Pohyb proti stárnutí
Lidské tělo je předurčeno k aktivitě. Pohyb má pro náš organismus zásadní význam. Fyzická aktivita má stimulovat, obnovovat a dodávat energii celému tělu. Metabolické odpadní látky a toxiny jsou snadněji odplavovány, je podporována regenerace buněk. Sport a fyzická aktivita jsou tedy opravdovým zdrojem mládí pro celé tělo, zejména pro kosterní a svalovou soustavu, protože podporují její zachování a odolnost. S věkem dochází k nevyhnutelnému úpadku svalů a kostních denzitů, což však může být výrazně zpomaleno sportem a cvičením. Zdravé silné kosti jsou mnohem méně náchylné k osteoporóze. Dobře vyvinuté svaly podporují kostru, zejména na slabých místech, jako jsou kolena nebo páteř, takže typické problémy spojené s přibývajícím věkem nemají šanci. Součastný způsob života bohužel vypadá úplně jinak. Lidé se málo pohybují, mají sedavé zaměstnání a příliš málo sportují, čímž dochází ke zhoršení fyziologických procesů. Toxiny, volné radikály a metabolity se akumulují a mohou poškodit buňky. Krátkodobá regenerace vede k rychlejšímu stárnutí těla.
Noční omlazení
Kdo je aktivní během dne a věnuje pozornost svému zdraví, dělá hodně pro zmírnění dopadů stárnutí. Během spánku naše tělo regeneruje. Zatímco vědomí má pauzu (odpočinek), tělo dosahuje metabolické aktivity. Buňkám je dodávána nová energie, zbavují se toxinů. Dostatečný a klidný spánek není tedy ztrátou času, ale investicí do budoucnosti vašeho zdraví. Neúprosným soupeřem klidného spánku je stres. Stres okrádá tělo o to, co mu spánek dal. Nervozita při velkém zatížení brání regeneraci buněk a oslabuje organismus, který zabezpečuje přísun energie. Často se pak psychický stres projeví i navenek.
Správná výživa
Každodenní strava výrazně ovlivňuje fungování těla ve starším věku. Pouhý příjem základních vitamínů a živin nemůže zaručit, že tělo získává potřebný potenciál k neustálé regeneraci. Často je totiž zdravý životní styl narušen například konzumací hotových jídel rychlého občerstvení, sladkostí obsahujících hodně tuku a dalších poživatin plných soli a cukru, ale neobsahujících potřebné živiny.
Největším strůjcem stárnutí je kouření. Dochází k zaplavení buněk znečišťujícími látkami, protože metabolismus není schopen se vyrovnat s dopady kouře. Každý, kdo kouří, se cítí o deset let starší, a také na tento věk vypadá. Kouření rovněž zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.
Strava, která splňuje požadavky proti stárnutí, musí být rozmanitá. Chcete-li chránit buňky před volnými radikály, dodejte tělu dostatek vitamínu A, C a E. Vitamín A zlepšuje ostrost zraku. Vitamín C je nutný pro tvorbu pojivových tkání a posiluje imunitní systém. Vitamín E je důležitý pro ochranu kardiovaskulárního systému a kůže.
Velmi důležitý je také příjem vápníku a hořčíku. Tyto dva minerály jsou základním stavebním prvkem lidské kostry a zajišťují stabilitu kostí a zubů. Nezanedbatelným spoluhráčem je vitamín D, který zajišťuje vstřebávání vápníku v těle.
Teprve nedávno bylo zjištěno, že přírodní barviva a aromata z ovoce a zeleniny mohou ochránit tělo před určitými kmeny virů. Slunce se společně s karotenoidy podílí na obraně proti volným radikálům. Flavonoidy rovněž přispívají k ochraně cév proti ateroskleróze. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro kardiovaskulární systém a cévní ochranu.
S přibývajícím věkem tělo potřebuje dostatek koenzymu Q10, neboť jeho tvorba v lidském těle postupně klesá. Koenzym Q10 je potřebný pro životně důležité orgány – srdce, játra a plíce. Každodenní dávky tohoto koenzymu je snadné získat v útlém věku, ale je potřeba dbát na celkově efektivní a zdravou výživu.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Alex Proimos