Co je to kokoška pastuší tobolka
Kokoška pastuší tobolka je velmi proměnlivou, nenápadnou rostlinou. Může být vysoká až půl metru. Často má větvenou lodyhu. Má přízemní listovou růžici, kterou tvoří chobotnatě laločnaté až peřenosečné, vzácně i nedělené listy. V horní části lodyhy se nachází celokrajné, objímavé, kopinaté listy se střelovitou bází. Všechny listy jsou chlupaté. Květy jsou drobné, bílé. Někdy jsou bezkorunné. Mohou být až 5 mm široké. Tvoří koncový hrozen. Klínovitě obvejčité, nekřídlaté šešulky jsou více semenné, trojúhelníkovité či podlouhle klínovité.
S touto bylinou se můžeme setkat na rumištích, polích, zahradách, okrajích cest, úhorech, dlažbách, hřištích a podobně. Nalezneme ji v nížinách i horských oblastech. Ve vyšších polohách se s ní setkáme spíše roztroušeně a spíše v oblastech osídlených lidmi. Dokáže vyrůst i v půdách sešlapávaných a jinak zraňovaných. Snese půdy jílovité, písčité, humózní, štěrkovité, minerální. Tato bylina roste téměř po celém světě. Doba květu této byliny je neobyčejně dlouhá. Kvete od února do října. Při teplých zimách si dokáže udržet květy dokonce po celý rok.
Kokoška pastuší tobolka latinský název
Latinský název kokošky pastuší tobolky je Capsella bursa-pastoris.
Kokoška pastuší tobolka účinky
Jedná se o léčivku. Dokáže zastavit krvácení, mírně snižuje krevní tlak. Sbírá se kvetoucí nať po celou dobu vegetace. Může se užívat vnitřně, například při krvácení z nosu, děložním či silném menstruačním krvácení, při onemocněních močových orgánů a tak dále. Dále ji můžeme upotřebit při vnějších poraněních, jako jsou rány, otoky, pohmožděniny, záněty šlach, vyrážky, či při neurovegetativních obtížích v pubertě a v klimakteriu.
Obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, dusík, betain a jeho ester acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonový glykosid diosmin a větší množství minerálního vzduchu. Sbíranou částí je nať, která se sbírá po celý rok a suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teploty do 40 °C. Bylina speciálně působí na hladké svalstvo děložní, a to tak, že zvyšuje stahy hladkých svalů, takže hlavní použití nachází při léčbě gynekologických obtíží. Dále zastavuje vnější i vnitřní krvácení, mírně snižuje krevní tlak, zvyšuje tonus dělohy a dalších orgánů malé pánve, ovlivňuje činnost jater a sleziny, užívá se při potížích s močením a při výskytu ledvinového písku, reguluje menstruaci, tlumí bílý výtok a zejména se uplatňuje při léčbě gynekologických krvácení. Zevně se užívá na pohmožděniny, na záněty šlach, a to především formou obkladů. Při krvácivých hemoroidech lze drogy použít ve formě klyzmatu. Čerstvou šťávu lze použít do bolavého ucha při nachlazení. V prevenci se kokošky užívá při opakovaném vyhřeznutí konečníku a při gynekologickém či hemoroidálním krvácení (sedací koupele v kombinaci s pitnou kúrou).
Kokoška pastuší tobolka přírodní lék proti krvácení
Při krvácení se užívá 6x denně 1 polévková lžíce silnějšího odvaru, v ostatních případech maximálně 0,5 l odvaru denně po doušcích. Při předávkování dochází k otravám, které se projevují obrnou centrálního nervstva! Proto kokošku užívejte raději jen po poradě s odborníkem a nikdy ne dlouhodobě!
Kokoška pastuší tobolka čaj
Při bolestivé menstruaci se používá čaj z natě, kdy jednu čajovou lžičku kokošky přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, scedíme a pijeme 2–3x denně jeden hrníček, užíváme maximálně jeden měsíc.
Při klimakteriu pijeme čaj z natě, který si připravíme z jedné čajové lžičky natě kokošky, kterou přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, přecedíme a pijeme dva hrníčky denně po dobu čtyř týdnů, pak léčebnou kúru přerušíme na tři týdny, po třech týdnech můžeme v léčebné kúře opět pokračovat s dodržováním stejných intervalů v jejím přerušování.
Na nízký krevní tlak se pije čaj z natě. Tento čaj připravíme tak, že jednu čajovou lžičku natě přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 5 minut louhovat, přecedíme a pijeme denně jeden hrníček čaje ve stejný denní čas, kokoška reguluje krevní oběh, proto je možné ji podávat i při vysokém krevním tlaku.
Poranění a rány se léčí čajem z natě, na silně krvácející rány potřebujeme jednu čajovou lžičku kokošky, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat 5–10 minut, přecedíme a pijeme 2–3x denně po doušcích jeden hrníček.
Na průjem použijeme čaj z natě, dáme tři čajové lžičky natě, přelijeme 500 ml vroucí vody a necháme 1 minutu louhovat, přecedíme a pijeme 2–3x denně jeden hrníček čaje.
Autor: © svevi