Co je to menstruace
Menstruace je periodicky se opakující krvácení, které nastává u žen v rámci menstruačního cyklu. Jedná se o fyziologické období, které se periodicky vyskytuje u ženského pohlaví. Skládá se z několika fází, které jsou od sebe symptomaticky odlišné. Menstruační cyklus zaručuje schopnost ženy ve většině případů otěhotnět. V tomto období dochází k výkyvům hormonálních hladin a u citlivějších žen jsou zaznamenatelné i výkyvy nálady.
Jak dlouho trvá menstruace
Menstruací se rozumí odlučování vyzrálého, sekrečně transformovaného endometria. To znamená, že spolu s menstruačním krvácením odchází děložní sliznice, která byla předchozími ději připravena přijmout dělící se oplodněné vajíčko. K tomu dochází zpravidla každých 28 dní, ale rozmezí od 25 do 35 dnů se považuje ještě za fyziologickou normu.
Délka menstruace je 3–7 dní. V průběhu krvácení ztratí žena zhruba 50–100 ml krve, což za obvyklých podmínek nevede k anémii. Až k 80 % krevních ztrát dochází v prvních dvou dnech. Předpokladem takovéto menstruace je bifázický ovariální cyklus, který charakterizuje vylučování estrogenů (zejména 17b-estradiolu) především z části obalu Graafova folikulu (to je útvaru, uvnitř kterého zraje vajíčko) po celou dobu cyklu. Sekrece estrogenů není rovnoměrná, ale prudce se zvyšuje před ovulací (uvolněním zralého vajíčka z Graafova folikulu) a s ovulací opět prudce klesá. V druhé polovině cyklu produkce estrogenů opět stoupá, a navíc se z prasklého Graafova folikulu vytváří žluté tělísko, které produkuje druhý typ ženských pohlavních hormonů – progesteron. Zhruba 3–4 dny před menstruací, nedojde-li k oplodnění vajíčka, hladiny obou typů hormonů klesají. V důsledku těchto fyziologických výkyvů hladin pohlavních hormonů se mění i děložní sliznice.
Obecně a jednoduše řečeno – pod vlivem estrogenů sliznice roste, zatímco kombinace estrogenů s progesteronem působí na její transformaci (změna tvaru a obsahu endometriálních žlaz). V případě otěhotnění se produkce hormonů dále zvyšuje. Pokles hormonálních hladin je však signálem k zahájení dějů končících odloučením povrchové části endometria, tedy k menstruaci.
Pro výpočet stačí znát to, že normální cyklus má trvání 28 až 30 dní a z toho se krvácí 5 až 7 dní, což je průměrná délka. Tudíž menstruace po 21 dnech je fyziologická. Na výpočet a sledování poslouží menstruační kalendář. Více informací k tomuto tématu naleznete zde.
První menstruace
K první menstruaci dochází v našich geografických podmínkách mezi 11.–14. rokem. Menarché, jak se první menstruace nazývá, však není známkou ukončeného vývoje. Určité dynamické stabilizace těchto cyklických dějů bývá dosaženo zhruba za 2–3 roky po první menstruaci. Do té doby se mohou některé nepravidelnosti v délce cyklu či intenzitě krvácení tolerovat. V tomto období jsou i takzvané anovulační cykly, při nichž nedochází k uvolnění vajíčka, poměrně časté. Pozornosti by však nemělo uniknout velmi silné krvácení, které může v extrémním případě ohrozit i dospívající dívku na životě, či neustálé krvácení a špinění i v meziobdobí pravidelné menstruace, které vede k anémii. Za patologický stav, který vyžaduje vyšetření, se považuje chybějící menarché po patnáctých narozeninách. V tomto případě se již hovoří o primární amenoree, jejímž podkladem může být nejen opožděné vyzrávání hypotalamo-hypofyzeální soustavy, ale například vrozené vady (například aplazie dělohy, gynatrezie), genetické odchylky (například Turnerův syndrom), ale třeba i nedostatečně léčený adrenogenitální syndrom a mnoho dalších onemocnění.
Poruchy
Poruchy menstruačního krvácení patří mezi nejčastější problémy u žen. Příčiny těchto nepravidelností mohou být zcela fyziologické (například vynechání menses v těhotenství či absence krvácení v dětství nebo ve stáří), ale mohou být i příznakem vážného onemocnění (záněty, nádory, sterilita a jiné).
