Psoriáza (lupénka)
Psoriáza se často projevuje na různých částech těla vyvýšenými červenými ložisky, které jsou pokryty stříbrolesklými odlupujícími se šupinami. Hlavními místy výskytu jsou lokty, kolena, a vlasatá část kůže.Psoriáza se ale může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle.
Toto onemocnění se nejčastěji objevuje mezi desátým až třicátým rokem života, není to však pravidlo. Zhruba 15% pacientů s lupénkou má postižení rozsáhlé a bolestivé, někdy zcela znemožňující plnohodnotný život. U 5% případů se dokonce objevují otoky a bolesti kloubů jako v případě revmatoidní artritidy. Asi čtvrtina lidí s psoriázou má pak postižené ruce a nohy. Tento druh lupenky se jmenuje palmoplantární psoriáza. Pokud se u vás tedy vyskytuje lupenka na chodidlech a nebo lupénka dlaních, tak jde o palmoplantární psoriázu.
Příznaky
- zarudlé plochy na kůži pokryté šupinkami
- popraskaná kůže, puchýřky, bolestivá poranění
- svědění postižených míst z důvodu hojení drobných zánětů v trhlinkách kůže
- bolestivé otoky a ztuhlé klouby podobné artritidě
- změna povrchu nehtů
Příčiny onemocnění
Naše kůže každých 28 dní obmění celý svůj povrch, při němž se odumírající buňky dostávají na povrch, kde se odlupují a uvolňují místo buňkám mladším. V případě lupénky se kožní buňky obnovují ale mnohem rychleji a navíc tento cyklus trvá jen několik dní (méně než 28). Takovýto proces rychlejší tvorby kožních buněk je naprosto normální v případě nějakého poranění. V této situaci potřebujeme zacelit ránu a je tento nárůst buněk žádoucí. Avšak u nemocných lupénkou se přehnaně rychlá obnova kůže projevuje olupováním nepotřebné kůže a vznikají tak známá ložiska lupénky. V současné době se vědci domnívají, že důvodem, proč se zvýšená tvorba kožních buněk děje, je špatná genetická informace buněk. Genetičtí odborníci vědí, že občas se občas nějaká buňka změní a jako taková by měla být zničena imunitním systémem. V případě lupénky však zničena není a dál předává špatnou genetickou informaci při svém množení.
Dnes již víme o faktorech, které mohou lupénku zhoršit nebo dokonce vyvolat. Patří sem například stres, alkohol, konzumace mastných jídel, nechráněný pobyt na slunci, poranění kůže atd.
Vědci zjistili, že zvýšená hladina mastných kyselin, které se nacházejí v membráně buněk způsobuje, že buněčný kopírovací sytém se pokazí a začne produkovat nepotřebné zvýšené množství kožních buněk. Tuto anomáli způsobuje především mastná kyselina kyselina arachidonová - AA. Když tedy dokážeme vhodným způsobem zamezit zvýšené hladině kyseliny arachidonové, tak máme lék na lupénku. Vědci ověřili tvrzení, že je-li nízká hladina kyseliny arachidonové v buněčných membránách, nevzniká pak žádná lupénka. Nastává zde otázka, kterými látkami dokážeme hladinu kyseliny arachidonové bezpečně snížit? K tomu v současné době probíhá výzkum, který má odhalit účinné látky, jenž by mohly být inhibitory kyseliny arachidonové, tedy že by tlumily, popřípadě pohlcovaly, její množství. Některé informace z tohoto výzkumu unikly a my vám nyní přinášíme několik poznatků o doplňcích, které mají vliv na léčbu lupénky z pohledu komplementární terapie snižování hladiny kyseliny arachidonové.
Léčba psoriázy přírodními substancemi
- Lecithin s obsahem 70% phosphaditylcholinu
Dávkování: 2 mg na každých 10 kg hmotnosti, minimální dávka 8-10 mg za den.
Záleží však na obsaženém cholinu v přípravku, proto důkladně zvažte výběr! - Rybí tuk (omega 3 a 6 mastné kyseliny)
Dávkování: 2 - 4 g těchto mastných kyselin denně (podle tělesné váhy a návodu). - Zinek + nanomethionin
V ČR není tato speciální kombinace dostupná. Jako náhradu můžete použít klasický zinek a k němu koupit aminokyselinu Methionin.
Dávkování: 20 - 30 mg zinku denně, po měsíci užívání snížit dávku na 10 mg – stále užívat společně s methioninem. - Inositol a IP6
Výborný pro správnou funkci jater, odbourává nadbytečné minerály a detoxikuje.
Dávkování: min. 500 – 1000 mg. - Vitamin C
Ve vodě rozpustný vitamin. V žádném případě neužívat jako součást multivitaminů či ve formě šumivých tablet.
Dávkování: 100 mg třikrát denně. - Měsíček lékařský
Čaj i nálev z měsíčku lékařského je velmi účinný. Čaj z měsíčku lékařského se pije 2 krát denně jeden šálek. Odvar z měsíčku lékařského se použije tak, že se postižená část kůže namočí zhruba na půl hodiny do tohoto odvaru. Návod na přípravu odvaru z měsíčku lékařského: do 1 litru horké převařené vody přidejte 5-8 květů měsíčku (suchých nebo čerstvých) a nechte louhovat 1 hodinu. Koupel v odvaru opakujeme denně až do ustoupení potíží.
Doporučené látky při léčbě lupénky
- Vitaminy skupiny B
B-komplex, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová.
Dávkování: užívat denně 1-2 tablety dle doporučeného dávkování na obalu. - Vitamin E
Vitamin rozpustný v tucích. Užívejte počas jídla při snídani nebo během oběda.
Dávkování: 200 mg denně.
Upozornění: pokud současně užíváte léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem. - Selen
Dávkování: 80 - 100 µg denně.
Upozornění: ve vysokých dávkách je velmi toxický. Nepřekračujte denní dávku 200 µg. - Aloe vera šťáva
Prospívá především játrům, slinivce břišní a trávícímu ústrojí. Je výborným detoxikačním prostředkem. Biologicky aktivní aloe vera se doporučuje užívat denně. Pro vnější použití lze využít gel z aloe vera k potírání postižených míst. - Výborným doplňkem jsou také probiotika, které harmonizují funkci střev a tím i imunitního systému! Podílí se na úpravě zmiňovaných kyselin v organismu. Doporučit lze Probiotika10 a brusinky, které obsahují až 12 miliard aktivních látek a celkem 10 druhů lactobacilů.
Průběh komplementární léčby
Při začátku užívání výše uvedených látek dojde po 1 až 2 týdnech k přechodnému zhoršení onemocnění. Po několika dnech se však situace ustálí a začne se zlepšovat. Při dlouhodobém užívání lze lupénku poměrně dobře kontrolovat nebo dokonce potlačit její výskyt úplně.
Jídelníček - vhodné a nevhodné potraviny
Lupénka souvisí s kyselinou arachidonovou. Čím více této kyseliny proudí v těle, tím horší je průběh lupénky. Vhodná strava, může podpořit omezování tvorby kyseliny arachidonové v buňkách.
Pro omezení tvorby AA kyseliny se pokuste ze svého jídelníčku odstranit:
- vejce,
- vnitřnosti (játra, srdce, drůbeží droby),
- hovězí maso,
- mléčné výrobky atd.,
- smažená jídla (hranolky, připálené jídlo, maso na rožni apod.).
Pomoci vám mohou:
- zelenina,
- ovoce,
- semínka slunečnicové, dýňové, sezamové či lenové,
- ryby (makrela, sardinky, tuňák, losos a sleď).