Těhotenské testy
Těhotenský test zajišťuje včasné zjištění gravidity u ženy. Její zjištění je prospěšné jak v případě plánovaného, tak i neplánovaného těhotenství. Těhotenské testy fungují na stejném principu jako testy ovulační. Celý proces je zcela diskrétní a poměrně snadný. Cena těchto testů není nijak závratná, a co se spolehlivosti týče, dosahují výborných hodnot.
Pokud je vaše těhotenství plánované a vyšla jste mu naproti zjištěním plodných dnů pomocí testů ovulace, doporučujeme použít těhotenský test zhruba týden po vynechání pravidelné menstruace. Balení testu obsahuje diagnostický proužek, který reaguje na styk s močí. Přesněji řečeno reaguje s hormonem hCG, který se v těle začne tvořit krátce po otěhotnění. Pokud je tento hormon v moči přítomen, na proužku se objeví dvě čárky. V tomto případě je nutné navštívit lékaře, který vaše těhotenství potvrdí. Citlivost i spolehlivost těchto diagnostických proužků je na vysoké úrovni. Test se také doporučuje po zhruba deseti dnech opakovat, jelikož jeho brzké provedení nemusí přinést pravdivé výsledky. Stejného postupu je pochopitelně možné použít i u neplánovaného otěhotnění. Včasné zjištění skutečného stavu je zcela zásadní pro vaše zdraví i zdraví vašeho budoucího potomka. Můžete tak hned v počátcích těhotenství přestat s nezdravými návyky (kouření, káva, alkohol) a upravit vhodně svůj jídelníček. Dále je také nutné s lékařem konzultovat případné užívání léků a vyvarovat se fyzicky namáhavé práce. Zcela zásadní je toto zjištění u neplánovaného těhotenství, pokud se žena rozhodne pro jeho umělé přerušení. Čím dříve je tento zákrok proveden, tím méně je s ním spjato zdravotních rizik. Pokud je výsledek těhotenského testu pozitivní, obraťte se na svého gynekologa. Stejně tak se na něj neváhejte obrátit i v případě, kdy je test negativní, ale vaše menstruace se nedostavila v pravidelném termínu.
Těhotenský test – princip
Princip testu spočívá v rozpoznání těhotenského hormonu v těle. Tento hormon se nazývá gonadotropin a lze jej sledovat buď v moči, nebo v krvi. Jako nejjednodušší způsob se ukázalo rozpoznání tohoto hormonu v moči. Celý test spočívá v tom, že středním proudem moči navlhčíte testovací proužek a ten zhruba po pěti minutách ukáže výsledek. Postupujte podle rad na příbalovém letáku a prakticky nemůžete udělat chybu. Test vám ukáže, zda je funkční, a vyhodnotí přítomnost těhotenského hormonu ve vašem těle.
Kdy podstoupit těhotenský test
Obecně není moudré dělat si test ještě před vynecháním menstruace. Různé testy jsou různě citlivé, proto bude citlivost testu velmi nízká nebo negativní, případně může dojít k tomu, že test bude falešně pozitivní. Testy totiž reagují i na přítomnost jiných látek v těle. Takže se zbytečně neukvapujte a vyčkejte až do vynechání pravidelné menstruace.
Druhy a značky těhotenských testů
- Gravitest: Vyšetření užívané ke zjištění těhotenství. Většina testů je založena na prokazování hCG (hormon produkovaný základem placenty asi od 10. dne po oplodnění) v moči. Starší testy používaly laboratorní zvířata, u nichž podání moči s tímto hormonem vyvolalo určité změny například na vaječnících. Nověji se hCG prokazuje laboratorně imunologickými metodami z malého množství moči za krátkou dobu (u nejnovějších testů minuty). Testy prokazují těhotenství již v prvním měsíci a jsou spolehlivé. Mimo těhotenství je však tento hormon v moči ve větší míře i u některých chorob (nemoci trofoblastu, mola nebo některé nádory pohlavních žláz, a to i u mužů).