Nepravidelná menstruace po 40
Menopauza praecox, tarda (před 40. rokem, menses po 55. roce – neužívá-li žena hormonální preparáty – označujeme jako pozdní menopauzu). Pacientky s hormonální substituční léčbou v postmenopauze pravidelně krvácí díky užívaným preparátům i ve věku, kdy by již nemenstruovaly. Hormony jim, kromě odstranění subjektivních potíží, snižují riziko rozvoje nemocnění typických pro toto životní období (osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění). Léky jsou ordinovány cyklicky a udržují tedy pravidelné krvácení, nebo kontinuálně, což zpravidla nevede k děložnímu krvácení. Dávkování a způsob léčby jsou zcela individuální a každá nepravidelnost musí být v tomto věku pečlivě vyšetřena.
Krátký menstruační cyklus
Menstruační krvácení v intervalech kratších než 25 dní je častou poruchou. Za příčiny bývá označeno zkrácení folikulární fáze, nebo luteální insuficience, či anovulační krvácení. Polymenorea je léčena pomocí hormonálních přípravků.
Poruchy menstruace před menopauzou
Kvůli opožďování ovulace se cyklus nejprve prodlužuje a poté zase naopak dochází k jeho zkracování. Důsledkem je pak obvykle častější měsíční krvácení. To ustane až ve chvíli, kdy se vyčerpá zásoba vajíček schopných k dozrání. Poslední menstruace bývá průměrně mezi 49. až 55. rokem života. Že nastává ten okamžik menopauzy, dokáže nejlépe říci gynekolog na základě speciální krevních testů, které odhalují hladiny hormonů v krvi.
Menstruace po 20 dnech
Poruchy menstruačního cyklu nejčastěji rozlišujeme podle symptomatické klasifikace, která vychází z klinického obrazu dysfunkce, a dělíme je:
1. Podle nástupu a ukončení menstruačních cyklů:
- menstruatio praecox, tarda (nástup menses před 9. nebo její absence po 15. roce)
- menopauza praecox, tarda (před 40. rokem, menses po 55. roce – neužívá-li žena hormonální preparáty – označujeme jako pozdní menopauzu)
2. Poruchy krvácení při zachovaném rytmu:
- premenstruační nebo postmenstruační krvácení (několik dnů před nebo po menses)
- hypermenorea nebo hypomenorea (silné nebo slabé krvácení při normální délce)
- intermenstruační krvácení (uprostřed cyklu, obvykle souvisí s ovulací)
- menoragie (silné a prodloužené krvácení)
3. Poruchy rytmu krvácení:
- polymenorea (příliš časté opakování menstruace)
- oligomenorea (méně časté krvácení, v 6–12týdenních odstupech)
4. Amenorea – vynechání menstruace v období zralosti:
- podle doby vzniku primární nebo sekundární (dosud nemenstruující nebo u ženy s již pravidelným cyklem)
- podle lokalizace poruchy centrální (například hypofýza) nebo periferní (faktor děložní, ovariální)
5. Dysfunkční krvácení:
- metroragie – acyklické dlouhotrvající krvácení při narušeném menstruačním cyklu
K poruchám menstruace se obvykle řadí:
- dysmenorea – bolestivá menstruace
- premenstruační syndrom – jedná se o soubor psychických, somatických a vegetativních příznaků, které ve vystupňované intenzitě doprovázejí druhou polovinu cyklu; obvykle se projevují podrážděností, emoční labilitou, poruchou koncentrace, depresemi, bolestmi, napětím prsů, otoky; příčina není jasná
Fáze
Za menstruační cyklus se označují cyklické změny děložní sliznice. Tyto změny jsou přísně závislé na hladině různých pohlavních hormonů. Délka cyklu je zhruba 21–35 dní, hodnoty se mohou individuálně lišit (průměrně jde o 28 dní). Menstruační cyklus začíná v pubertě přibližně mezi 8. a 13. rokem a končí v období menopauzy. Nejčastěji se uvádějí 4, eventuálně 5 fází:
- Proliferační fáze – trvá přibližně od 5. do 14. dne cyklu a navazuje na předchozí menstruační fázi. Probíhá pod stimulací estrogeny. Dochází k obnově děložní sliznice, růstu slizničního epitelu a k vývoji děložních žlázek.
- Ovulační fáze – navazuje na proliferační fázi a trvá od 15. do 28. (27.) dne cyklu. Během ní dochází vlivem progesteronu (produkovaného žlutým tělískem) k bohaté sekreci děložních žlázek. Děložní sliznice je nyní bohatě prosycena živinami a připravena přijmout oplozené vajíčko.
- Ischemická fáze – probíhá 28. den cyklu, kdy vlivem poklesu hladiny progesteronu (žluté tělísko zaniká) dochází ke kontrakci arterií děložní sliznice, která tak přestane být zásobena krví (ischémie).
- Menstruační fáze – trvá v průměru 5 dní a navazuje na ischemickou fázi. Během ní se odlučují krví nedostatečně zásobené buňky sliznice a spolu s určitým množstvím krve opouštějí organismus ženy.
Menses po revizi dělohy
Po revizi dutiny děložní by mělo dojít k menses zhruba do 6 týdnů. Poté záleží na velikosti sliznice dle ultrazvuku. Pokud sliznice neroste, je třeba dočasná hormonální léčba k obnovení cyklu.
Menses při těhotenství
Výskyt menses v těhotenství má velmi malou pravděpodobnost, ale někdy i na začátku těhotenství dochází k malému špinění, které je považováno za menstruaci.
Bolest při menstruaci
Příznaky jako bolest v podbřišku se objevují těsně před samotnou menstruací. Pak 2 až 3 dny po začátku krvácení mizí. Nejčastěji je způsobena dlouhotrvající kontrakcí dělohy.
Příčiny bolestivé menstruace vycházejí z nerovnováhy vegetativního systému nervové soustavy, z vývojových vad, nemocí dělohy, to je důvod, proč bolí břicho při menstruaci. Sekundární dysmenorea provází záněty orgánů v pánvi, nádory dělohy, zúžení krčku dělohy, srůsty nebo jizvy v pánevní dutině. Ty se pak projevují jako velmi bolestivá menstruace.
Jak zabránit bolesti břicha při menstruaci, jedině léčbou. Léčba je medikamentózní. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.
Babské rady na menstruační bolesti
Pokud trpíte bolestivou menstruací, měli byste vyhledávat takové výrobky, které obsahují více hořčíku a vápníku. Během menstruace omezme pití kávy a černého čaje, pokud se bez nich nemůžeme úplně obejít, pokusme se je dělat slabší než obvykle. Totéž se samozřejmě týká i dnes tak milovaných zubních leptadel, jako jsou různé koly a jiné nápoje obsahující kofein. A alkoholu bychom se během menstruace měli vyhnout také.
Více se o této problematice dozvíte zde.
Bylinky
Při menstruačních bolestech se používají bylinkové nálevy. Nejúspěšnější jsou ty z heřmánku, máty a malinového listí. Pít byste je měli přibližně tři dny před odhadovaným začátkem menstruace. Když už vás bolesti začnou trápit, pokračujte v popíjení heřmánku. Heřmánek je bylina, kterou ověřily již tisíciletí a při menstruačních bolestech jej využívaly krásné Řekyně a Římanky v antických dobách. Ale pokud nemáte rády její vůni a chuť, tak heřmánek můžete doplnit či nahradit nálevy z meduňky, měsíčku, třezalky a kozlíku lékařského. Kozlík lékařský velmi dobře zmírní křeče dělohy a vás přitom uvolní. Více o této bylině naleznete zde.
V lékárnách jsou k dostání také porcované čaje na gynekologické problémy, které obsahují hluchavku, řebříček nebo měsíček. Tyto bylinky je dobré konzumovat pouze v připravovaných směsích.
Léky
Pokud už musíte sahat po farmaceutických přípravcích, vybírejte spíše ty, které neobsahují kyselinu acetylsalicylovou. Bolestivou menstruaci lze zmírnit užíváním hormonální antikoncepce, která obsahuje přirozený estrogen a progestin. Další možností je zavedení hormonálního nitroděložního tělíska. Zavedením hormonální léčby se zpomaluje růst děložní sliznice a zabraňuje se tak silné a bolestivé menstruaci.
Autor: © svevi
Foto: © steady