Léky na závratě
Lékař vám může předepsat léky, které působí na závratě a snižují jejich závažnost. Druhy léků na závratě:
- kinetózní léky – snižují pocit závratí a napomáhají proti nevolnosti a zvracení;
- léky na nevolnost – potlačují nevolnost a zvracení během závratí.
Dlouhodobé užívání léků
Lékař vám může předepsat léky na zadržování tekutin (diuretika). Snížení množství tekutin v těle pomáhá regulovat objem tekutin a zachovávat stabilní tlak ve vnitřním uchu. Některým lidem pomáhají diuretika ke kontrole závažnosti a četnosti příznaků Menierovy choroby. Diuretické léky však způsobují častější močení a mohou zbavit váš imunitní systém některých minerálů (draslík). Pokud užíváte diuretika, doplňte do svého jídelníčku až čtyři porce potravin bohatých na draslík týdně. Potravinami obsahujícími větší množství draslíku jsou například banány, melouny, pomeranče, špenát a sladké brambory.
Neinvazivní terapie a postupy
Někteří lidé s Menierovou chorobou mají lepší výsledky po uplatnění jiných, neinvazivních léčebných postupů, máme na mysli například:
- Rehabilitaci; pokud máte při závratích problémy s rovnováhou, můžete těžit z vestibulární rehabilitační terapie. Tato terapie zahrnuje cvičení a aktivity, které se provádějí během terapeutického sezení či doma. Pomáhají vašemu tělu a mozku ke znovuzískání schopností zpracovávat informace správným způsobem.
- Postižený Menierovou chorobou užívá naslouchátko, které zlepší sluch. Lékař vás může odkázat na ušního lékaře, který vám poradí s možnostmi naslouchátka a vybere pro vás to nejvhodnější.
- Meniettovo zařízení. Léčba závratí je těžká, ale tato terapie zahrnuje použití pozitivního tlaku na střední ucho, čímž zlepšuje výměnu kapaliny. Meniett pulzní generátor vysílá pulzy tlaku do zvukovodu přes vzduchovou trubičku. Léčbu lze provádět doma, obvykle se provádí třikrát denně po dobu pěti minut. Meniettovo zařízení zlepšuje příznaky závratí, jako je hučení v uších a sluchový tlak. Dlouhodobá efektivita tohoto zařízení nebyla stanovena.
Léčba středního ucha pomocí injekcí
Léky se aplikují pomocí injekce do středního ucha, absorbují se do vnitřního ucha a zlepšují příznaky závratě.
- Gentamycin, antibiotikum, které je toxické pro vnitřní ucho, snižuje vyrovnávací funkci ucha, čímž druhé ucho přebírá rovnovážnou zodpovědnost. Zavádění tohoto léku se provádí během lokální anestezie v ordinaci lékaře a snižuje četnost a závažnost příznaků závratě. Ale vzniká zde riziko dalšího ohluchnutí.
- Steroidy (dexamethason) – pomáhají proti příznakům závratí u některých lidí. Aplikace tohoto léku se provádí v lokální anestezii. Dexamethason je o něco méně účinný než gentamycin, ale dexamethason nezpůsobuje ztrátu sluchu.
Chirurgie
Pokud jsou příznaky závratě spojené s Menierovou chorobou, může dojít k závažným stavům a oslabení, při kterém další procedury nepomohou. Jedinou volbou je pak chirurgický zákrok. Postupy zahrnují:
- Úpravy endolymfatického vaku. Endolymfatický vak reguluje vnitřní úroveň ušní tekutiny. Chirurgické postupy zmírňují závratě a snižují produkci tekutiny, nebo naopak zvyšují absorpci této tekutiny. Dekomprese endolymfatických váčků zahrnuje odstranění malé části kosti z celého endolymfatického vaku. Tento postup je spojený s umístěním trubice, která odvádí přebytečnou tekutinu z vnitřní části ucha.
- Úpravy nervu. Vestibulární nervová sekce zahrnuje řezání nervu, který spojuje rovnováhu a pohybová čidla ve vnitřním uchu a vede do mozku (vestibulární nerv). Tento postup napravuje problémy se závratěmi při pokusu o zachování sluchu postiženého ucha.
- Labyrintektomie. Chirurgické odstranění části vnitřního ucha. Tento postup se provádí pouze v případě ztráty sluchu v postiženém uchu.
Domácí léčba závratí
Některé domácí léky na závratě snižují dopad Menierovy choroby. Zde je několik typů na závratě:
- Pokud máte pocit závratě, tak si sedněte nebo lehněte. Během projevů závratě se vyhněte věcem, které zhoršují příznaky, jako je náhlý pohyb, jasné světlo, sledování televize nebo čtení.
- Odpočívejte během a po závratích. Nespěchejte s návratem k běžným aktivitám.
- Buďte si vědomi možnosti ztráty rovnováhy. Pády vedou k vážným zraněním. Během noci používejte vhodné osvětlení. Pro lepší stabilitu se doporučuje chůze s holí, zejména u lidí, kteří trpí chronickými potížemi s rovnováhou.
- Pokud pozorujete časté příčiny závratí, vyhněte se řízení auta a obsluze těžkých strojů, protože by mohlo dojít k nehodě nebo ke zranění.
Dietní změny
Upravte svůj jídelníček. Lékař vám může navrhnout dietní změny, které zmírní závažnost a četnost příznaků Menierovy choroby.
- Jezte pravidelně. Distribuce rovnoměrné potravy a tekutin po celý den napomáhá regulovat tělesné tekutiny. Každý den konzumujte stejné množství potravin. Spíš se doporučuje konzumace pěti nebo šesti menších jídel než tři jídla denně.
- Limit soli. Konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem soli zvyšuje zadržování tekutin. Maximální denní dávka soli je 1 500 mg nebo méně.
- Vyhněte se glutamátu sodnému. Některé vakuově balené potraviny a polotovary v restauracích obsahují glutamát sodný (typ sodíku). Glutamát sodný přispívá k retenci tekutin. Kontrolujte štítky na potravinách, zda neobsahují tento typ sodíku.
Změny životního stylu
Určité faktory životního stylu zhoršují příznaky Menierovy choroby nebo působí jako spouštěče příznaků. Lékař vám může doporučit kroky, které by měly vést ke zmírnění příznaků nebo k zabránění vzniku příznaků.
- Vyhněte se kofeinu. Potraviny a nápoje s obsahem kofeinu, jako je čokoláda, káva, čaj a některé nealkoholické nápoje, mají stimulační vlastnosti, které zhoršují příznaky. Kofein způsobuje hlasité zvonění v uších (tinnitus).
- Přestaňte kouřit. Vyhněte se nikotinu, snížíte tak závažnost příznaků Menierovy choroby.
- Zvládejte stres a úzkost. Je obtížné zjistit, zda stres nebo úzkost působí jako spouštěče projevů Menierovy choroby. Zvládání stresu a úzkosti však snižuje závažnost příznaků a umožňuje se lépe vyrovnat s touto poruchou. Profesionální psychoterapie pomáhá identifikovat stresory a rozvíjet strategii pro zvládnutí stresu a úzkosti. Mohou být prospěšné i léky na zmírnění úzkosti.
- Vyhněte se alergenům. Ovládání alergenů a řízení alergie s odpovídající úpravou pomáhá napravovat Menierovu chorobu.
- Prevence migrény. Objevené důkazy, které spojují Menierovu chorobu s migrénou, naznačují, že řízená migréna snižuje závažnost Menierovy choroby.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Choval Brazil from Campinas