Předávkování kolagenem

Napsala Mgr. Marie Svobodová

Vydáno , aktualizováno

Výživa a dieta

Můžete se předávkovat kolagenem?
Ano, ale je to nepravděpodobné – prakticky nemožné. Kolagen se v těle vyskytuje přirozeně. I tak mohou obrovské dávky vést k příznakům a účinkům předávkování kolagenem. Vědci zatím nestanovili horní hranici pro suplementaci kolagenu, proto se řiďte doporučeními výrobce.
Předávkování kolagenem závisí na jeho umístění v těle. Protein se v určitých oblastech ukládá pomaleji a v jiných rychleji. Obrat kolagenu je dlouhodobý, například v oční čočce a chrupavčitých strukturách (s poločasem asi 114 let), velmi rychlý v Achillově šlaše s poločasem asi 72 hodin (po zátěži).


Obsah článku

Příčiny nadbytku kolagenu v těle

Nadbytek kolagenu v těle je velmi vzácný. K předávkování kolagenem z doplňků stravy dochází náhodně při extrémně nezodpovědné suplementaci, ale mohou k němu vést i autoimunitní onemocnění, genetické mutace, poškození tkání nebo endokrinní poruchy.

  • Autoimunitní onemocnění.
    Několik autoimunitních onemocnění, jako je systémová sklerodermie, může vést k nadbytku kolagenu v těle. Jsou způsobeny tělu vlastním imunitním systémem, který napadá jeho buňky, včetně fibroblastů odpovědných za produkci kolagenu.
  • Genetické mutace.
    Genetické abnormality nebo mutace mohou vést k abnormalitám ve struktuře nebo funkci kolagenu a také k nadprodukci kolagenu.
  • Poškození tkáně.
    Proces hojení ran je spojen s produkcí kolagenu. Pokud je tkáň poškozena, může se produkovat příliš mnoho kolagenu. Dojde tak například ke zrohovatění pokožky.
  • Nerozumné suplementace.
    Nevhodné užívání doplňků stravy s obsahem kolagenu může vést k nadbytku kolagenu v těle.
  • Hormonální poruchy.
    Zánětlivé stavy nebo hormonální poruchy mohou mít za následek nadměrnou tvorbu kolagenu. Například zvýšený kortizol (stresový hormon) může stimulovat fibroblasty ke zvýšení produkce kolagenu.
výběr z naší tvorby
pokračování článku

Příznaky nadbytku kolagenu v těle

Mezi příznaky nadbytku kolagenu v těle patří:

  • ztluštění a tvrdnutí kůže,
  • brnění nebo necitlivost prstů na rukou a nohou,
  • bolesti kloubů,
  • gastrointestinální potíže (pálení žáhy, nadýmání, zácpa),
  • svalová slabost.
Mezi příznaky předávkování kolagenem patří také bušení srdce a bolesti na hrudi.

Pokud pociťujete některý z uvedených příznaků nebo máte podezření, že máte nadbytek kolagenu, poraďte se se svým lékařem. Včasná diagnostika a vhodná léčba mohou předejít vážným následkům předávkování kolagenem.

Účinky nadbytku kolagenu v těle

Účinky nadbytku kolagenu zahrnují především zjizvení orgánů, tkáňovou fibrózu, strie a problémy s hojením ran. Nadbytek kolagenu může dlouhodobě vést například i k systémové sklerodermii, autoimunitnímu onemocnění projevujícímu se mimo jiné tvrdostí kůže.

  1. Problémy s tkáněmi – příliš mnoho kolagenu může vést ke ztluštění tkání a fibróze. To bude mít za následek narušení správného fungování orgánů, jako jsou plíce, játra a ledviny.
  2. Zjizvení orgánů – proces, při kterém jsou zdravé a elastické tkáně nahrazeny tuhými jizvami vyrobenými z kolagenu.
  3. Systémová sklerodermie – autoimunitní porucha, která vede k nadměrné tvorbě kolagenu v kůži a vnitřních orgánech. Sklerodermie může vést k fibróze a dysfunkci orgánů, jako jsou plíce, ledviny a srdce.
  4. Problémy s hojením ran – nadbytek kolagenu riskuje zjizvení, snížení elasticity kůže a v konečném důsledku zhoršené hojení ran.
  5. Strie – schopnost pokožky natahovat se je spojena s hladinou kolagenu. Příliš mnoho může přispět k tvorbě strií.
  6. Nadbytek kolagenu vede k tvorbě keloidů – kolagenových uzlů. Může být také příčinou kalcifikace cév spojených zejména s průběhem onemocnění ledvin, cukrovkou, hypertenzí a vyšším věkem.

Kolagen je také hlavní příčinou vaskulární kalcifikace.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Co je to systémová sklerodermie?

Systémová sklerodermie je vzácné autoimunitní onemocnění. Napadá pojivovou tkáň a projevuje se ztvrdnutím a napnutím kůže. Může vést i k problémům s vnitřními orgány, cévami nebo trávicím traktem.

Sklerodermie je způsobena nadbytkem kolagenu, avšak nejčastějšími příčinami sklerodermie jsou genetika, problémy s imunitním systémem nebo vystavení virům.

Příznaky systémové sklerodermie

  • ztvrdnutí, napětí, svědění a otok kůže,
  • zažívací problémy,
  • bolesti kloubů a svalů,
  • pocity necitlivosti v prstech na rukou a nohou.

Léčba

Nejčastěji je léčba systémové sklerodermie omezena na zmírnění symptomů. Lékař pak pacientovi podá prostředky na snížení aktivity imunitního systému nebo léky na zlepšení krevního oběhu. Mezi další léčby patří užívání steroidů ke zmírnění bolesti kloubů a svalů.

