Průjem
Každý z nás mohl alespoň jednou za život zažít průjem. Kvůli průjmem narušenému trávicímu systému je ovlivněno vstřebávání živin a dochází k nadměrné ztrátě tekutin a solí. Oba tyto stavy, pokud by byly ponechány bez léčby, by mohly vést k podvýživě a dehydrataci.
Průjem je velmi častá infekce, která je způsobena kontaminovanou vodou a potravinami. Proto je třeba věnovat optimální péči všemu, co jíte a pijete. Zde jsou některá dietní doporučení pro lidi trpící průjmem.
Dietní strava
Konzumujte stravu s nízkým obsahem soli, oleje a cukru a bohatou na obsah vody jako je idli (slaný rýžový koláč), rýže a pohae (zploštělá rýže pocházející z indického subkontinentu). Potraviny, které mechanicky dráždí trávicí systém, jako je strava s vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a kořeněná jídla, těm je třeba se při průjmu vyhnout.
Dieta BRAT
Doplňte svůj jídelníček o lehce stravitelné potraviny jako - banán, rýži, jablko a toast. Právě z počátečnách písmen těchto anglických slov vznikl název diety BRAT - Banana, Rice, Apple, Toast. Banány jsou dobré pro lidi trpící průjmem, protože mají vysoký obsah draslíku a vody, které pomáhají obnovit rovnováhu vody a minerálů v těle způsobenou dehydratací.
Všechny tyto čtyři potraviny nedráždí průjmem postižený trávicí systém a pomáhají zpevnit stolici.
Ovoce
Ovoce je nejbohatším zdrojem vody, který pomáhá tělu zůstat hydratované. Ovoce, jako je okurka, meloun, hrozny a rajčata, mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah vody, což z nich dělá perfektní potraviny pro zmírnění potíží s dehydratací. Ovšem nesmí se to přehánět s množstvím určitého ovoce, protože například v melounu, hruškách a třešních je mnoho látky zvané sorbitol, což je sloučenina cukru, a lykopenu. Sorbitol ve velkém množství způsobuje průjem a zažívací problémy. Naproti tomu bobule (jahody, maliny, borůvky, rybíz, angrešt) a citrusové plody, stejně jako ananas, banány, kiwi a hrozny obsahují velmi málo nebo žádný sorbitol.
Tekutiny
Pijte hodně tekutin, protože nejen dodávají vodu do vašeho těla, ale také pomáhají při obnově základních elektrolytů ztracených z těla. Pro děti je vhodný ORS, což je ve vodě rozpustný prášek pro přípravu rehydratačního roztoku, dospělí mohou použít sportovní nápoje, džusy nebo nealko nápoje.
Lidé trpící průjmem by neměli konzumovat plynotvorné potraviny nebo potraviny bohaté na vlákninu, jako je zelená listová zelenina. Abyste dosáhli rychlé úlevy od průjmu, tak kromě konzumace čerstvě připravených a teplých potravin, které jsou lehké na žaludek, pijte převařenou vodu a zaveďte orální hydratační terapii pomocí ORS nebo iontových nápojů pro sportovce.
Meloun při průjmu
Meloun je při průjmu výborný pomocník, protože dodá dehydrovanému tělu tekutiny a minerály. Meloun však obsahuje i látku zvanou sorbitol.
Sorbitol je obsažen i v dalším ovoci, zejména ho obsahují:
- jablka,
- třešně,
- hrušky,
- meruňky,
- broskve,
- sušené švestky.
Působení sorbitolu na vyvolání průjmu není způsobeno schopností této látky stimulovat činnost střev, ale spíše to, že způsobí zvýšení množství vody v tlustém střevě, což vede k usnadnění vylučování odpadu z tlustého střeva. To znamená, že je klasifikován jako nestimulační laxativum. Pro zabránění zhoršení průjmu je možné konzumovat meloun v omezeném množství maximálně 1/2 kg melounu denně, přičemž ten den již není možné konzumovat ostatní ovoce zde uvedené, které taktéž obsahuje sorbitol. Ani jablka v rámci diety BRAT.
Naproti tomu je možné v tomto dni konzumovat ostatní ovoce bez přítomnosti velkého množství sorbitolu, kam patří:
- bobule,
- jahody,
- citrusy,
- ananas,
- hrozny,
- banány,
- kiwi.
Kdy nejíst meloun
Doporučuje se nekonzumovat melouny večer těsně před spaním. Po 19. hodině se nedoporučuje konzumace melounu ani jakéhokoli jiného ovoce. Meloun je mírně kyselý a při noční konzumaci může při nečinnosti organismu zpomalit proces trávení.
Rehydratační nápoj
Nejúčinnější a nejlevnější způsob, jak zvládnout průjmovou dehydrataci, je připravit si rehydratační nápoj. Můžete k tomu využít hotový přípravek prodávaný v lékárně a nebo si vyrobit vlastní nápoj podle tohoto jednoduchého receptu doma.
Ingredience
- 1 litr převařené vody
- 8 čajových lžiček cukru
- 1 lžička kuchyňské soli
- šťáva ze dvou pomerančů.
Postup
V horké převařené vodě rozpusťte cukr a sůl. Nechte vychladnout a přidejte šťávu z pomerančů. Hotový nápoj uskladněte v chladničce a postupně spotřebujte.
Dávkování
Dospělí pijí 250 až 500 ml a děti 125 až 250 ml tohoto roztoku každou hodinu.
Rýžová kaše s mrkví
Ingredience
- 80 g rýže (bílé kulaté);
- 200 g mrkve.
Postup
Rýži přebereme, spaříme, propláchneme, dáme vařit do trojnásobného množství vody, přidáme omytou, očištěnou a nahrubo nastrouhanou mrkev. Hotové uvařené potraviny rozmixujeme. Pokrm nesolíme, nesladíme, ani nepřidáváme žádný tuk!