Funkce vápníku v kůži
I když se neustále zbavujeme kožních buněk, pokožka udržuje konstantní tloušťku živých vrstev. Epidermální vápník reguluje kožní buňky při obnově. Vápník také reguluje normální barvu pleti a to podněcováním melanocytů, což jsou buňky, které produkují pigment. Nedostatek vápníku v kožních buňkách se projevuje jako křehká a tenká kůže. Vápník reguluje kožní buňky obsažené v lipidech, které vytvářejí bariéru pro vnější podmínky. Pacienti se suchou pokožkou kvůli počasí nebo problémům, jako je ekzém, dobře reagují na léčbu vápníkem. Vápník kromě toho může adekvátně pomoci tělu reagovat na menší zánětlivé podněty, což vede k menšímu podráždění pokožky. Vápník v kožních buňkách pomáhá tvořit vápníkový proteinový komplex, který je důležitý pro kožní propustnost. U lidí s nízkým obsahem vápníku v kůži je větší pravděpodobnost, že dojde k předčasnému stárnutí kůže a většímu výskytu rakoviny kůže. Vápník stimuluje antioxidanty, aby nedošlo k poškození kožních komponent, jako je kolagen. Vápník je přírodní minerál a nalézá se v ovoci, zelenině a v některých semenech. Může mít roli v inhibici rakoviny kůže, neboť silně brání recyklaci karcinogenních enzymů.
Doporučená denní dávka vápníku
Doporučená denní dávka vápníku pro většinu dospělých je mezi 800 až 1200 mg denně. U těhotných a kojících že je 1200 mg minimální denní dávkou. Starší lidé mohou potřebovat více, protože po věku nad 55 let tělo trpí značným nedostatkem vápníku, protože organizmus je méně schopný absorbovat a udržet tuto důležitou živinu.
Potraviny, které obsahují vápník
Mezi potraviny, které obsahují vápník, patří mléko a mléčné výrobky, fazole, ořech - zejména mandle a pistácie, také kostnaté ryby jako sardinky a určitě také listová zelenina. Listová zelenina, která obsahuje vápník je kapusta, čekanka a čínské zelí. Některé potraviny, jako je pomerančový džus a sójové mléko, můžou být obohaceny o vápník.
Faktory, které poškozují vápník
Spotřeba vysokých dávek kyseliny fosforečné, která je obvykle v tmavě barevných druzích limonád, také sodík, alkohol a příliš mnoho červeného masa a kávy může způsobit ztrátu vápníku. Kromě toho mohou stresové hormony, zejména kortizol, poškodit vápníkové rezervy. Některé léky mohou poškodit vstřebávání a zásoby vápníku, jako je například tetracyklin.
Doporučení k vápníku
Doplňky vápníku mohou být používány jednotlivci, kteří nejsou schopni získat dostatečné množství ve své stravě. Pro nejlepší absorpci vápníku by každá přijatá dávka neměla být vyšší než 500 až 600 mg. Také nepoužívejte kostní moučky nebo dolomit jako zdroj vápníku. Tyto složky by mohly být nebezpečné, protože mohou obsahovat olovo.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Midnightcomm