracím práškem nebo aviváží, která zůstává na oblečení, čímž dráždí kůži například na hrudníku. Atopická dermatitida se obvykle objevuje na suchých místech, zatímco seboreická dermatitida na těch místech, která jsou mastnější. Rovněž nedostatek vitamínu B, nebo naopak velké množství vitamínu A může vést k výskytu dermatitidy, která se následně projeví svěděním a zarudnutím pokožky.
Ekzém
Ekzém je další příčinou zarudnutí kůže a svědění, zanechává pokožku suchou, hrubou, šupinatou. Obvykle signalizuje onemocnění imunitního systému. Červené skvrny způsobené ekzémem se mohou časem zbarvit do hněda. Pokud ekzém neléčíte, může dojít k většímu poškození kůže, k otevřeným rankám, což je velmi přívětivé prostředí pro vznik infekce. Ekzém může být také způsoben alergiemi nebo astmatem. U dětí bývá často vyvolán některými potravinami. Nejčastěji jsou postiženy paže a nohy, ale i na hrudi se může objevit ekzém.
Svrab a lupénka
Svrab nebo i psoriáza způsobuje rychlé nahromadění suchých, odumřelých buněk, což vede k šupinatému vzhledu kůže. Pokud je kůže na hrudníku drsná nebo šupinatá, může jít o lupénku. Toto onemocnění je chronické a může být doprovázeno artritidou. U lidí s lupénkou často dochází k zesílení nehtů a ke ztuhlosti kloubů. Příznaky se objevují po několika týdnech nebo měsících a postihují buňky lymfocytů, které pak napadají nejen viry v těle, ale i zdravé kožní buňky. Stres a některé léky na předpis (například lithium a beta-blokátory) mohou příznaky lupénky zhoršit.
Suchá kůže
Jednou z možných příčin suché kůže je svědění vyvolané změnou počasí nebo jinými faktory způsobujícími vysušování pokožky. Vystavování kůže nešetrným čisticím prostředkům, teplé mýdlové vodě, horkému nebo studenému počasí může vést k vyčerpání ochranného kožního mazu. Když není suchá kůže ošetřována, léčena, stává se z ní velmi bolestivá dermatitida. Doporučuje se používání různých hydratačních krémů a krémů na opalování, které chrání pokožku před škodlivými ultrafialovými paprsky.
Léčba a prevence
Nekoupejte se v horké lázni, raději se sprchujte vlažnou vodou. Také je dobré používat sprchové gely s obsahem kakaa nebo bambuckého másla, protože působí příznivě na suchou a zarudlou pokožku. Po koupeli používejte pleťový krém určený pro citlivou kůži. Doporučují se rovněž obklady nebo koupel z koloidních ovesných vloček, které napomáhají ke zmírnění svědění. Pokud stále máte problém s červenými skvrnami na hrudi, obraťte se na svého lékaře. Někdy je antimykotická léčba nebo používání kortizonu (může být v podobě krému nebo gelu) nezbytné.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Sentient Planet