Kdy se jedná o pásový opar
Je to podobné jako při oparu na rtu. Pocítíte svědění, trnutí nebo bolest v místě, kde se pak objeví lehké zarudnutí a vytvoří se skupinka puchýřků. Ty obvykle brzy prasknou, místo mokvá. Tkáňový mok zaschne do stroupku, do kterého se může přimísit i trocha krve. Časem se stroupek odloupne a kůže pod ním je zhojená. Opar na rtu je malinký a rovněž obtíže, které způsobí, jsou malé. Pásový opar ale obvykle postihne nesrovnatelně větší plochu, je doprovázen bolestí, která může i po zhojení přetrvávat, a celkově se cítíte jako při těžké chřipce, mohou být i teploty. Pásový opar je vždy jen na jedné polovině těla. Nejčastějším místem pásového oparu jsou oblasti kůže na hrudníku o šířce odpovídající vzdálenosti mezi žebry a v délce od páteře po střed hrudní kosti. Dalším místem, které bývá často postiženo, je polovina čela a okolí.
Onemocnění tradičně začíná jen malou skupinkou puchýřků na několika místech pásu, který bude postižen, když se nezačne včas s léčbou. V rozvinuté fázi nemoci její rozpoznání nečiní obtíže, protože puchýřky se zánětlivým lemem, které se slévají do větších puchýřů, přibývají asi týden, pak poschnou a utvoří se strupy, které se během dalších dvou až tří týdnů odloučí. Pro nemocného je ale nejdůležitější, aby k lékaři přišel už na začátku výsevu. Čím dříve se podají účinné léky proti této nemoci, tím je efekt léčby výraznější. U pacientů bez snížené obranyschopnosti totiž nasazení účinné léčby po 72 hodinách od prvních kožních známek pásového oparu už nepřináší zásadní zlepšení. U pacientů s oslabenou obranyschopností má i pozdní nasazení těchto léků určitý význam, ale léčebný účinek je mnohem menší. Proto, aby pacienti lépe rozpoznali vznikající pásový opar a věděli, jak vypadá pokročilejší onemocnění, jsou zde fotografie.
Potničky
Horečka je častou příčinou výsevu potniček mezi ňadry. Mnoho lidí spojuje tento stav s dětmi, ale i dospělí mohou mít tuto vyrážku. Potničky vznikají, když se nadměrnému potu, který produkují potní žlázy, zabrání proniknout na povrch kůže, kde se odpařuje, a dochází tak k hromadění tepla. Oblasti pod a mezi prsy jsou obzvláště zranitelné, protože se zde kůže o sebe otírá a toto tření zvyšuje pravděpodobnost vzniku vyrážky.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají potničky.
Intertrigo
Intertrigo je stav kůže, ke kterému dochází, když se povrchy kůže o sebe otírají. Výsledkem bývá červená, podrážděná a zanícená vyrážka, která může mít charakteristický odér. A to proto, že se v těchto oblastech shromažďuje pot a vzniklá vlhkost může přitahovat houby a bakterie. Ženy prožívají tento stav v létě, zejména pokud mají větší prsa. Může se objevit i u žen, které hodně cvičí.
Foto
Zde se můžete podívat, jak vypadá zmiňované intertrigo.
Zánětlivá rakovina prsu
Zánětlivá rakovina prsu je rakovina prsu, při níž buňky rychle rostou. Příznaky se mohou vyvinout a zhoršit v průběhu tří až šesti měsíců. Kromě vyvolané červené vyrážky, která postihuje většinu prsu, zahrnují zánětlivé příznaky rakoviny prsu také:
- otok prsu;
- svědění prsou;
- převrácenou bradavku;
- bolestivá prsa;
- citlivá prsa;
- ztluštělou kůži prsu.
Příznaky zánětlivé rakoviny prsu se často mohou nejprve podobat příznakům mastitidy, infekce prsu či pásovému oparu.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadá zánětlivá rakovina prsu.
Cukrovka
U pacientů, kteří mají diabetes, se může zvýšit riziko určitých infekcí kůže v kombinaci se suchou pokožkou. Například u pacientů s cukrovkou hrozí zvýšené riziko plísňových infekcí, mezi něž řadíme i Candidu albicans. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím je pravděpodobnější, že se může objevit tento typ infekce. Tato houba obvykle roste pod ňadry a může způsobovat svědění a červenou vyrážku ve formě puchýřů a šupinatění.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají kožní projevy u cukrovky, respektive u houbové infekce Candida albicans.
Těhotenství
Cirkulující hormony a přírůstek hmotnosti mohou způsobit, že je žena během těhotenství náchylnější k výskytu vyrážky mezi prsy. Kromě vyrážky způsobené teplem nebo pocením se mohou vyskytnout také vyrážky, které jsou jedinečné pro těhotenství. Může se totiž jednat o takzvané urtikariální papuly. Tento stav způsobuje, že se na těle vytvoří malé červené hrboly, a i když obvykle začínají na břiše, mohou se rozšířit až k prsům.
Další vyrážka související s těhotenstvím, která může ovlivnit prsa, je těhotenské prurigo. V tomto případě se objeví malé hrboly, které vypadají jako kousnutí hmyzem. Prurigo je reakce související s imunitním systémem, která může trvat i několik měsíců po porodu.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadají zmiňované kožní projevy v těhotenství.
Léčba
Léčba pásového oparu u pacientů, kteří mají oslabenou obranyschopnost, tedy cílená léčba proti viru, který nemoc vyvolal, je opravdu nutná. Léky (aciklovir, valaciklovir) lze podat v tabletách. Jedná-li se však o infekci u člověka s oslabenou obranyschopností, doporučuje se podávání v infuzích. Tak se vyloučí případné poruchy vstřebávání z tablet. Za normálních okolností se totiž vstřebá jen 20 % účinné látky podané v tabletě acikloviru a asi 50 % z tablety valacikloviru.
Pouhé místní léčení postižené kůže by k zastavení choroby nevedlo. Přesto je nutné a pro nemocného ulevující ošetřit kůži například zinkovým olejem nebo tekutým pudrem, mnohdy i potření methylenovou modří. Používají se takové prostředky, které místo výsevu spíše vysušují a zabraňují druhotné infekci. Promazávání a zvláčňování kůže se provádí až po zaschnutí nebo odloučení stroupků a strupů. Lékař posoudí, zda jsou vhodné léky v tabletách nebo je zapotřebí podávání v infuzích, také určí dávkování a způsob další péče.
Léčba ostatních výše popsaných druhů vyrážek je individuální.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Biom