Spalničky u dospělých

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Vydáno , aktualizováno

Nemoci

Spalničky, řekne se dětská nemoc, ale omyl. Spalničkami mohou onemocnět i starší děti, mladiství, nebo dokonce dospělí. Spalničky samy o sobě nejsou příliš nebezpečné, závažné problémy však mohou nastat při kombinaci s jiným onemocněním.


Obsah článku

Příznaky

Spalničky jsou velmi infekční virové onemocnění, jehož původci jsou viry ze skupiny paramyxovirů. Přenáší se vzduchem kapénkovou infekcí či také přímý stykem s nemocným. Ještě více tomu nahrává skutečnost, pokud se ocitneme s nemocným v jednom prostoru, což také sehrálo negativní roli při rozšíření současné epidemie.

Příznaky onemocnění spalničkami se začnou projevovat až po 10 dnech od nakažení.

Příznaky:

  • zvýšená teplota, která stoupá u dospělých na 38 až 39 °C
  • zánět spojivek a zarudlé oči
  • kožní vyrážka, ta začíná na patře a objevují se bílé pupínky, za ušima a na obličeji se rozvíjí charakteristická vyrážka, která vypadá jako malé, postupně tmavnoucí skvrny, které mají červenou až tmavě červenou barvu, odkud se šíří dále
  • zvýšené slzení a časté smrkání
  • suchý kašel
  • světloplachost

Samotné příznaky jsou jistě nepříjemné, ale samy o sobě trvalé následky nezanechávají. Nemoc je často komplikovaná záněty středního ucha, mozkových blan (encefalitidu) nebo zápalem plic. Pokud je nemoc zkombinovaná s encefalitidou až třetina nemocných umře, další třetina si nese trvalé postižení v podobě obrny, snížení intelektu nebo poruchy smyslů. Existuje také velmi vzácná forma této komplikace. Tento zánět mozku se nazývá sklerozující panencefalitida. Ta se může projevit a rozvinout i několik let po onemocnění spalničkami a vždy končí smrtí nemocného. Většinou však postihuje pouze děti, které onemocněly spalničkami během prvního roku života.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Proč se vyskytla epidemie na severu Čech

Možná proto, že v letech 1970 až 1980 dostávaly děti místo obvyklých dvou dávek pouze jednu. To mohlo vytvořit předpoklad pro snadnější oslabení imunity a vznik a rozvoj spalniček, nicméně toto nestačí. Dalším možným důvodem, který zveřejnili odborníci, je, že vyprchal ochranný účinek protilátek, i když by neměl. Mohlo také dojít ke změně a mutaci cirkulujícího viru a současná vakcína už na něj nemusí účinkovat, čemuž by nasvědčoval fakt, že původním zdrojem infekce byl turista, který si nemoc přivezl z Indie.

A jak se bránit? Je zde možnost přeočkování, ale koho z dospělých by před vypuknutím epidemie infekce napadlo dát se přeočkovat! Navíc, při přeočkování se mohou objevit nežádoucí účinky, jako jsou zarudnutí, vyrážka a jiné kožní problémy, průjem, nespavost, zvracení, nechutenství. Dalším negativem je informace odborníků, která udává možnost mutace viru.

V případě panující nejistoty existuje možnost stanovení diagnózy pomocí laboratorního postupu. Nemocnému se odebere krev a v laboratoři se zjišťuje výskyt protilátek IgM a IgG v krvi. Tento způsob stanovení diagnózy navíc pomáhá vyloučit jiná podobná onemocnění, jimiž může nemocný trpět.

Průběh onemocnění a jeho projevy se často drobně liší. Lékař by měl vždy provést vyšetření na spalničky u nemocného, pokud se současně projeví horečky, kašel, zánět spojivek a následná kožní vyrážka. Správnost diagnózy je potvrzena v případě nalezení bílých skvrn na vnitřní straně tváří.

Inkubační doba

Inkubační doba je 10 dní. Nemocný je ještě infekční do pěti dnů od vymizení vyrážky.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Léčba

Spalničky se léčí pomocí léků, kterými se snižuje teplota, podobně jako u chřipky. Pokud teplota neklesá, používají se zábaly a omývání. Léky na spalničky mají za úkol podporu imunitního systému nemocného. V rozvojových zemích, kde se u dětí často vyskytuje nedostatek vitamínů, se podává jako součást léčby i vitamín A, který zmírňuje projevy nemoci. Je třeba také dohlédnout na dostatečný přísun tekutin. Většina nemocných se uzdraví během 10 až 14 dní a po uzdravení má člověk doživotní imunitu vůči tomuto onemocnění.

Obrázky a fotografie

Zde můžete vidět, jak vypadají spalničky u dospělých.

Prevencí proti spalničkám je plošná vakcinace, která je povinná. Poprvé se děti očkují v 15. měsíci života, a to ve dvou dávkách. Druhá dávka se aplikuje 6 měsíců po první. Vakcína je tvořena oslabenými viry spalniček. Očkování je často spojeno s protilátkami na další dětské nemoci, a to s vakcinací na příušnice a zarděnky.

Někdy se může po očkování objevit reakce, která se projevuje zvýšenou teplotou, kašlem či vyrážkou. Tyto projevy se objevují v rozmezí pěti až šestnácti dnů po očkování. Vzácně se vyskytne i zánět středního ucha. Tyto nepříjemnosti po očkování však nepředstavují vážné nebezpečí.

Očkování proti spalničkám je povinné, proto je velmi nepravděpodobné, že se vaše dítě nakazí.

V případě objevení se choroby je nezbytné zabránit dalšímu šíření infekce. Nemocný by proto měl být preventivně izolován doma. Izolace končí nejdříve po pěti dnech po prvním výskytu vyrážky.

Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto:
© Steffen Bernard

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy k článku

Vyšetření

JindřichŠrůt

Dobrý den, chci se zeptat,jak dlouho trvá laboratoři výsledek vyšetření na IgM a IgG v krvi. Děkuji za odpověď.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět


Uzlina u klíční kosti
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Opar na rtu aneb virus Herpes simplex I
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Naslouchadla do uší hrazená pojišťovnou

    Cempírek

    Abyste dostal sluchadlo hrazené pojišťovnou, tak musíte mít poukaz na foniatrickou pomůcku. Poukaz dostanete v ambulanci foniatra a nebo v lepších ORL ordinacích. Foniatr je lepší, protože bude lépe znát možnosti a nabídne vhodná sluchadla, aby nejlépe vyhovovala potřebným požadavkům. Nejdříve vyhledejte foniatrickou ambulanci a objednejte se tam.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Naslouchadla do uší hrazená pojišťovnou

    Jiří Svoboda

    Dobrý den , je mi 62 let , nedoslýcham na obě uši , píská mi nepřetržitě v obou uších , pracuji v pekárně a v horku , potím se a chci naslouchátka plně hrazena pojišťovnou, Děkuji Svoboda Olomouc

    Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    Hetrazan

    Cempírek

    Hetrazan (diethylkarbamazin) je přípravek neregistrovaný v ČR a lze ho získat jen individuálním dovozem pro konkrétního pacienta. Běžně s ním disponuje pouze lékárna FN Na Bulovce v Praze, lze předepsat pouze určitý počet tablet (např. 150) na léčebnou kúru. Pokud skutečně potřebujete tento lék, musíte mít lékařský předpis a i tak budou s výdejem komplikace.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět