Jaké jsou charakteristiky mastných vlasů?
Mastné vlasy způsobuje nerovnováha mazových žláz, které vylučují kožní maz. Kožní maz je přírodní mastná látka, která maže pokožku a chrání jí před znečištěním. Když je příliš mazu na pokožce, tak vzniká problém ve formě mastných vlasů. Tato nerovnováha poskytuje jednu ze čtyř žen. Vlasy ztrácejí lesk jsou těžké a přilepené k hlavě, díky přebytku mazu. Měly by se ošetřit pomocí šamponu, aby získaly zpět svůj lesk a krásu.
Jaké jsou příčiny mastných vlasů?
Mastné vlasy jsou s největší pravděpodobností genetického původu, ale také to může způsobit stres, úzkost, nevyvážený nebo vysoký obsah tuku, vyčerpání, různé šampony a nadměrné používání chemických barviv.
Jak by měla být léčena mastnota vlasů?
Mezi první kroky patří použití speciálního šamponu pro mastné vlasy nebo použít velmi šetrný šampon, který má neutrální pH. Tímto způsobem můžete umýt vlasy, kolikrát chcete a jakmile máte pocit potřeby, bez obav to můžete udělat znovu.
Jak správně mít vlasy?
Vždy byste měli používat malé množství dobře zředěného šamponu. Šampon by neměl být příliš dlouho na hlavě a vlasech. Čím rychleji je odstraněn, tím je to lepší.
Co nedělat s mastnými vlasy?
Pokud chcete zabránit nadměrné stimulaci mazových žláz, které způsobují přebytek kožního mazu, tak byste neměli dělat tyto věci.
- Nepoužívat šampon pro batolata a malé děti. Dětský šampon je sice velmi jemný, ale má podpůrný efekt na tvorbu kožního mazu, proto není vhodný pro mládež a ani pro dospělé.
- Hlava by se neměla mnout příliš silně během nanášení šamponu.
- Vlasy by neměly být myté dvakrát, protože druhé mytí odizolovává vlasy.
- Při mytí vlasů by neměla být použita příliš horká voda.
- Také se nedoporučuje použití příliš horkého vzduchu během fénování v oblasti kořínků.
- Suché vlasy by neměly být třeny v ručníku.
Co dělat proti mastným vlasům
- Vlasová pokožka by měla být jemně masírována těsně před šamponováním, protože masírováním se stimuluje mikro cirkulace.
- Konečné opláchnutí vlasů studenou vodou po mytí, protože studená voda uzavře vlasové póry.
- Pomocí ručníku odstranit přebytečnou vodu z vlasů.
- Při použití fénu by měla být použita nízká teplota. Správné fénovaní vlasů je ve vzdálenosti 15 cm od hlavy a nikdy nefénovat vlasy na jednom místě déle než 15 vteřin.
Recepty pro péči o mastné vlasy
Můžete zkusit otestovat tyto domácí prostředky na mastné vlasy.
Jílová maska
Smíchejte 3 polévkové lžíce zeleného práškového jílu s ½ šálku octu a ½ šálku vody, až vznikne hustá kaše. Na vlasy naneste tuto domácí kapilární masku a nechte ji působit 10 minut. Pak ji opláchněte teplou vodou a poté si umyjte vlasy šamponem.
Esenciální oleje
Přidejte 3 – 4 kapky esenciálního pomerančového, levandulového nebo šalvějového oleje do vašeho šamponu. Tyto oleje jsou ideální pro mastné vlasy, pro jejich tonizační a antiseptické účinky.
Oplachovací koupel na vlasy
Smíchejte 2 kapky tymiánového nebo rozmarýnového oleje s polévkovou lžící octa nebo citronu. Tuto směs zřeďte v litru minerální nebo pramenité vody a opláchněte si s ní hlavu.
Jak na mastné vlasy?
Neměl by se používat kovový hřeben na vlhké vlasy. Lepší je použít dřevěný nebo plastový hřeben. Zuby hřebenu by měly být kulaté a hladké, aby nepoškodily vaše vlasy. Nepoužívejte plastový hřeben nebo kartáč na vlasy s jemnými nebo těsnými zuby, protože ty stimulují tvorbu kožního mazu. Vyhněte se stylingovým gelům, které dělají vlasy matné a mastné. Používejte stylingové vlasové přípravky, které dělají vlasy lesklé a objemné.
Jak zabránit mastným kořínkům a suchým koncům?
Barvení, trvalá ondulace, zesvětlení a nešetrné sušení vlasů může způsobit, že vaše vlasy nebudou hebké a nebudou ani rovnoměrně mastné po celé své délce.
Péče o mastné kořínky a suché konečky
- Používat jílovou masku jen u kořínků a ne na konečcích!
- Umyjte si celé vlasy čistícím šamponem.
- Pomocí hydratačních olejů a masek vyživujte své vlasy po celé jejich délce.
- Nemasírujte vlasovou pokožku. Čím více se stimuluje krevní oběh, tím více mazu je produkováno na povrch pokožky hlavy.
Tipy pro zdravé vlasy
Kromě těchto kosmetických rad je důležitý i zdravý životní styl pro zdravé vlasy. K eliminaci toxinů pomáhá dostatek spánku, vyvážená strava, zelená zelenina a čerstvé ovoce. Také se doporučuje používat vlasové přípravky, které obsahují sirné aminokyseliny, zinek a vitamin B6. Díky tomu budou vaše vlasy nepoškozené a v dlouhodobém horizontu budou vypadat a cítit se zdravější.
Autor: © Jakub Vinš