Psyllium při dietě
V redukčních dietách je vláknina nezastupitelná, protože neobsahuje žádnou energii, navíc s každým zkonzumovaným gramem Psyllia vstřebáte z jídla o 7 kilokalorií méně. Patříte-li mezi těch 30 procent obyvatelstva, které opakovaně trápí zácpa, bude pro vás Psyllium vítaným pomocníkem. Ale pozor, je nutné, abyste společně s Psylliem konzumovali i dostatečné množství vody, jinak by vás zácpa trápila dál. Psyllium díky vláknině povzbuzuje činnost střevní mikroflóry a je potřebné i jako potrava pro probiotické kmeny bakterií. Nepříjemným průvodním jevem zácpy bývají také hemoroidy. I tady vám Psyllium výrazně pomůže! Psyllium v podobě vlákniny má důležité účinky na funkci střev, zabraňuje vzniku zácpy, neboť zvyšuje objem stolice a zkracuje průchod potravy zažívacím traktem. Opět je zapotřebí připomenout, že se tyto účinky zvyšují, jestliže zároveň s přijímanou látkou pijete dostatek tekutin.
Nežádoucí účinky
Konzumujete-li více než 40 g vlákniny denně, může se u vás objevit plynatost, nadýmání, křeče nebo průjem. Při extrémně vysokém příjmu vlákniny hrozí i zhoršení vstřebávání důležitých minerálů jako vápník, železo, hořčík či zinek. Pokud užíváte Psyllium a vyskytnou se u vás výše uvedené problémy, dávkování snižte. Psyllium neobsahuje složky mléčné bílkoviny ani lepek a je vhodné i pro vegany a vegetariány, může však obsahovat zdroj fenylalaninu.
Dávkování se u dospělých pohybuje v rozmezí 5–10 g Psyllia rozmíchaného ve 100 ml tekutiny, poté je třeba tuto dávku zapít dalšími 250–300 ml vody. Denní dávka by měla zohlednit celkový příjem vlákniny, denní příjem by dlouhodobě neměl překračovat doporučené množství. Psyllium se doporučuje užívat ráno na lačno asi 15–30 minut před jídlem. V případě druhé dávky, se doporučuje užití večer. Psyllium je bez výrazné chuti a je možné jej užívat jako příměs do jogurtů, kaší, koktejlů a podobně. Obvykle se rozmíchá jedna dávka (1 až 2 čajové lžičky) ve sklenici vody, čaje nebo šťávy. Po vypití se doporučuje ještě jednou zapít větším množstvím tekutin. Psyllium nikdy nezpracovávejte tepelně.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o tom, jaké léky užíváte, včetně vitamínů. Neberte digoxin (Lanoxin), salicyláty (aspirin), nebo nitrofurantoin (Macrodantin, Furadantin, Macrobid) během 3 hodin po užití Psyllia.
Informujte svého lékaře, pokud máte nebo jste někdy měli cukrovku, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, krvácení z konečníku, střevní blokádu nebo potíže s polykáním.
Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná, plánujete otěhotnět nebo kojíte. Pokud otěhotníte během užívání Psyllia, kontaktujte svého lékaře.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka, pokud jste na dietě s nízkým obsahem sodíku.
Dávejte pozor, abyste se nenadýchali Psyllia v práškové podobě při míchání dávky. To může způsobit alergické reakce při náhodném vdechnutí.
Abyste zabránili zácpě při užívání psyllia, pijte dostatek tekutin, pravidelně cvičte a jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, včetně celých zrn (například otruby) obilovin, ovoce a zeleniny.
Psyllium může způsobit i nežádoucí účinky. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou plnost a nadýmání. Máte-li některý z následujících příznaků, ihned kontaktujte svého lékaře:
- potíže s dýcháním;
- bolest břicha;
- obtíže při polykání;
- vyrážka;
- svědění;
- nevolnost;
- zvracení.
Hlášené nežádoucí účinky
Přecitlivělost
Přecitlivělost jako nežádoucí účinek byla hlášena vzácně. Zahrnovala senzibilizaci z vdechování jemných prachových částic rozptýlených do vzduchu. I když reakce z přecitlivělosti mohou být závažné, byly nejčastěji hlášeny pracovníky ve farmaceutických firmách, které vyrábějí produkt. Je to proto, že když je míchán nebo se nalévá, jemné prachové částice se snadno dispergují ve vzduchu a pak mohou být vdechnuty a způsobit senzibilizaci. U orálně užívaného Psyllia je toto nepravděpodobné.
Gastrointestinální problémy
Gastrointestinální vedlejší účinky zahrnovaly několik případů zaklínění jícnu a duodenální bezoáry u pacientů užívajících společně projímavý produkt obsahující 82 % Psyllia a 18 % Senny (komerčně dostupný jako Perdiem Overnight Relief). Jiné gastrointestinální vedlejší účinky zahrnovaly nevolnost, střevní plyn, křeče, mírný průjem, rektální bolest, zácpu a podráždění.
Hematologické problémy
Hematologické vedlejší účinky zahrnovaly případ eosinofilie.
Autor: © svevi
Foto: © Shizhao