Zkušenosti s Azitromycinem
Lék Azitromycin je jedním z antibiotik nazývaných makrolidy. Používá se k léčbě infekčních onemocnění vyvolaných určitými bakteriemi nebo jinými mikroorganismy, k nimž patří: infekce hrudníku, krční nebo nosní infekce (jako zánět průdušek, zápal plic, zánět krčních mandlí, zánět hltanu (faryngitida) a zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida); dále ušní infekce; mírné až středně závažné infekce kůže a měkkých tkání (jako je absces nebo nežit) a v neposlední řadě pohlavně přenosné choroby způsobené organismy nazývanými chlamydie.
Lék užívejte pouze v případě, kdy to váš lékař považuje za nutné a bude během léčby sledovat funkci jater. Jestliže se během léčby přípravkem Azitromycin náhle dostaví pocit slabosti spolu s příznaky zežloutnutí kůže nebo očního bělma, tmavá moč a sklon ke krvácení, přestaňte přípravek užívat a vyhledejte lékaře. Léková forma potahovaných tablet není vhodná pro děti a dospívající s tělesnou hmotností nižší než 45 kg. Jiné lékové formy, například suspenze, jsou dostupné i pro tyto pacienty.
Antibiotika často způsobují kvasinkové infekce. Důležité je mít na paměti, že antibiotika inhibují i normální bakterie v pochvě, díky čemuž dochází k tvorbě kvasinkové infekce. Kvasinkové buňky pak začnou napadat tkáně v pochvě a obvykle způsobují svědění, pálení, bolest při pohlavním styku a vaginální výtok.
Dávkování
Vždy užívejte přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Užívejte potahované tablety jednou denně s dostatečným množstvím tekutiny. Potahované tablety se mohou užívat s jídlem i bez jídla. Pokud lékař nepředepsal jinak, obvyklé dávkování je:
- Děti a mladiství s tělesnou hmotností vyšší než 45 kg, dospělí a starší pacient – celková dávka je 1 500 mg azitromycinu, užívá se 3 dny jako 1 tableta jednou denně (odpovídá 500 mg azitromycinu), nebo se celková dávka (1 500 mg) může užívat 5 dnů, pak se užívá 1 tableta první den (odpovídá 500 mg azitromycinu) a dále ½ tablety (odpovídá 250 mg azitromycinu) další 4 dny.
- Pro léčbu pohlavně přenášených chorob vyvolaných mikroorganismy zvanými chlamydie je dávkování 2 tablety (odpovídá 1 000 mg azitromycinu) v jedné dávce.
- Dospělí a děti s tělesnou hmotností nižší než 45 kg – pro tyto pacienty jsou dostupné jiné formulace Azitromycinu, například suspenze.
Upozornění:
Neužívejte současně Azitromycin a léky obsahující ergotamin, ani perorální antikoagulancia kumarinového typu (léky na ředění krve). Zvýšený sklon ke krvácení byl zaznamenán, když byl Azitromycin užíván současně s Warfarinem nebo Fenprokumonem. Pravidelně by pak měla být kontrolována srážlivost krve. Dále neužívejte současně s Digoxinem, což je lék užívaný k posílení srdeční činnosti a k léčbě srdečního selhávání. Nedoporučuje se ani s léky Zidovudin, Nelfinavir nebo Didanosin, tedy s léky používanými k léčbě HIV infekce. Neužívat také s lékem Rifabutin (antibiotikum), současné užívání Azitromycinu aRrifabutinu může totiž ovlivnit hladiny obou látek v krvi. U pacientů, kteří byli léčeni současně Azitromycinem a Rifabutinem byly rovněž pozorovány případy neutropenie, což je snížený počet určitých druhů bílých krvinek. Nesmí se užívat ani s lékem Teofylin, který se používá k léčbě dýchacích problémů, jako je průduškové astma a chronická obstrukční plicní choroba, CHOPN. Dále s Amiodaronem, Chinidinem nebo Disopyramidem, to jsou léky užívané k léčbě nepravidelné srdeční činnosti. Nesmí se užívat s Cyklosporinem, to je lék tlumící činnost imunitního systému, ani s Terfenadinem či Astemizolem, což jsou léky užívané k léčbě alergií. Nevhodné je rovněž jeho užívání s Cisapridem (lék užívaný ke zrychlení pohyblivosti zažívacího traktu). Taktéž ne s léky Triazolam, Midazolam – léky užívané k léčbě úzkosti/napětí a poruch spánku. Nesmí být podáván ani s Alfentanilem, který se používá k léčbě bolesti, ani s Pimozidem, což je lék užívaný k léčbě schizofrenie.
Azitromycin a antikoncepce
Při antibiotické léčbě se má žena chránit po dobu užívání antibiotik a ještě následujících 7 dní po poslední tabletě. Účinek antibiotik na snížení vlivu kontracepčního účinku hormonálních tablet je hodně přeceňován. Nemusíte se ničeno obávat. Pokud hormonální antikoncepční tablety užíváte pravidelně, nic se nestane.
Problém by mohl vzniknout v případě, že by se při léčbě antibiotikem vyskytl průjem či zvracení a antikoncepční tableta by se řádně nevstřebala.
