Vavřínový olej
Listy stromu vavřínu obsahují až 3 % esenciálních olejů, z nichž je polovina cineol. Tyto listy obsahují sliz a tříslovinu. Bobule vavřínu obsahují až 4 % esenciálního oleje s podobnými prvky jako listy a kromě toho ještě dalších 26 % mastných olejů. Léčba bobkovým listem uklidňuje žaludek a stimuluje tvorbu trávicích sekretů. Listy vavřínu se suší ve stínu. Sušené vavřínové listy se používají k ochucení těžko stravitelného masa, ryb, okurek, sleďů, také se používají do polévek, do želé a do octu kvůli aromatizaci jako bobkový list nebo nové koření. Antiseptický účinek vavřínového oleje a jeho schopnost podpořit krevní oběh je důvodem, proč se také přidává do mastí pro změkčení. Jedná se o masti na vředy a na kožní onemocnění. Vavřínový olej se také přidává do masážních krémů pro sportovní zranění, stejně tak v čisté formě pro veterinární medicínu, kde se tento olej používá na vemena u zvířat. Vavřínový olej se také používá v kosmetice pro aromatizaci výrobků. Odvar z vavřínových listů ve vaně uvolňuje od bolesti těla. Nejčastějšími oblastmi pro pěstování vavřínu je Sýrie, Itálie, Řecko a Turecko.
Olivový olej
Olivový olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a je ideálním nosičem vitaminu E, který je rozpustný jen v tucích. Oleje, které obsahují polynenasycené mastné kyseliny jsou méně náchylné ke zkažení a mají delší trvanlivost. Díky tomu má tento olej hladší a hedvábnou strukturu než živočišné nebo umělé tuky. Olivový olej se přidává do emulzí, kosmetických krémů, stejně nepostradatelně chrání před dehydratací. Olivový olej obsahuje nemastné kyseliny a vitamíny, které zabraňují srdečním a oběhovým chorobám. Stále více se přidává do kosmetiky, která se vyrábí z přírodních produktů. Speciální složení olivového oleje chrání proti vráskám, suché kůži a nebezpečným účinkům nadměrného slunečního záření.
Mandlový olej
Olej ze sladkých mandlí je světle žlutý mastný řídký tuk, mírné chuti po mandlích. Mandlový olej se získává lisováním za studena a extrahuje se ze slizu jader sladkých mandlí. Výroba tohoto olej je nákladná, proto se jedná o drahý, ale výživný olej. Podíl nenasycených mastných kyselin je vysoký, mimo jiné zahrnuje kožní aktivní kyselinu linolovou. Po mandlovém oleji je pokožka odolná vůči infekci a chráněna před slunečním zářením. Kyselina palmitová se vyskytuje v mandlovém oleji a zajišťuje dobré pronikání do pokožky a činí ji hebkou a hladkou. Kyselina stearová z mandlového oleje má filmotvorný efekt. Vitamin E, který je také obsažen v mandlovém oleji, podporuje jemnou a hladkou kůži. Vitamin E, zabraňuje suché kůži a trhlinám na kůži. Vitamin E chrání pleť před vlivy poškozeného životního prostředí a před slunečním zářením.
Heřmánkový olej
Heřmánek patří mezi jednu z nejstarších rostlin, kterou lidstvo zná. Heřmánek také patří mezi nejúspěšnější a nejlépe prozkoumanou rostlinu. Heřmánek má protizánětlivý účinek na všechny typy obtíží, a to externě i interně. Heřmánkový čaj se používá pro žaludeční a střevní potíže, ale i na nachlazení a horečky. Při nachlazení se doporučuje inhalace heřmánku. Na poranění a podvrknutí pomáhá heřmánkový olej. Heřmánkový olej je vhodný k léčbě kožních problémů a zranění, protože jeho zklidňující vlastnosti se využívají na akné, ekzémy, dermatitidy, svědění a lupénku.
Olej ze saturejky
Saturejka má uklidňující účinek na nervový systém a má baktericidní vlastnosti, což je důvod, proč je používána jako lék na rány zranění, vředy a bolesti v krku.
Olej z máty peprné
Mátový olej je energizující, má antibakteriální a dezinfekční vlastnosti mýdla. Máta má chladivý a osvěžující účinek. Ale pokud mátovou silici smícháte s rozmarýnem, eukalyptem, levandulí a silicí z pačule, tak pak podporuje koncentraci a inspiraci. Mentol je hlavní složkou máty peprné a má dezinfekční a chladící účinek. Dokonce se používá jako chladící složka vlasových vod a tělových mlék.
