Zhoršená kvalita vidění
Alkohol může změnit vaše vidění, protože při nadměrné konzumaci poškozuje funkce mozku. Velmi často dochází k rozmazanému nebo dvojitému vidění kvůli oslabení koordinace očních svalů. Může se objevit i zpožděná reakce při řízení.
Pomalá reakce zornice
Alkohol má vliv na rychlost stahování a roztahování zornic. Řidič, který požije alkohol, tak nemůže například svůj zrak přizpůsobit rychle se blížícím světlům protijedoucích aut.
Snížené periferní vidění
Konzumace alkoholu snižuje schopnost periferního vidění. To může vést k pocitům nebo přímo efektu tunelového vidění.
Snížená kontrastní citlivost
Konzumace velkého množství alkoholu má za následek změnu kontrastní citlivosti čili problém s rozlišením odstínů (nejčastěji odstíny šedé). Snížená kontrastní citlivost je pak příčinou mnohem nebezpečnější jízdy v dešti nebo mlze.
Optická neuropatie
Optická neuropatie bývá často spojena s tupozrakostí způsobenou nadměrným užíváním tabákových výrobků (cigaret) společně s alkoholem. Dochází k bezbolestné ztrátě zraku, sníženému perifernímu vidění nebo sníženému barevnému vidění. Podle některých studií je ztráta zraku způsobena nutričním deficitem, ale někteří odborníci se domnívají, že je způsobena právě toxickými účinky alkoholu a tabáku.
Migrény
Alkohol způsobuje časté migrény a bolesti hlavy. Těsně před nástupem bolesti hlavy se objevuje dočasná zraková aura. Zraková aura se může jevit jako slepá skvrna, šedivý vjem nebo záblesky světla.
Kosmetický vzhled
Konzumace alkoholu způsobuje zarudnutí očí, protože alkohol mimo jiné rozšiřuje krevní cévy v očích.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © darwin Bell