Černé linky na nehtech
Černé linky se mohou na nehtech objevit plošně nebo v pruzích, tvoří se od nehtového lůžka, a to obvykle na jednom nehtu. Nejčastěji bývají zasaženy palce. Zvláště znepokojující je zbarvení nehtu, které je vyvýšené, nebo je-li velikost zasažené spodní části nehtu širší nežli špička (bývá to způsobeno nadměrnou produkcí pigmentu). Také byste měli dávat pozor na výrazné zbarvení kůže pod nehty.
Černé linky mohou být projevem melanomu, což je smrtelná forma rakoviny. Lidé s tmavší barvou pleti jsou ohroženi více. U nich se může vyskytnout i subunguální melanom, což je onemocnění nehtového lůžka, kdy se na nehtech objevuje více tmavých linek, které jsou ale neškodné.
Pokud objevíte na nehtu černou linku, poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, jestli případně nejde o rakovinu kůže. Černá čára na nehtu však může být způsobena jen neškodným poraněním. Proto je lepší, aby linku zkontroloval lékař a případně provedl biopsii, která dokáže melanom zjistit.
Malé svislé červené čáry na nehtech
Červené nebo nahnědlé pruhy na nehtu vypadají jako krevní sraženina. Tyto čáry vznikají malým krvácením pod nehtem a „rostou“ stejným směrem jako nehet. Červené čáry mohou znamenat problémy se srdcem, neboť drobné sraženiny v krevním řečišti způsobují poškození malých kapilár pod nehtem. Červené čáry někdy signalizují i infekci srdečních chlopní, známou jako endokarditida. Nestrachujte se hned, když objevíte jednu červenou čárku na svém nehtu, může být způsobená jen střepinovým krvácením; v tomto případě tedy není nutná žádná léčba. Jestli se však u vás objevují červené čárky na nehtech ve větším množství, raději navštivte lékaře, který zjistí, jestli příčina souvisí se srdeční poruchou.
Široké, vypouklé nehty
Někdy dojde k rovnoměrnému rozšíření prstu nebo nehtu, které je viditelné za posledním kloubem prstu. Normální nehty jsou užší než prst. Pokud se nehet rozšiřuje také, může dojít k zalomení kolem špičky prstu, takže nehet vypadá jako obrácená lžíce. Tyto extrémně široké nehty se nazývají paličkovité nehty. Vypouklé nehty jsou příznakem plicních chorob. Protože se tvar nehtů mění po mnoho měsíců nebo let, lidé si často změny neuvědomí, a tak mohou snadno přehlédnout hrozící onemocnění, v tomto případě rakovinu plic. Deformace nehtů je však často doprovázena dalšími příznaky, a to dušností a kašlem.
Vypouklé nehty a deprese
Můžete mít zdravotní problém, pokud mají nehtová lůžka malé prohlubně, nebo když stisknete nehty, a ony budou neobvykle bledé, nebo zůstanou bělavé ještě minutu potom, co jste je stiskli. Normálně by měly nehty zrůžovět po 2 sekundách, což znamená, že se vrátily do svého původního stavu. Nehty však mohou mít bílou barvu, pak tyto problémy způsobuje anémie z nedostatku železa, nebo hemochromatóza, či nemoc z přetížení železa. Tyto stavy většinou zaviní vadný gen, který vede k příliš velkému vstřebávání železa z gastrointestinálního traktu. Příznaky mohou zahrnovat únavu, nedostatek energie, nebo nemusí být žádné. Doporučuje se komplexní vyšetření krve, které může diagnostikovat anémii (pak jsou předepisovány doplňky stravy s obsahem železa), nebo tělesné testy, které mohou objevit příčinu zvýšeného množství železa v těle (doporučují se dietní změny).
Prohloubené nehty
Vroubkované prohlubně nebo trhliny v nehtovém lůžku mohou způsobit zvlnění nehtu. Většinou se vroubky dají poznat na nehtu prostředníčku, který je obvykle hladký. Prohloubené vroubky na nehtech mohou znamenat lupénku nebo jiné kožní onemocnění. Také může být zpozorována psoriatická artritida, která postihuje klouby a kůži. Mezi další možné nemoci patří Reiterův syndrom a jiná onemocnění pojivové tkáně. Když je léčba těchto nemocí včas zahájena, nehtové lůžko se obnoví.
Křehké nehty
Křehké nehty (hypotyreóza nehtů) mohou upozorňovat na onemocnění štítné žlázy, na její špatnou funkci, nebo na nedostatečnou produkci hormonu pro štítnou žlázu (hypertyreoidní onemocnění). V celém těle jsou narušeny metabolické funkce, včetně přísunu vlhkosti pro nehty (hydratace). Může se objevit i ztenčení a zkřehnutí vlasů. Nepoužívejte nehtová tužidla určená pro křehké nehty dříve, než vám lékař potvrdí, či vyvrátí diagnózu. Vždy je důležité nejprve vyléčit nebo odstranit problém, který nemoc a její příznaky vyvolá.
Nehty, které se zdají být nadzvednuté
Pokud se nehty oddělují od nehtového lůžka, což je vrstva kůže přímo pod nehtem, jedná se o takzvanou onycholýzu. Onycholýza se obvykle objevuje na čtvrtém nebo pátém nehtu, ale mohou být zasaženy i prsty. Nezávažnou příčinou mohou být například špinavé nehty, kdy se nečistoty nahromadí pod nehtem. Nadzvednuté nehty však mohou být symptomem onemocnění štítné žlázy. Toto onemocnění nám mohou potvrdit i jiné příznaky: únava, problémy se soustředěním, zvýšená chuť k jídlu, úbytek na váze, pocení, vypadávání vlasů, svědění a vystouplé oči. K nadměrnému růstu nehtů, a tím i k jejich deformaci může vést také hypertyreóza, která vyrábí hormon pro štítnou žlázu. Nadzvednuté nehty jsou častější u mladších pacientů.
Vodorovná rýha na nehtu
Podívejte se, jestli nemáte po celé šířce nehtového lůžka bílou rýhu. Bílé rýhy mohou poškodit buď všechny nehty, nebo jen jeden. Pokud jsou na více nehtech, vždy se objevují ve stejném místě. Bílé rýhy mohou signalizovat cukrovku, lupénku, Raynaudovu chorobu, nebo jen trauma. Rovněž beta-blokátory a léky užívané při chemoterapii mohou způsobit tyto rýhy. Někdy se mohou rozvíjet i v důsledku stárnutí. Nehty vyrostou asi o 1 mm za každých šest až deset dní, takže lékař může celkem snadno odhadnout, kdy problém začal.
Bílé vodorovné pruhy na nehtu
Bílé pruhy na nehtu způsobuje otrava arzenikem. Mohou se objevit na jednom, nebo na několika nehtech, směřují rovnoběžně ke špičce nehtu. Důležitý je následný test vlasů a tkáně, aby mohla být otrava potvrzena.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Filip Maljković