Olej z černého kmínu
Černý kmín neboli černucha setá . Plodnice černého kmínu obsahují tmavá semena, která se po sklizni musí sušit. Panenský, za studena lisovaný olej z tohoto osiva má mimo jiné vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, jako je kyselina lynolová. Černý kmín se používá po staletí jako univerzální lék na krásu a přidává se do kosmetických produktů. U tohoto osiva byly prokázány protizánětlivé a antimykotické účinky. Používá se při léčbě hypoglykemie. Černý kmín obsahuje asi 50 % polynenasycených mastných kyselin, které tělo potřebuje pro metabolismus buněk. Černý kmín inhibuje škodlivé bakterie a parazity. Stimuluje imunitní systém a silně podporuje léčbu některých nemocí. Doporučuje se na problémy kůže, alergie, sennou rýmu, nachlazení, ekzémy, atopické dermatitidy, infekce, žaludeční a střevní potíže, lupénku a na posílení imunitního systému.
Sezamový olej
Seznam je přibližně 1 – 1,5 metru vysoká rostlina, která má zelené podlouhle špičaté listy a klasy. Klasy obsahují sezamová semínka. Drobná semínka jsou řazena podle typu a stupně, mohou být bílá, rudá, hnědá nebo černá. Lusky sezamu se sklízejí těsně před dozráním a jsou sušena a drcena. Semena obsahují asi 50 % tuku a obsahují převážně nenasycené mastné kyseliny. Na trhu jsou k dispozici sezamová semínka a sezamový olej. Sezam se pěstuje zejména v Turecku, Indii, Číně, Ekvádoru, Hondurasu, Nikaragui a Mexiku. Sezamový olej je zejména v Indii používán, jako produkt pro péči o pleť. Zejména se jedná o krémy a masážní oleje. V kosmetickém průmyslu je sezam kvůli vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin velmi cenný. Produkty ze sezamu regenerují kůži a zvyšují její odolnost vůči vlivům prostředí, také dobře pronikají do pokožky.
Hřebíčkový olej
Hřebíček patří do rodiny Myrtaceae, je původem z Indonésie a používá se od starověku jako koření. Vzrostlé stromy hřebíčku mají ročně až 4 kg sušených poupat. Stromy karafiátu rostou v tropických, teplých a vlhkých přímořských oblastech. Hnědo červené hřebíčky jsou cennější než černý hřebířek. Hnědo červený hřebíček obsahuje až 19 % esenciálního oleje. Hřebíčkový olej se nepoužívá jen jako koření ale i jako lék, zejména při bolesti zubů nebo pokousání od komárů. A je také používán jako antiseptikum.
Olej z růže
Olej z růže patří mezi nejdražší silice. Tento olej je extrahován z okvětních lístků, většinou z damaškové růže. Olej z růže se vyrábí zejména v Moldavsku, Kavkazu, Krymu, Gruzii, Ukrajině, Turecku, Bulharsku, Maroku a Indii. Voda z růže, nebo také růžová voda, je vedlejším produktem při výrobě oleje z okvětních lístků růže. Voda z růže se nazývá růžový hydrosol. Voda z růže je hlavní složkou marcipánu a používá se k ochucování dezertů. Voda z růže se používá k výrobě kosmetických přípravků, zejména pro péči o pokožku. Olej z růže má afrodiziakální a rozveselující efekt. Díky tomu revitalizuje, posiluje a přináší úlevu od bolestí hlavy, zácpy, duševní únavy a od příznaků menstruace, menopauzy a pomáhá při léčbě kožních onemocnění. Olej z růže má dobré vlastnosti pro péči o vlasy. Používá se v mnoha kosmetických výrobcích, jako jsou tělní oleje, krémy a krémy na obličej.
Jasmínový olej
Jasmínový olej se lisuje z jemných bílých květů jasmínového stromu. Květy jsou sbírány v noci, protože jejich vůně je pak intenzivnější. Jasmínový olej uvolňuje tělo a zabraňuje předčasné ejakulaci a povzbuzuje sexuální zájem. Jemně zklidňuje a snižuje zjizvení ran. Má dobrý vliv na častá poranění a svalové křeče. Pomáhá na podrážděnou pokožku.
Autor: © Jakub Vinš