Domácí opravné prostředky
Existuje několik jednoduchých rad, které jsou prospěšné v léčbě zarůstání chloupků. Níže uvádíme některé z nich:
- Nejideálnější je použití olivového oleje, který se aplikuje na místo zarůstajících chloupků. Olivovým olejem masírujte pokožku (pouze konečky prstů). Masáž by měla probíhat pomalými krouživými pohyby po dobu několika minut, poté je vhodné udělat teplý zábal. Až budete mít vše hotovo, omyjte oblast pokožky, kde se nacházel olej – nejlépe za použití žínky.
- Čistěte pokožku pomocí přírodních exfoliačních činidel, která jsou velmi prospěšná. Velmi vhodná je směs vyrobená z jedlé sody a vody. Tuto směs naneste na zarostlou oblast a nechte ji působit po dobu několika minut, poté vše důkladně opláchněte.
- Alternativně se dá použít čerstvě vymačkaná citrónová šťáva, která působí jako přírodní peeling. Zároveň dochází k tónování pokožky a k odstranění nevzhledných jizviček způsobených zarůstáním. Citrónová šťáva má uklidňující účinky na pokožku.
Stravou proti zarůstání chloupků
- Velmi vhodné je zvýšit příjem potravin bohatých na vitamín C. Vitamín C urychluje hojení, zvyšuje imunitní ochranu a pomáhá budovat vlákna kolagenu na kůži.
- Vitamín E je další důležitou živinou pro zdraví kůže. Tento vitamín pomáhá posilovat kožní kolagen a také zlepšuje poškozenou kůži.
- Velmi užitečná je mast z měsíčku. Tato mast odstraňuje nevzhledné jizvy, ale také zlepšuje barvu pleti a její pružnost.
Tvorba zarostlých chloupků
Nesprávná depilace, ať už žiletkou, nebo epilačním strojkem, se projeví tím, že sem tam nějaký chloupek zaroste. Někoho tento problém trápí víc, šťastnější ho řeší opravdu jen občas. Tento nešťastný jev je způsoben nesprávným, zakřiveným růstem chloupku z vlasového folikulu. Při holení dochází k mikrotraumatům v oblasti vlasového folikulu a následně k zánětu. Tam, kde je kůže velmi jemná, se těmto drobným poraněním není možné vyhnout. Do místa poranění se následně z povrchu kůže dostanou bakterie, které mohou vyvolat i hnisání podobné jako u akné. Zarůstající chloupky pokožku mučí a z červených hrbolků se může vyklubat závažné a nevratné poškození kůže. Samozřejmě že k zarůstání chloupků nemusí vůbec dojít. Ale ne každý si může dovolit poměrně drahé a časově náročné depilační metody, které postupně růst chloupků zastaví. Proto většina sáhne raději po epilačním strojku, vosku nebo žiletce a riskne i to, že jim zřejmě některý ten chloupek zaroste.
Předcházení zarůstání chloupků
Než začnete s depilací, ujistěte se, že máte v holítku ostrou žiletku. Tupou poznáte snadno, protože chloupky se neodstraní jedním tahem a pod žiletkou zůstane podrážděná pokožka. Jen s ostrou žiletkou snížíte riziko drobných poranění kůže na minimum. A pokud vás zarostlé chloupky trápí pravidelně, raději se vzdejte žiletky i epilačního strojku a používejte výhradně depilační krémy. Pokud už zvolíte epilaci, vyberte si kvalitní epilační strojek. I když nástroje udržujete v čistotě, nezapomeňte před každým použitím na jejich dezinfekci. Chloupky odstraňujte vždy po směru jejich růstu. Po depilaci naneste na pokožku zvláčňující krém nebo pár kapek olivového oleje a vmasírujte jej.
Následná péče
Aby holení vaši pokožku nepoškozovalo a pro její jemnost a hebkost na závěr holení místo opláchněte, osušte jemným ručníkem a použijte zklidňující krém. Pokožka v oblasti třísel také uvítá volnější prádlo, nebo takové, jehož okraje nebudou zbytečně dráždit.
Proces holení žiletkou
- Před samotným holením je vhodné holená místa navlhčit horkou vodou, což napomůže roztažení a uvolnění pokožky. Bude tak více odolná proti poškrábání.
- Jsou-li holené chlupy či vlasy dlouhé, je dobré je nejprve zkrátit nůžkami.
- Aplikujeme holicí pěnu či holicí gel, čímž bude holení snadnější. Můžeme použít štětku na holení.
- Snažíme se mít pokožku co nejvíce napnutou.
- Žiletku po každém tahu očistíme v chladné vodě, abychom se zbavili chloupků, které uvízly v čepeli holicího strojku. Zabráníme tak zbytečnému podráždění pokožky.
- Na žiletku příliš netlačíme, snížíme tím riziko pořezání.
- Po holení opláchneme holená místa vlažnou vodou.
- Aplikujeme vodu po holení, ochranný krém nebo jiný kosmetický prostředek, který zmírní podráždění a urychlí regeneraci pokožky. V současné době obsahuje většina těchto přípravků výtažek z aloe.
Nástroje
K holení se používají nejčastěji holicí strojky nebo speciální nože – břitvy:
- mechanické (žiletka či břitva, takzvané mokré holení za použití gelu nebo pěny);
- elektrické (takzvané suché holení).
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Veet