Fakta
Zdravé nehty mají narůžovělou barvu, jsou neporušené, bez nečistot a rostou normálně do brázd. Nehtová ploténka se skládá výhradně z keratinu, což je zrohovatělá látka tvořená buňkami nehtu. Nehtové lůžko, rostoucí z kořene nehtu, je spojeno s okolní tkání silným kolagenním vláknem. Pokud je kořen nehtu poškozen, nemůže nehet růst normálně.
Kromě estetického významu mají nehty především ochrannou funkci. Vzhledem ke své poloze, jsou nehty vystavovány možnému poškození při každodenní činnosti. Uchopováním je stlačována citlivá tkáň na konci prstu. Rohová tkáň nehtu chrání proti tomuto tlaku, zabezpečuje stabilitu a zabraňuje poranění. Někdy se mohou na nehtu objevit malé skvrnky nebo poškrábání, které svědí. Jedině s nehty je ruka kompletním nástrojem. V dnešní době je bohužel pro některé ženy důležitější estetické hledisko než samotná funkce a zdraví nehtů.
Vnější vlivy, jako je voda, chlad, teplo, teplotní výkyvy, sluneční a větrné podmínky, jsou pro ruce a nehty utrpením. Nehty jsou také citlivé na chemické účinky látek používaných na úklid v domácnosti nebo i profesionálních přípravků.
Co prozrazují nehty
Nehty rostou stabilně, průměrný týdenní nárůst je 0,25 až 0,4 mm. Za určitých okolností mohou nehty růst rychleji. Obvykle za to může nadprodukce hormonů štítné žlázy, nebo zotavování po zranění. Nehty dávají najevo současný fyzický stav. V prstech je bezpočet nervů a růstová zóna nehtu s nervy je dobře zásobena. Různá znamení na nehtech mohou signalizovat například závažnou infekci, metabolickou poruchu nebo revmatické onemocnění.
- Silné, hladké nehty bez hrbolků a skvrn poukazují na dobrou fyzickou kondici.
- Prasklé, deformované, matné nehty mohou signalizovat nedostatek vitamínů a minerálů. Takto poškozené nehty ale mohou znamenat i alergii, zažívací nebo oběhové poruchy či onemocnění kůže.
Nehty mohou být poškozeny nemocí, která byla zapříčiněna úrazem, infekcí z plísní, bakteriemi nebo konstantním tlakem, zejména při práci s chemikáliemi. Plísňové infekce jsou nejčastějším problémem nehtů. Podle nedávných odhadů trpí asi 3 až 5 % populace infekcí nehtů. Novější studie dokonce prokázaly, že se jedná přibližně až o 20 % jedinců trpících plísňovými infekcemi nehtů, což je číslo mnohem vyšší.
- Plísně mohou změnit barvu, strukturu a tvar nehtů, závažná infekce může vést ke ztrátě nehtové ploténky, může být ovlivněna rovněž kůže kolem nehtů.
- Viry bradavic mohou změnit tvar nehtu nebo kůže pod nehtem.
- Bakterie způsobují barevné změny, bolestivé infekce pod nehty nebo kůže kolem nehtů.
- Poruchy postihující množství kyslíku v krvi mohou vést k laločnatění nehtů, případně nehet vypadá jako jeho druhá strana.
- Onemocnění jater nebo ledvin se může projevit na kvalitě nehtů.
- Onemocnění štítné žlázy může být příčinou křehkých nehtů nebo separace nehtového lůžka.
Tipy a triky pro správnou péči o nehty
Stejně jako všude jinde platí: Prevence je lepší než léčba!
- Čisté a suché nohy zamezují vzniku plísňové infekce. Pravidelné mytí nohou mýdlem a vodou a následné důkladné sušení je nejlepším způsobem, jak zabránit infekci.
- Boty a ponožky by měly být měněny denně. Používejte dobře padnoucí obuv z prodyšného materiálu. Doporučuje se nosit obuv s plochými až středně vysokými podpatky.
- Vyhněte se nošení těsných bot a ponožek, ve kterých se rychle tvoří vlhkost. Bavlněné ponožky jsou vhodnější než ponožky ze syntetických vláken, zejména pro jedince, kteří hodně sportují.
- Expozici mikroorganismů se nelze vyhnout. Nicméně existují místa, kde je riziko infekce opravdu vysoké. Patří mezi ně bazény, šatny a sprchy, stejně jako hotelové pokoje. Proto se doporučuje nošení přezůvek.
- Pravidelné a správné stříhání pomáhá udržet vaše nehty zdravé. Nehty by měly být zastřiženy rovně, nehet má být o něco delší, než je samotný konec prstu.
Dopřejte nehtům na rukou jednou týdně rozsáhlou péči v lázni s teplým olivovým olejem. Hýčkejte své ruce teplými a měkkými masážemi a krémy. Na nehty existují speciální krémy, které udržují kutikulu pěknou a měkkou a zároveň nehty hydratují. Nedoporučuje se rozsáhlá péče přímo před spaním, protože přes noc mají mít nehty klid na regeneraci.
Manikúra a pedikúra
- Manikúra nebo pedikúra by měly být prováděny pouze v jednom směru, a to od nehtového lůžka v 45°úhlu.
- Pro měkké nehty se nejlépe hodí normální a tvrdé safírové pilníky nebo minerální pilníky.
- Kůžička u nehtů by neměla být odříznuta, je lepší ji zatlačit. V případě nouze ji spilujte pilníkem.
- Používejte šetrný odstraňovač bez acetonu. Navlhčete tampon a na několik sekund jej přiložte na nehet, nechte vsáknout.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Firq