Prevence proti nachlazení
Jediným účinným způsobem prevence nachlazení je fyzicky zabránit šíření virů. To zahrnuje zejména mytí rukou a nošení obličejových roušek či masek. Ve zdravotnickém prostředí se nosí rovněž pláště a rukavice na jedno použití. Izolace nakažených osob není možná, jelikož nemoc je široce rozšířená a její symptomy nejsou specifické. Vakcinace byla shledána obtížnou z důvodu velkého množství virů, které mimoto mohou projít rychlou změnou. Vývoj plošně účinné vakcíny je velmi nepravděpodobný.
Pravděpodobnost přenosu virů nachlazení snižuje pravidelné mytí rukou, které je nejúčinnější u dětí. Není známo, zda používání antivirotických či antibakteriálních prostředků během mytí rukou zvyšuje jeho účinnost, či nikoliv. Nošení obličejových roušek v přítomnosti nakažených osob může být prospěšné. K vyslovení závěru, zda je udržování větší fyzické či sociální vzdálenosti prospěšné, či nikoliv, neexistují uspokojivé důkazy. Příjem zinku formou potravinového doplňku může přispět ke snížení počtu nákaz nachlazením. V běžné praxi často se vyskytující podávání vitamínu C nesnižuje riziko či závažnost nachlazení, vitamín C může jen zkrátit dobu trvání nachlazení.
Příčiny nachlazení
Viry
Nachlazení je snadno šiřitelná infekce horních cest dýchacích. Nejběžnější příčinou nachlazení je nákaza rhinovirem, který stojí za 30 až 80 % všech případů. Za nachlazením však mohou stát i jiné viry. Onemocnění se může rozvinout i na základě nákazy lidskými viry parainfluenzy, lidským respiračním syncytiálním virem, adenoviry, enteroviry a metapneumovirem. Infekci často způsobuje více než jeden přítomný virus. S různými typy nachlazení je spojováno více než dvě stě různých virů.
Přenos
Virus nachlazení se obvykle přenáší jedním či dvěma hlavními způsoby, a to buď vdechnutím či pozřením kapének ve vzduchu obsahujících virus, nebo kontaktem s infikovaným nosním hlenem nebo kontaminovanými předměty. Který z těchto způsobů přenosu je nejčastější, dosud nebylo určeno. Viry mohou v prostředí přežívat velmi dlouhou dobu a z rukou se mohou přenést do očí či nosu, kde dojde k infekci. Lidé sedící v bezprostřední blízkosti jsou k nákaze náchylnější. Typickými místy přenosu viru jsou centra denní péče a školy, a to v důsledku těsné blízkosti mnoha dětí se slabou imunitou a často nedostatečnou hygienou. Nákaza se pak přenáší domů na ostatní členy rodiny. Šíření recirkulujícím vzduchem během komerční letecké dopravy nebylo prokázáno. Nachlazení způsobovaná rhinovirem jsou nejnakažlivější během prvních tří dnů trvání symptomů, poté možnost nákazy rychle klesá.
Počasí
Tradiční teorií je, že nachlazení je způsobeno dlouhým pobytem v chladném počasí, například dešti či zimě; to také vysvětluje, jak nemoc dostala svůj název. Role prochladnutí těla jakožto rizikového faktoru při nákaze nachlazením je kontroverzní. Některé viry způsobující nachlazení jsou sezónní a vyskytují se častěji během chladného a vlhkého počasí. To je přičítáno zejména většímu množství času stráveného v blízkosti ostatních mimo venkovní prostředí, zejména po návratu dětí do školy. Může to však souviset i se změnami v dýchací soustavě a tím pádem snadnějším přenosem infekce. Nízká vlhkost může zvýšit úspěšnost přenosu nákazy v důsledku suchého vzduchu, který umožňuje šíření malých kapének rychleji a po delší dobu.
Ostatní
Kolektivní imunita, tedy imunita celé skupiny lidí vůči konkrétní infekci, se objevuje po předchozím styku s viry nachlazení. Mladší populace jsou tudíž náchylnější k respiračním infekcím než populace starší. Dalším rizikovým faktorem onemocnění je slabá imunita. K vyššímu riziku nákazy po kontaktu s rhinovirem přispívá rovněž nedostatek spánku a špatná výživa, a to v důsledku jejich účinků na fungování imunitního systému.
Domácí léčba nachlazení
Koupel a inhalace proti nachlazení
Nejúčinnějšími metodami využívajícími účinky přírodních prostředků jsou inhalace a koupele.
- Koupel s přidáním eukalyptu či tea tree při prvním pocitu, že na vás „něco leze“, dokáže často rozvoj onemocnění zastavit. Měla by trvat alespoň 20 minut a poté by měl následovat odpočinek ve vyhřáté posteli.
- Inhalace pročišťuje ucpaný nosohltan a zklidňuje zanícenou sliznici. Velmi horká pára je již sama o sobě pro viry nepřátelským prostředím, a přidáme-li antivirální olej, zvýší se ještě její účinnost.
- Horkou páru vdechujte alespoň dvakrát denně po dobu 5 minut.
- Dopoledne inhalujte eukalyptus, tea tree, rozmarýn nebo mátu, protože mírně stimulují.
- Večer inhalujte raději levanduli, která podporuje spánek. Levanduli můžete také rozptýlit v ložnici do prostoru nebo kápnout do odpařovače.
Vitamín C proti nachlazení
Vitamín C je dlouhou dobu považován za nejběžnější prostředek proti nachlazení. Ale výsledky vás mohou překvapit. I když podporuje určité stránky imunitního systému, studie neprokázaly, že by vitamín C, a to dokonce ani v dávkách 1 gram denně, působil preventivně proti nachlazení. Pokud jde o samotnou léčbu, tady jsou výsledky lepší. Podle některých studií může vitamín C zkrátit dobu trvání nemoci o 24 až 36 hodin. Ale jiné studie naopak ukázaly, že ani v dávce 3 gramy denně nemá vitamín C žádný efekt. Mějte na paměti, že vysoké dávky vitamínu C, které jsou někdy doporučovány, nemusí být dobré na žaludek.
Echinacea proti nachlazení
Výsledky výzkumů se liší. Zatímco podle některých studií echinacea nemá žádoucí léčebné účinky, podle jiných může snížit dobu trvání i sílu nachlazení o 10 až 30 %. Mnoho odborníků se domnívá, že rovněž užívání echinacey nechrání před chřipkovými viry a nachlazením. Echinacea má i určitá rizika, pokud jste alergičtí na ambrózie nebo na jiné rostliny, nezačínejte s užíváním echinacey dříve, než se poradíte se svým lékařem. Tato rostlina rovněž nemusí být vhodná pro osoby s některými typy onemocnění, například těmi, které působí na imunitu – revmatická artritida nebo vřed.
Zinek proti nachlazení
Užívání zinku je jedna z velmi populárních léčebných metod. Laboratorní výsledky ukázaly, že zinek může zničit virus nachlazení ve zkumavce. Ale není zcela jasné, zda má stejný efekt i v lidském těle. Pokud jde o léčbu, studie prokázaly, že zinek v množství 9 až 24 miligramů může zkrátit trvání nachlazení a zmírnit příznaky. Ale musíte začít zinek užívat ihned, když se objeví první příznaky, a to každé 2 až 3 hodiny (kromě doby, kdy spíte). Další studie žádný přínos neprokázaly. Prozatím zde tedy nejsou žádné důkazy proto, že zinek dokáže zabránit nachlazení nebo chřipce.
Česnek proti nachlazení
Jako mnoho dalších potravinových doplňků, tak i česnek stimuluje imunitní systém. Může rovněž pomáhat proti různým virům. Jsou určité předběžné důkazy o tom, že česnek snižuje riziko nachlazení, ale je zapotřebí provést mnoho dalších studií. Česnek však může být nebezpečný pro osoby, které užívají léky na ředění krve.
Ženšen proti nachlazení
Ženšen se obvykle užívá jako stimulant, zároveň ale může podpořit i naši imunitu, chránit před chřipkou a nachlazením a pomáhat při jejich léčbě. Užívání ženšenu může rovněž zvýšit ochranu očkování proti chřipkovým virům.
Vitamín E proti nachlazení
Pro mnoho lidí je samozřejmostí, že při prvních příznacích nachlazení začnou konzumovat více ovoce bohatého na vitamín C, výzkumníci z bostonské univerzity však zjistili, že lidský organismus potřebuje pro boj s nachlazením i vitamín E – lidé, kteří denně přijímali 200 mg vitamínu E, odolávali prochladnutí mnohem lépe než lidé, kteří dostávali pouze placebo. Tudíž se doporučuje posilovat imunitní systém i konzumací mandlí, arašídů, pšeničných klíčků, slunečnicových semínek a také kiwi, které je bohaté nejen na vitamín C, ale také vitamín E.
Hřiby a brokolice proti nachlazení
Na aktivaci imunitního systému a jeho schopnosti ničit choroboplodné zárodky se podle amerických vědců velmi významným způsobem podílejí i hřiby, které obsahují důležité polysacharidy. Brokolice, hlávkové zelí, kapusta a květák zase obsahují sloučeninu sulforafan a velmi intenzivně pomáhají bílým krvinkám v boji proti volným radikálům.
Zelený čaj proti nachlazení
Je známo, že efektivitu bílých krvinek zvyšují i polyfenoly, které se nacházejí ve vysoké koncentraci v zeleném čaji. Harvardští vědci navíc zjistili, že lidé, kteří denně vypijí 5 šálků čaje, vylučují 10krát více obranného interferonu – proteinu, který chrání buňky před napadením viry a ovlivňuje komplexní imunitní procesy. Účinky čaje se projevují při jednom či dvou šálcích denně.
Shrnutí účinků alternativní léčby
I když existuje mnoho způsobů alternativní léčby užívaných při nachlazení, nemáme dostatek vědeckých důkazů, které by účinek těchto postupů podporovaly. Od roku 2010 nelze na základě nedostatečných důkazů doporučit využití medu nebo výplachů nosu. Výživové doplňky obsahující zinek mohou snížit závažnost a délku trvání symptomů, pokud je nemocný užije během 24 hodin od vypuknutí příznaků. Účinky vitamínu C na nachlazení zůstaly daleko pozadu za očekáváním, i když jim byl věnován rozsáhlý výzkum. Důkazy o pozitivních účincích echinacey (třapatky nachové) jsou rozporné. Různé druhy potravinových doplňků obsahujících echinaceu se mohou svými účinky lišit.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © wmm