Účinnost antikoncepce mohou snižovat penicilinová antibiotika (Ospen, Augmentin, V-PNC, Curam...), některá cefalosporinová antibiotika (Zinnat, Xorimax...), přípravky s obsahem doxycyklinu (Doxybene, Deoxymykoin, Doxyhexal...). Zde je při léčbě vhodné použít i nehormonální kontracepční metody.
Sumamed, Azitromycin Actavis, Azitromycin Mylan, Azitromycin Sandoz, což jsou totožné léky, účinnost při správném dávkování a užívání hormonální antikoncepce neovlivňují.
Azitromycin a alkohol
Alkohol v kombinaci s jakýmikoliv léky může způsobit těžké a trvalé poškození organismu, a proto při užívání antibiotik požívání alkoholu rozhodně vynechejte.
Azitromycin a angína
Angína je zánětlivé onemocnění způsobené bakteriemi, které se obvykle léčí antibiotiky. Angíny jsou časté především u dětí a znovu přibývají s tím, jak stárneme. U některých jedinců se často opakují a mohou přecházet do chronického stavu. Lék Azitromycin se používá k léčbě mnoha typů infekcí způsobených bakteriemi, jako jsou respirační infekce, kožní infekce, ušní infekce a sexuálně přenosné nemoci. U dětí a dospělých se používá k léčbě slabých ušních infekcí, zápalu plic, angíny a streptokokových onemocnění.
Azitromycin Sandoz
Je generické antibiotikum k originálnímu léku Sumamedod firmy PLIVA – Lachema a.s., Brno-Řečkovice, Česká republika. S pojmem „generikum“ nebo „generický lék“ se můžeme v současné době setkat stále častěji. Souvisí se snižováním nákladů na léčivé přípravky, a tak se zmiňuje hlavně u léků na recept. Vývoj nového léku je dnes nesmírně náročná záležitost, která může čítat finanční náklady až miliardu eur, několik let práce a tisíce pacientů zapojených do klinických studií. Aby bylo možné vývoj zaplatit, je nově vyvinutý lék po určitou dobu chráněn patentovou ochranou. Znamená to, že po tuto dobu jej může vyrábět a uvádět na trh pouze farmaceutická společnost, která jej vyvinula (nebo povolila jeho výrobu někomu jinému). Za tuto dobu exkluzivní výroby by se měly zaplatit všechny náklady investované do vývoje a uvedení nového (takzvaného originálního) léku na trh. Po skončení doby patentové ochrany může dané léčivo začít vyrábět prakticky libovolná farmaceutická společnost (samozřejmě, za dodržení všech pravidel pro výrobu léčiv). Je nesporné, že jedna léčivá látka musí mít stejný účinek bez ohledu na výrobce, protože účinnost konkrétního léku určuje i jeho zpracování – takzvaná léková forma.
Generický lék (často nazývaný generikum) obsahuje stejnou léčivou látku ve stejném množství jako příslušný původní originální lék, má stejnou lékovou formu, například tablety a tobolky. Typ a poměr použitých pomocných látek (plniv, pojiv, barviv a podobně) může být od originálu odlišný, avšak musí být zachovány všechny parametry vztahující se k vstřebávání a vylučování. Pouze za těchto podmínek je zajištěna i stejná biologická účinnost, takzvaná bioekvivalence. Pro schválení generického přípravku nemusí být předloženy výsledky z farmakologických a toxikologických testů či z klinických studií (od fáze I až po fázi III). Místo toho musí výrobce generika prokázat, že generické léčivo je „bioekvivalentní“ k originálnímu léčivu. Znamená to, že se do krevního oběhu dostane stejné množství účinné látky jako v případě léku originálního a rovněž jeho vylučování z organismu je stejné, tedy že se dané léčivo chová v organismu stejně jako originální lék. Pro prokazování této shody jsou stanoveny přísné předpisy, ve všech případech ale platí, že tento postup je mnohem levnější než opakování všech klinických studií, které předcházely uvedení originálního léku na trh.
Mezi originálním léčivem a generikem nejsou žádné zásadní rozdíly v kvalitě, čistotě, účinnosti a bezpečnosti. Generický lék nemůže a nesmí být méně účinný a bezpečný než originální léčivý přípravek. Je to podmínkou registrace tohoto typu léčivých přípravků, které v České republice garantuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Jak generické léčivé přípravky, tak originální léčivé přípravky podléhají stejně přísným regulacím stanoveným zákonem o léku.
Generické léky se na trhu objevují buď jako značkové, s vlastní ochrannou známkou, nebo neznačkové, používající zjednodušený název příslušné účinné látky, doplněný názvem příslušného výrobce (například TEVA, SANDOZ a jiní). Tak tomu je i u antibiotika Azitromycin Sandoz. Držitelem rozhodnutí o registraci je firma Sandoz GmbH Biochemiestrasse 10 6250 Kundl Rakousko.
Azitromycin Mylan 500 mg
Azitromycin Mylan 500 mg je také generické antibiotikum a má stejnou účinnou látku s originálním lékem Sumamed. Generické léky Azitromycin Mylan, Azitromycin Sandoz, Azitromycin Actavis jsou totožné léky. Držitelem rozhodnutí o registraci je firma Generics [UK] Ltd, Potters Bar, Velká Británie.
Azitromycin – příbalový leták.
Autor: © svevi
Foto: © medic