Péče o pleť v zimě

Napsal Bc. Jakub Vinš

Vydáno , aktualizováno

Zdravá kosmetika

Vítr, sníh, led a chlad v zimním období zbavují pokožku vlhkosti a okrádají buňky o cennou energii. V chladném období je tudíž nutné o pokožku důkladně pečovat. Ledový suchý vítr venku a ohřátý vzduch v interiéru neprospívají vaši pleti ani rtům. Je tedy zapotřebí jim dodávat vlhkost a tuk. Pokud je kůže vysušená, je nutné o ní pečovat produkty, které jsou hydrolipidické. Kyselina obsažená v těchto výrobcích chrání pokožku proti vstupu cizích látek a potlačuje růst bakterií. Olej pak snižuje riziko popraskání kůže a poskytuje pleti potřebnou pružnost.


Obsah článku

Péče o pleť v zimě

Chcete-li se připravit dobře na zimní období, musíte přizpůsobit péči o svou pleť klimatickým podmínkám. Měli byste se vyhnout čisticím výrobkům s obsahem alkoholu i make-upu, spíše byste měli užívat uklidňující výrobky s Aloe vera nebo heřmánkem. Také dbejte na to, abyste neměli nikdy dlouho suchou pokožku.

Ačkoli to zní divně, voda pokožku vysušuje, napomáhá rychlejšímu odpařování a chlazení. Proto je dobré vybírat si produkty, které jsou hydratační a zadržují vodu. Výrobky s účinnými složkami jako glycerin, močovina nebo ceramidy chrání pokožku před vysycháním a udržují ji vlhkou.

V zimním období je dobré každodenní používání různých olejíčků, nejlepší je aplikace na noc, kdy kůže regeneruje a potřebuje dostatek vlhkosti. Jednou týdně je vhodné na obličej použít hydratační masku. Kdo za chladného počasí spí s otevřenými okny nebo v pokoji netopí, může ušetřit čas i peníze – jeho pleť nebude pravděpodobně potřebovat tak důkladnou péči.

Zvláštní pozornost by měla být v zimním období věnována očím a rtům. Tenká kůže kolem očí je ovlivněna suchem a chladem stejně jako jiná místa na obličeji. Doporučuje se tedy pečovat o jemnou kůži v okolí očí hodně mastnými krémy nebo olejíčky. Dobrou a zároveň relaxační metodou v péči o oči je nanést olejíček nebo krém na vatový tampon a pak jím po několik minut masírovat zavřená víčka. Tato péče může zabránit i vznikajícím malým vráskám kolem očí.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Péče o rty v zimě

Tenká kůže na rtech trpí během přechodu z tepla do chladu. Abyste zabránili suchým a popraskaným rtům, měli byste používat mastné výrobky pro péči o pleť s včelím voskem, jojobovým olejem nebo mandlovým olejem. Při dlouhém pobytu venku, zejména při lyžování na horách, byste měli používat balzám na rty, rty jsou tak chráněny i před negativním slunečním zářením. Rty si nezvlhčujte jazykem, protože je to naopak vysušuje. Ani si je nekousejte, protože i menší zranění kůže je vhodným místem pro bakterie, což by mohlo následně vést k infekcím a nemocem rtů.

Péče o pleť od hlavy až k patě

Nejen obličej potřebuje v zimě intenzivní hýčkání, nezapomínejte na péči o pokožku celého těla. Přestože vás může v této sezóně lákat vana plná horké vody, raději se sprchujte. Nebo si dopřejte koupel s příměsí látek, které mají hydratační účinky. Pozor, čím je voda teplejší, tím více vysušuje vaši kůži.

Po koupeli naneste na suché části, zejména na lokty, kolena a krk, krém. Největší pozornost by měla být věnována pokožce na rukou, protože časté mytí způsobuje kolísání teplot působících na kůži. Doporučuje se pravidelné používání krémů na ruce, v ideálním případě s obsahem močoviny.

Nezapomeňte rovněž na nohy. Hydratační koupel nohou dělá zázraky. Poskytujte ji svým nohám pravidelně, zamezíte tím vzniku zrohovatělé kůže a nevzhledným (a bolestivým) prasklinám. Nicméně, nic se nemá přehánět. Péči o pleť v zimě je potřeba provádět přiměřeně, aby nedošlo k předávkování lipidy či k nevhodné regulaci obsahu vlhkosti pleti.

Autor: © Jakub Vinš
Foto:
© MARINESCU Dan

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Methionin
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Mrkvový zábal
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>

Zajímavé články

nové příběhy

Gabanox 300 recenze

Cempírek

Léčivo GABAGAMMA 300 obsahuje účinnou látku gabapentin, což je antiepileptikum používané při léčbě neuropatické bolesti. U gabapentinu známe jeho nepříznivé účinky, jako je somnolence (ospalost), závratě, ataxie (nešikovnost), únava, nevolnost, zvracení a rýma. Alopecie (vypadávání vlasů) bývá jen vzácným vedlejším účinkem antiepileptik a u gabapentinu není doposud dobře popsaným jevem.
Existuje ale jeden zdokumentovaný případ ženy (28 let), která dostala gabapentin v denní dávce 1,8 g na léčbu chronické bolesti po implantaci kardiostimulátoru. Po jednom týdnu léčby gabapentinem si všimla významného vypadávání vlasů a vyšetření ukázalo parciální oblasti alopecie (bez vlasů) mezi oblastmi s normálním růstem vlasů. Vypadávání vlasů bylo patrnější ve frontální a parietální oblasti. U této pacientky byly provedeny testy na štítnou žlázu, hematologické testy, plazmatické elektrolyty, hladiny železa a feritinu v krvi, kortizol a adrenokortikotropní hormon, a vše bylo v normálních mezích. Lékaři se proto začali domnívat, že ztrátu vlasů mohl vyvolat gabapentin, protože začátek vypadávání vlasů koreloval se zahájením léčby. Léčba gabapentinem byla ukončena a vypadávání vlasů se zastavilo dva měsíce po ukončení terapie, po čemž následovalo postupné opětovné zarůstání vlasů.
Každý lék má svá rizika a je na pacientovi / lékaři, aby si vyhodnotili, zdali přínosy léčby tato rizika převyšují, či nikoliv. Promluvte si proto znovu se svou lékařkou o náhradním řešení.
Pokud se dohodnete na jiné léčbě, pak mějte na paměti, že gabapentin je návykový lék a i po krátkodobé léčbě mohou nastat abstinenční příznaky, neboli příznaky z vysazení. Příznaky z vysazení se mohou objevit krátce po vysazení, obvykle do 48 hodin. Nejčastěji hlášené příznaky zahrnují úzkost, insomnii (nemožnost spát), nauzeu, bolesti, pocení, třes, bolest hlavy, depresi, neobvyklé pocity, závrať a malátnost. Pokud má být gabapentin vysazen, doporučuje se, aby byl vysazován postupně po dobu minimálně 1 týdne nezávisle na indikaci.
Odkaz na zdokumentovaný případ vypadávání vlasů: https://www.jpsmjournal.com…(08)00650-7/fulltext

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Zkušenosti s Vironalem

Cempírek

Přípravek ENERGY VIRONAL obsahuje výtažky z 15 bylin a několik éterických olejů. To uvádí jeho výrobce. Uvádí také, že Vironal významně posiluje imunitu a schopnost těla bránit se průniku nežádoucích mikroorganismů.
Cistus jsou sušené listy rostliny ze středomoří, o které se hovoří jako o antioxidantu.
Podle příznaků, které popisujete, máte infekci ve svém těle již rozvinutou a tyto zmíněné preparáty na její léčbu už nestačí ani v kombinaci. Potřebujete akutně léky na zmírnění bolesti a úlevu od zánětu v očích. Samozřejmě, že nejlepší by byla návštěva praktického lékaře, protože můžete mít chřipku nebo covid, a pokud nejste očkovaná, tak může být v ohrožení váš život. Pokud to chcete řešit svépomocí, tak sáhněte po léku paracetamol (např. PARALEN 500) a dávkujte dvě tablety po šesti hodinách. Zůstaňte doma a snažte se to vyležet. Zavřené oči budou lépe regenerovat.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Zkušenosti s Vironalem

Jana Voráčová

Dá se kombinovat vironal s cistusem? Trápí mě bolesti v krku kašel ,rýma a zánět spojivek.Dekuji za odpověď Voráčová

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět