Proč mi otekly nohy po porodu
K tvorbě otoků po porodu přispívá nedostatek pohybu a rovněž nedostatek bílkovin. Potíže může zhoršit i nedostatek tekutin, cukrů a tuků, tedy držení diety. Poporodní otoky jsou typické tím, že se tvoří souměrně na obou končetinách, zrána ustupují, ale během dne se jejich stav zase zhoršuje. To, co otoky zhoršuje, je i dlouhé sezení, teplo, přiškrcení cév těsným oblečením nebo jen pouhé přehození si nohy přes nohu. Naopak otoky mírní chlad, chladná voda a lehká krouživá masáž, která napomůže odplavení nahromaděné tekutiny z podkoží. Dobrou zprávou je, že otoky po porodu rychle samy zmizí.
Pokud dojde k otoku jedné končetiny, nejde určitě o poporodní otok, ale naopak se dá předpokládat, že vše v těle nefunguje tak, jak by mělo. Pokud otok nemizí, ale naopak má tendenci se zvětšovat, je tvrdý, bolestivý a horký, je čas rychle navštívit lékaře. V tomto stavu se nesmí nic podcenit a nechat náhodě. Popsané příznaky totiž mohou doprovázet zánět žil, případně jejich ucpání, tedy embolii. To je stav, který je velmi vážný.
Co by mělo každou maminku zarazit, je i extrémní tvorba edémů všude po těle. Tedy ne jen na nohou, případně na rukou. Tento stav je o to více alarmující, jestliže ho doprovází vysoký krevní tlak.
Je to nebezpečné?
Pokud jde o poporodní otok nohou, nejedná se o závažný stav. Tento otok rychle po porodu vymizí. Pokud jde o otok na jedné noze, je nutná konzultace s lékařem, stejně tak u celkového otoku a vysokého krevního tlaku.
Jak se to léčí
Běžný otok odezní sám, doporučuje se ležet s nataženýma nohama a cvičit cviky: střídání špička, pata, špička, pata a ještě také špičkou nohy kroužit. Hlavně končetiny vyvýšit a moc nechodit, nedávat je dolů, to pak ještě víc otékají. Důležité je i málo solit.
Pokud jde o celkový otok anebo o otok jedné končetiny, je léčba individuální dle rozhodnutí lékaře. Tyto stavy tedy vždy vyžadují návštěvu lékaře.
Prevence
- Vyvážená strava
- Pitný režim
- Podpora krevního oběhu – není dobré setrvávat delší dobu v jedné poloze (sezení, stání), polohy by se měly měnit
- Elastické punčochy – jejich nošení působí proti hromadění tekutiny v těle, tedy proti otokům
- Masáž chodidel – jedná se o tlakovou masáž nohou a chodidel, nejlépe prováděnou odborníkem
- Nízké podpatky – ke snížení otoků se nedoporučuje nosit podpatky, vhodné je volit hlavně pohodlnou obuv
- Koupel v horké vodě – neprospívá otokům ani po porodu
- Polohování dolních končetin – v průběhu dne je dobré nohy polohovat do vyšších poloh, to je nad úroveň pasu, slouží to k jejich odpočinku
- Provádění cévní gymnastiky – jde o soubor aktivních pohybů dolních končetin
- Pohodlné spodní prádlo a ponožky – jsou důležité hlavně z toho důvodu, aby nestahovaly části těla
- Omezení kofeinu – omezením kávy, čajů a vůbec všech kofeinových nápojů se předchází vzniku otoků, avšak ne jejich zmírnění
- Studené obklady – mohou oteklým končetinám dočasně ulevit
- Spánek na levém boku
Autor: © svevi
Foto: © Amhult