Typy stomatitidy
- Bolestivé vředy – známé také jako aftózní vředy, které mají charakteristické zbarvení, zejména bledé, žluté s červeným vnějším kroužkem, nebo jde i o shluk těchto vředů v ústech, obvykle se objevují na tvářích, jazyku nebo uvnitř úst.
- Opary – mohou vyvolat horečku, jsou způsobeny infekcí, vyskytují se kolem rtů. Zřídka se tvoří na dásni nebo vnitřní části úst. Opary jsou spojeny s brněním, citlivostí nebo pálením před svým objevením.
Podráždění v ústech může být způsobeno:
- kousáním tváře, jazyka nebo rtů;
- používáním rovnátek, zlomeným zubem;
- žvýkacím tabákem;
- popálením úst teplým jídlem či nápojem;
- onemocněním dásní nebo jiným typem infekce dutiny ústní;
- citlivostí na určité potraviny nebo léky;
- autoimunitním onemocněním, které ovlivňuje slizniční výstelky úst, jako je lupus, Crohnova choroba nebo Behcetova nemoc;
- užíváním některých léků, jako jsou chemoterapeutika, antibiotika, léky používané na revmatoidní artritidu nebo léky na epilepsii;
- zářením, které je součástí léčby rakoviny.
Příznaky stomatitidy
Příznaky bolestivých vředů jsou:
- bolestivost;
- délka trvání pět až deset dnů;
- opakovaný výskyt;
- možná horečka.
Příznaky oparů jsou:
- bolestivost;
- délka trvání 7 až 10 dnů;
- spojitost s chřipkou (podobné příznaky).
Příčiny stomatitidy
Vředy
Není známa přesná příčina vředů, ale ví se, že k jejich rozvoji přispívá mnoho faktorů, například léky, trauma úst, špatná výživa, stres, bakterie nebo viry, nedostatek spánku, náhlé hubnutí a některé potraviny (brambory, citrusové plody, káva, čokoláda, sýr a ořechy). Vředy rovněž souvisí s dočasným snížením imunitního systému z důvodu nachlazení nebo chřipky, s hormonálními změnami, nízkou úrovní vitamínu B12 nebo kyseliny listové. Dokonce i kousání vnitřku tváře nebo žvýkání ostrých kusů jídla může vyvolat bolestivé vředy. Vředy bývají ovlivněny také genetickými predispozicemi. Jsou považovány za autoimunitní onemocnění, ale nejsou nakažlivé.
Opary a horečkové puchýře
Opary a horečkové puchýře jsou způsobeny virem herpes simplex. Na rozdíl od vředů jsou opary a horečkové puchýře nakažlivé již od okamžiku, kdy došlo k jejich vytvoření. Prvotní infekce může být zaměněna s nachlazením nebo chřipkou. Jakmile je člověk nakažen tímto virem, „usadí“ se mu v těle a často způsobuje ospalost, mnohdy ho reaktivuje stres, horečka, trauma, hormonální změny (menstruace) a vystavení se slunečnímu záření. Pokud se opary objeví znovu, mají tendenci tvořit se na stejném místě, mohou se šířit na další jedince, také může dojít k rozšíření na jiné části těla postižené osoby, jako jsou oči nebo genitálie.
Léčba běžných forem stomatitidy
Vředy v ústech netrvají déle než dva týdny, a to i bez léčby. Jestliže je příčina identifikována (plísňová, virová nebo bakteriální infekce), je lékař schopen ji léčit odpovídajícím způsobem. Pokud nelze příčinu identifikovat, léčba se zaměřuje jen na zmírnění příznaků. Následující strategie vám pomohou zmírnit bolest a zánět v ústech:
- vyhněte se teplým nápojům a potravinám, stejně tak slaným, kořeněným a kyselým pokrmům;
- užívejte léky na bolest;
- pokud vás pálí ústa, kloktejte studenou vodu nebo cucejte led.
Cílem léčby vředů je zmírnění nepříjemných pocitů a ochrana proti infekci. Zkuste následující:
- pijte více vody;
- oplachujte vředy slanou vodou;
- dbejte na správnou ústní hygienu;
- používejte anestetika, jako je například Lidokain nebo Xylacain na vředy (není vhodný pro děti do 6 let);
- používejte na vředy směs peroxidu vodíku s vodou nebo jedlou sodu ředěnou vodou;
- používejte kortikosteroidy, například triamcinolonovou zubní pastu, která chrání rty a dásně.
Problematické rány (těžší průběh) musí být léčeny například:
- Lidex gelem;
- Apthasolem (protizánětlivá pasta);
- peridexovou ústní vodu.
Protizánětlivé léky jako kortikosteroidy jsou nejúčinnější léčbou vředů, protože snižují otok i bolest. Účinné jsou také na opary (bolest). Ne všichni lidé však mohou užívat protizánětlivé léky. Například u lidí s cukrovou zvyšují obsah cukru v krvi. Před použitím nového léku si vždy promluvte se svým lékařem o zdravotních potížích, které se u vás vyskytují.
V současné době neexistuje žádná léčba horečkových puchýřů. Ale je možno:
- mazat vrchní vrstvy ochrannou mastí (antivirové masti);
- používat na léze led.
Ne všechny rány jsou neškodné. Pokud vřídky v ústech nezmizí do dvou týdnů, obraťte se na svého lékaře.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Noorus