Léky a slunce
Některé léky obsahují složky, které mohou způsobit fotosenzitivitu – chemicky vyvolanou změnu kůže. Kortikoidy mezi tyto léky ale nepatří. Fotosenzitivita činí člověka citlivým na sluneční záření a může způsobit příznaky podobné spálení sluncem, vyrážku nebo jiné nežádoucí vedlejší účinky. Mohou ji vyvolat léky aplikované na kůži nebo užívané ústy nebo injekčně.
Existují dva typy fotosenzitivity – fotoalergie a fototoxicita.
- Fotoalergie je alergická reakce kůže a může se objevit až několik dní po vystavení slunci.
- Fototoxicita, která je častější, je podráždění kůže a může se objevit během několika hodin po vystavení slunci.
Oba typy fotosenzitivity se objevují po vystavení ultrafialovému světlu – buď přirozenému slunečnímu světlu, nebo umělému světlu, jako je solárium.
Seznam léků
Existují určité typy léků, které mohou způsobit citlivost na slunce. Ne všichni lidé, kteří užívají uvedené léky, budou mít reakci. Také, pokud zaznamenáte reakci při jedné příležitosti, neznamená to, že je zaručeno, že budete mít reakci, pokud produkt použijete znovu.
- Antibiotika - léky na léčbu bakteriálních infekcí (ciprofloxacin, doxycyklin, levofloxacin, ofloxacin, tetracyklin, trimethoprim);
- Antimykotika - léky na léčbu plísňových onemocnění (flucytosin, griseofulvin, voricanozol);
- Antihistaminika - léky k úlevě od příznaků alergie (cetirizin, difenhydramin, loratadin, promethazin, cyproheptadin);
- Statiny - léky snižující hladinu cholesterolu (simvastatin, atorvastatin, lovastatin, pravastatin);
- Diuretika - léky na odvodnění a vysoký krevní tlak
- thiazidová diuretika: (hydrochlorothiazid, chlorthalidon, chlorothiazid);
- ostatní diuretika: (furosemid a triamteren);
- Nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti (ibuprofen, naproxen, celekoxib, piroxikam, ketoprofen);
- Perorální antikoncepce a estrogeny;
- Fenothiaziny - léky používané v psychiatrii (trankvilizéry, antiemetika: příklady, chlorpromazin, flufenazin, promethazin, thioridazin, prochlorperazin);
- Psoraleny - léky na léčbu lupenky, ekzému a vitiliga (metoxsalen, trioxsalen);
- Retinoidy - látky proti akné a pro zpomalení stárnutí pleti (acitretin, isotretinoin)
- Sulfonamidy - antibiotika k léčbě močových infekcí (kotrimoxazol, acetazolamid, sulfadiazin, sulfamethizol, sulfamethoxazol, sulfapyridin, sulfasalazin, sulfasoxazol)
- Sulfonylmočoviny pro léčbu diabetes typu 2 (glipizid, glyburid)
- Alfa-hydroxykyseliny v kosmetice
Prevence
Pokud užíváte rizikové léky uvedené v našem seznamu a máte obavy z rozvoje reakce, snažte se snížit její riziko následujícími opatřeními:
- Když jste venku, hledejte stín, zejména mezi 10:00 a 14:00 – některé organizace doporučují až do 16:00. Mějte na paměti, že sluneční paprsky mohou být silnější, když se odrážejí od vody, písku a sněhu.
- Noste košile s dlouhým rukávem, kalhoty, sluneční brýle a klobouky se širokou krempou, abyste omezili vystavení slunci.
- Pravidelně a podle pokynů používejte účinný opalovací krém. Širokospektrální opalovací krémy poskytují ochranu proti ultrafialovému záření A (UVA) a ultrafialovému záření B (UVB). SPF 15 je minimální číslo potřebné k zajištění měřitelné ochrany; doporučuje se však opalovací krém s hodnotou SPF 30 nebo vyšší. Nepříjemné je, že vzácně mohou některé složky opalovacího krému samy způsobit fotosenzitivitu.
- Máte-li obavy ohledně svých léků a možnosti fotosenzitivity, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.
Učinit několik těchto preventivních opatření může pomoci snížit riziko fotosenzitivity a dovolit slunci svítit pouze pro vaši zábavu.
Sluneční ochranný faktor
Jako spotřebitel stojíte při nákupu opalovacího krému před mnoha možnostmi. Tyto možnosti zahrnují i hodnotu slunečního ochranného faktoru (SPF), která se může pohybovat od 8 do 50.
SPF je měřítkem toho, kolik slunečního záření (UV záření) je potřeba k tomu, aby došlo k opálení po aplikaci opalovacího krému, ve srovnání s množstvím UV záření, které je nutné ke spálení nechráněné pokožky. Čím vyšší SPF, tím větší je ochrana před UV zářením a tím větší je ochrana proti spálení.
Je důležité vědět, že SPF vám neřekne, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili. SPF neznamená, že pokud se normálně spálíte za 1 hodinu a použijete opalovací krém s SPF 8, bude to trvat 8 hodin, než se spálíte. Špatně. Místo toho vám SPF říká míru ochrany proti spálení před UV zářením, kterou poskytují opalovací krémy, když se používají podle pokynů – nikoli dobu ochrany proti spálení.
Množství UV záření může ovlivnit několik věcí:
- denní doba,
- sezóna,
- geografická lokace,
- nadmořská výška,
- povětrnostní podmínky (zamračený den versus jasno).
Například člověk, který stráví 15 minut na slunci v poledne v Praze bez opalovacího krému, se nemusí spálit, ale tentýž člověk by se mohl spálit po 15 minutách strávených na slunci v Chorvatsku kvůli vyššímu množství UV záření v dané geografické lokalitě.
Expozici může ovlivnit také typ pleti, množství aplikovaného opalovacího krému a četnost opakovaného nanášení. Aby byl opalovací krém účinný, je důležité, aby byl aplikován podle pokynů a znovu aplikován podle pokynů a potřeby na základě fyzické aktivity. Plavání nebo aktivity, které mohou podporovat silné pocení, můžou vyžadovat častější opakované použití opalovacího krému.
Pamatujte, že SPF vám neřekne, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili. Místo toho je to míra množství ochrany proti spálení před UV zářením, kterou poskytují opalovací krémy, když se používají podle pokynů a podle potřeby.