- Digitální těhotenský test: Existuje digitální test Clearblue, který vám kromě toho, že na 99 % potvrdí, nebo vyvrátí těhotenství, odhalí i dobu, kdy jste pravděpodobně otěhotněla. Navíc je jeho citlivost natolik vysoká, že jej můžete použít až čtyři dny před očekávanou pravidelnou periodou. Na digitálním displeji se vám neobjeví čárky, ale snadno čitelné výsledky ve formě číslic. Nemusíte sledovat ani čas výsledku – když test probíhá, na displeji se otáčejí přesýpací hodiny.
Výhody těhotenských testů
Vývoj této moderní imunologické diagnostické metody má jednu velmi podstatnou výhodu – možnost poměrně jednoduchého využití ve vašem životě. V čem spočívá ta hlavní přednost? V lékárně si můžete zakoupit libovolný těhotenský test, pomocí kterého kdykoli svobodně stanovíte pozitivitu či negativitu gravidity. Těhotenský test je výborná pomůcka při stanovení těhotenství, ale vyplatí se počkat s jeho aplikací až několik dnů po vynechání menstruace.
Jak poznat začátek těhotenství
Jedním z prvních příznaků těhotenství bývají nateklá prsa. Ženy tento fakt často opomíjí, protože ho dávají do spojitosti s menstruací. Rozdíl mezi bolestí prsů v těhotenství a při menstruaci je však ten, že u menstruace bolest ustupuje, kdežto v těhotenství vás bude provázet minimálně první trimestr.
Dalším příznakem těhotenství může být zvýšená potřeba močení, což je způsobeno zadržováním tekutin v těle v důsledku těhotenství.
Většina žen si všimne, že není všechno tak, jak má být, až při vynechání menstruace. Ale pozor! Existuje velké procento žen, které menstruují ještě dva tři následující cykly. Pokud však již víte, že jste těhotná, běžte u takového krvácení za lékařem. Ten vás vyšetří a posoudí, zda jde o takzvané implantační krvácení, nebo se děje něco špatného s plodem.
Únava. Objeví se náhle a provází nejvíce první semestr těhotenství. Je to z toho důvodu, že vaše tělo prochází velkými změnami a hormonální hladiny se radikálně mění. Tyto proměny potřebují velkou energii.
Změna v chutích. Náznak těhotenství se celkem jasně projeví ve snášenlivosti chutí a vůní. Někdy až paradoxních kombinací chutí. Některé vůně se pro vás stanou naprosto nesnesitelné, a jiné budete se silnou vášní vyhledávat. Může to být i zcela protichůdné, opačné oproti stavu před těhotenstvím.
Ranní, ale u někoho i celodenní nevolnost bývá taktéž klasickým průvodcem těhotenství. Příčinou jsou opět hormonální výkyvy v těhotenství. Po ukončení prvního trimestru byste se měla začít cítit lépe.
Své těhotenství si můžete dnes potvrdit pomocí nepřeberného množství různých těhotenských testů, které jsou volně dostupné v drogériích, lékárnách, dokonce i na benzínových pumpách.
Po vynechání menstruace je nejspolehlivějším ujištěním o těhotenství prohlídka u ženského lékaře (gynekologa). Ten těhotenství může potvrdit ze vzorku krve, moči i sonografickým vyšetřením.
Vyšetření plodu během těhotenství
Vstupní gynekologická vyšetření
Po potvrzení těhotenství následuje vstupní gynekologické vyšetření, které zahrnuje následující:
- Pečlivé zjištění anamnézy – pacientka je dotázána na důležité údaje týkající se zdravotního stavu v období před tímto dotazováním.
- Gynekologické vyšetření, většinou včetně odběrů kultivace z pochvy a moči.
- Vyšetření čípku – odběry onkologické cytologie (není-li k dispozici výsledek vyšetření starší méně než jeden rok) a kolposkopie.
- Zevní měření pánevních rozměrů s rozvahou pozdějšího možného přirozeného porodu.
- Kontrola prsů ženy, kdy se lékař snaží vyloučit nádorový proces, eventuálně poučí ženu o péči v případě plochých či vpáčených bradavek (je možné koncem těhotenství masáží bradavek, použitím formovačů bradavek docílit bradavek schopných normálního kojení).
- Krevní testy na zjištění krevní skupiny, protilátek proti červeným krvinkám, infekce typu syfilis, HIV, hepatitida typu B a základní biochemické vyšetření včetně moči.
- Výběrová vyšetření u rizikových pacientek – míru rizika stanoví lékař na základě informací z předchorobí pacientky – jsou provedeny krevní testy na další možné infekce (toxoplazmóza, rubeola, cytomegalovirus, herpetické viry).
- Vyšetření k vyloučení těhotenské cukrovky – provádí se screeningově z krve u všech těhotných žen nad 25 let mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. U těhotných s vysokým rizikem (obezita, užívání léků, například steroidů) se krevní testy k vyloučení těhotenské cukrovky provádějí ihned.
Vyšetření pomocí ultrazvuku
Ultrazvuk je prováděn na začátku těhotenství k ověření gravidity, umístění oplodněného vajíčka v děloze a zjištění jeho životaschopnosti. Další vyšetření ultrazvukem se provádí za účelem screeningu vývojových vad a provádí se trojstupňově.
První stupeň probíhá mezi 11.–14. týdnem těhotenství se zaměřením na časný záchyt možných vývojových vad plodu. Při tomto ultrazvukovém vyšetření se stanovuje velikost plodu a provádí takzvaná datace gravidity, kdy se určí předpokládaný termín porodu. Ten je přesnější než termín podle poslední menstruace nebo podle prvních pohybů plodu. Určuje se počet plodů a jejich vzájemný vztah (dvouvaječná, případně jednovaječná dvojčata, vícerčata). Jak již bylo zmíněno, zaměřujeme se na vývojové vady plodu. Některé závažné vývojové vady lze již v tomto termínu odhalit, a to buď přímo, nebo nepřímo, podle některých ultrazvukových známek (ztluštění šíjového projasnění plodu, chybění nosní kůstky), lze i stanovit větší míru rizika vývojové vady a doporučit provedení podrobného vyšetření plodu. To zahrnuje odběr plodové vody, odběr vzorků choriové tkáně (část placenty) ke genetickému vyšetření.
Druhý stupeň ultrazvukového vyšetření v těhotenství se provádí mezi 18.–23. týdnem se zaměřením na podrobné prohlédnutí plodu k odhalení vývojové vady. V tuto dobu je možné u rizikových pacientek doporučit i speciální ultrazvukové vyšetření dětským kardiologem, zkušeným v prenatální kardiologii. Toto vyšetření je vhodné pro ženy s anamnézou srdeční vady, eventuálně s podezřením na vadu plodu, s genetickou či jinou zátěží. Provádí se jako vyšetření specializované a není doporučováno rutinně všem.
Třetí vyšetření se provádí mezi 30.–32. týdnem těhotenství a opět slouží k vyšetření plodu a možnému odhalení vývojové vady, změření velikosti plodu a stanovení jeho správného růstu, určení polohy placenty a množství plodové vody.
Co znamená termín skreening?
Skreening je soubor vyšetření zahrnujících krevní testy a ultrazvuková vyšetření v I. trimestru těhotenství (10.–13. týden), eventuálně potom v 16. týdnu těhotenství vyšetření krve – hladina AFP, ve 20. týdnu pak skreeningový ultrazvuk.
Stáří matky
Odkdy je žena považovaná lékaři za starší matku? Z hlediska genetiky je za starší matku považována žena, která v době porodu dosáhne věku 35 let. U mladších žen pak záleží i na paritě, tedy počtu předchozích porodů.
Ozvy plodu
Při každé kontrole se většinou kontrolují ozvy plodu (srdeční akce), a to buď poslechem pomocí stetoskopu, či Dopplerova přístroje, nebo ultrazvuku.
Pohyb plodu
Cítíte pohyby miminka? Otázka, kterou pravidelně uslyšíte přibližně od 18. týdne těhotenství. Pohyby miminka jsou kontrolou pro maminku, že je děťátko v pořádku. Důležitá je nejen frekvence pohybů, ale i jejich charakter, který se v průběhu těhotenství trochu mění.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Hans