Příčiny popraskaných pat
V naprosté většině případů bychom neměli hledat žádné složité a závažné příčiny. Ovšem, občas nás může potrápit nějaká mykóza nebo můžeme mít určité genetické predispozice, ale v naprosté většině případů se dá říci, že za tento problém může nedostatečná hygiena. Člověk by si měl zvyknout, že péče o paty patří k základním návykům, jako je například čištění zubů či používání mýdla nebo každodenní sprchování. Pokožka na patách prostě vysychá a není to nic nepřirozeného. Přirozeně zrohovatělá kůže má výrazně silnější vrstvu na místech, která jsou více namáhaná, nebo kde je větší riziko různých poškození kůže – jde o naturální ochranu. Samozřejmě v dnešní době nejsme nuceni běhat celý den, nebo dokonce celý život bez bot, proto silná zrohovatělá vrstva není až tak žádoucí. A pokud ji budeme pravidelným škrábáním redukovat, odstraníme i nejobvyklejší příčinu, díky které popraskané paty vznikají. Také bychom si měli hlídat, abychom tělu nevysílali signál, že má paty bránit před okolními riziky rychlejším tvrdnutím pokožky – stačí méně chodit na boso a tlačit na paty. Některé příčiny se však jen těžko ovlivňují, patří k nim výše zmíněné genetické predispozice, mykózy či plísně, ale také například starší věk, užívání různých léků (zvláště protisrážlivých), revma nebo lupénka.
Jak na popraskané paty?
Nejlépe vám s popraskanými patami poradí zkušená pedikérka nebo pedikér. Pokud na tvrdou kůži na chodidlech trpíte, měli byste si jednou do měsíce dopřát pedikúru. Nejde finančně o nic náročného (zpravidla se cena pohybuje kolem 200 korun za ošetření). Odměnou vám budou zdravá a pěkně vyhlížející chodidla.
O své paty ale můžete pečovat také doma. V lékárně nebo drogérii je možné zakoupit speciální krémy určené na popraskanou pokožku. Na domácí ošetření lze použít také pemzu (lehkou pórovitou horninu), která vám pomůže odstranit nánosy odumřelé kůže. Nevýhodou ovšem je, že takové ošetření neodstraní veškerou popraskanou kůži, naopak použití pemzy může kůži zanechat i roztřepenou, což může následně způsobit další problémy.
Na pedikúře se zpravidla setkáte s použitím ořezávače kůže, který dokonale odstraní veškerou odumřelou kůži, takže vaše paty budou opět krásně hladké. Jeho používání však vyžaduje odbornost a zaškolení, proto si dejte pozor, abyste si domácím použitím spíše neublížili.
Babské rady na popraskané paty
Podle našich babiček funguje na popraskané paty syrovátka. Dopřejte proto svým chodidlům koupel ve vlažné syrovátce. Po koupeli paty pořádně promastěte vhodným výživným krémem. Na praskliny na nohou platí také odvar z heřmánku nebo měsíčku. Obě bylinky jsou známé svými uklidňujícími a hojivými účinky. Ani po této koupeli nezapomeňte chodidla namazat krémem.
Prevence popraskaných pat
Nejlepším řešením je samozřejmě pravidelná a důkladná péče o pokožku nohou. Návštěva pedikúry je příjemným a praktickým relaxačním rituálem, který si jednou měsíčně může dopřát každý. Pedikérka odstraní zhrublou kůži pat, upraví nehty a na závěr nohy uvolní masáží. Zastánci domácí péče se pak neobejdou bez nástroje na odstraňování suché kůže pat.
Léčba popraskaných pat
Rozšířeným pomocníkem jsou výrobky z pemzy a kovové seřezávače kůže. Pemza je pórovitá lehká hornina, která díky své struktuře umožňuje odřít ztvrdlou kůži chodidel. Je to nejběžnější a široce dostupný produkt, jeho nevýhodu ale je, že pokožku chodidel ponechává roztřepenou, takže se může stát, že se roztřepená kůže zatrhává a způsobuje záděry podobné těm okolo nehtů nebo v extrémních případech i záněty chodidel. Pemzu navíc není možné dokonale vyčistit, a tak se kousky odrolené kůže usazují v jejích pórech a vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií.
Další variantou je seřezávač kůže, který pomocí žiletky odřezává celé plošky ztvrdlé kůže. Odstraňování seřezávačem kůže je metoda velmi efektivní, zamezuje třepení kůže, nicméně má i svá rizika. Podle odborníků kovový nástroj kůži vždy naruší a poraní, i když to nemusí být na první pohled patrné. Přesto se v řadě salonů s jeho použitím můžete stále setkat. Pro domácí použití je seřezávač naprosto nevhodný, v nezkušených rukou totiž může způsobit bolestivá poranění.
Nedostatky pemzy a kovu řeší pomocníci ze skla. Novinkou na poli péče o pokožku nohou jsou skleněné pilníky. Jejich speciální povrch je chráněn užitným vzorem a umožňuje odstranit ztvrdlou kůži pohodlně, bezbolestně a hygienicky. Sklo je navíc snadno omyvatelné, a tak je lehké pilník udržovat v dokonalé čistotě. Hrubší strana pilníku obrousí zatvrdlou pokožku po odmočení v teplé vodě, hladká strana pak uhladí povrch pat již suchých nohou a lze ji použít i jako pilník pro úpravu nehtů.
Po odstranění přebytečné kůže je třeba pokožku vyživit, hydratovat a zjemnit. To dokážou speciální krémy, kterých je v obchodech i lékárnách na výběr celá řada. Pro znásobení účinku je vhodné obléct si po namazání nohou teplé ponožky a nechat krém působit celou noc.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © PhageRules1