Pokud však medikamentózní léčba nezabere, může být nutná operace. Ve většině případů bude cílem například odstranění konkrétních hrudek pod kůží.

Jak napravit přebytek kolagenu?

Léčba přebytečného kolagenu závisí na příčině jeho vzniku. Níže jsou uvedeny nejčastější způsoby léčby tohoto stavu. Pamatujte, že konzultace s lékařem nebo dermatologem je klíčová. Pomůže diagnostikovat problém a navrhne vhodnou léčbu.

Jak léčit přebytek kolagenu?

  1. Protizánětlivé léky. V některých případech mohou lékaři předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo kortikosteroidy ke zmírnění příznaků spojených s nadbytkem kolagenu.
  2. Imunosupresivní léky. Pokud je příčinou nadbytku kolagenu autoimunitní onemocnění pojivové tkáně, mohou lékaři předepsat imunosupresivní léky, které pomohou zmírnit příznaky.
  3. Fyzioterapeutické terapie. Fyzikální terapie a manuální terapie mohou pomoci zlepšit flexibilitu a snížit tuhnutí tkání způsobené nadbytkem kolagenu.
  4. Chirurgie. V některých případech, kdy nadbytek kolagenu způsobuje významnou deformaci nebo sníženou pohyblivost, může být nezbytný chirurgický zákrok k odstranění přebytečné tkáně.
  5. Zdravý životní styl. Strava založená na výživných potravinách, jako je ovoce, zelenina, bílkoviny a vláknina, v kombinaci s mírným cvičením a vyhýbáním se stresu může pomoci udržet zdraví a minimalizovat příznaky spojené s nadbytkem kolagenu.
přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Podpořte svůj spánek
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Makrobiotika a zdraví
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>

Zajímavé články

nové příběhy

Gabanox 300 recenze

Cempírek

Léčivo GABAGAMMA 300 obsahuje účinnou látku gabapentin, což je antiepileptikum používané při léčbě neuropatické bolesti. U gabapentinu známe jeho nepříznivé účinky, jako je somnolence (ospalost), závratě, ataxie (nešikovnost), únava, nevolnost, zvracení a rýma. Alopecie (vypadávání vlasů) bývá jen vzácným vedlejším účinkem antiepileptik a u gabapentinu není doposud dobře popsaným jevem.
Existuje ale jeden zdokumentovaný případ ženy (28 let), která dostala gabapentin v denní dávce 1,8 g na léčbu chronické bolesti po implantaci kardiostimulátoru. Po jednom týdnu léčby gabapentinem si všimla významného vypadávání vlasů a vyšetření ukázalo parciální oblasti alopecie (bez vlasů) mezi oblastmi s normálním růstem vlasů. Vypadávání vlasů bylo patrnější ve frontální a parietální oblasti. U této pacientky byly provedeny testy na štítnou žlázu, hematologické testy, plazmatické elektrolyty, hladiny železa a feritinu v krvi, kortizol a adrenokortikotropní hormon, a vše bylo v normálních mezích. Lékaři se proto začali domnívat, že ztrátu vlasů mohl vyvolat gabapentin, protože začátek vypadávání vlasů koreloval se zahájením léčby. Léčba gabapentinem byla ukončena a vypadávání vlasů se zastavilo dva měsíce po ukončení terapie, po čemž následovalo postupné opětovné zarůstání vlasů.
Každý lék má svá rizika a je na pacientovi / lékaři, aby si vyhodnotili, zdali přínosy léčby tato rizika převyšují, či nikoliv. Promluvte si proto znovu se svou lékařkou o náhradním řešení.
Pokud se dohodnete na jiné léčbě, pak mějte na paměti, že gabapentin je návykový lék a i po krátkodobé léčbě mohou nastat abstinenční příznaky, neboli příznaky z vysazení. Příznaky z vysazení se mohou objevit krátce po vysazení, obvykle do 48 hodin. Nejčastěji hlášené příznaky zahrnují úzkost, insomnii (nemožnost spát), nauzeu, bolesti, pocení, třes, bolest hlavy, depresi, neobvyklé pocity, závrať a malátnost. Pokud má být gabapentin vysazen, doporučuje se, aby byl vysazován postupně po dobu minimálně 1 týdne nezávisle na indikaci.
Odkaz na zdokumentovaný případ vypadávání vlasů: https://www.jpsmjournal.com…(08)00650-7/fulltext

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Zkušenosti s Vironalem

Cempírek

Přípravek ENERGY VIRONAL obsahuje výtažky z 15 bylin a několik éterických olejů. To uvádí jeho výrobce. Uvádí také, že Vironal významně posiluje imunitu a schopnost těla bránit se průniku nežádoucích mikroorganismů.
Cistus jsou sušené listy rostliny ze středomoří, o které se hovoří jako o antioxidantu.
Podle příznaků, které popisujete, máte infekci ve svém těle již rozvinutou a tyto zmíněné preparáty na její léčbu už nestačí ani v kombinaci. Potřebujete akutně léky na zmírnění bolesti a úlevu od zánětu v očích. Samozřejmě, že nejlepší by byla návštěva praktického lékaře, protože můžete mít chřipku nebo covid, a pokud nejste očkovaná, tak může být v ohrožení váš život. Pokud to chcete řešit svépomocí, tak sáhněte po léku paracetamol (např. PARALEN 500) a dávkujte dvě tablety po šesti hodinách. Zůstaňte doma a snažte se to vyležet. Zavřené oči budou lépe regenerovat.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Zkušenosti s Vironalem

Jana Voráčová

Dá se kombinovat vironal s cistusem? Trápí mě bolesti v krku kašel ,rýma a zánět spojivek.Dekuji za odpověď Voráčová

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět