Zarděnky

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Vydáno , aktualizováno

Nemoci

V České republice ročně onemocní zarděnkami zhruba čtyři až čtrnáct lidí. Člověk je pro virus, který způsobuje zarděnky, jediným přirozeným hostitelem, to znamená, že zdrojem onemocnění jsou lidé. Mohou to být jednak děti s vrozenými zarděnkami, ale také děti a dospělí, kteří se nakazili později.


Obsah článku

Jak vypadají zarděnky

Pro zarděnky je typická červená vyrážka. Jde o nesplývající drobné skvrny, které mohou být na některých místech i vystouplé. Charakteristický je prvotní výsev v oblasti obličeje a na krku, pak se postupně šíří dále na hrudník a končetiny. Na končetinách bývají vyrážky méně výrazné. Dalším znakem zarděnek jsou drobné červenofialové skvrnky, a to na sliznici patra v dutině ústní. Tomuto jevu se odborně říká Forscheimerovy skvrny a je důležité, aby lékař na toto myslel při vyšetřování zarděnek, obzvlášť pokud si není jistý, o jaké onemocnění jde. Výsev vyrážky bývá doprovázen zvětšením lymfatických uzlin, které tak reagují na přítomnost viru v organismu. Nejnápadnější bývají uzliny v oblasti krku a tváří, kde mohou dosahovat velikosti až 3 cm. Uzliny bývají na dotek bolestivé, měkké a pohyblivé od spodiny. Kromě vyrážky a zvětšení uzlin se většinou objevuje také zvýšená teplota, součástí může být i nachlazení a kašel. Tyto nespecifické příznaky se mohou vyskytnout už v inkubační době, kdy ještě není patrná vyrážka.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Zarděnky v těhotenství

Zarděnky bývají často zmiňovány v souvislosti s těhotenstvím, protože rubeola patří mezi onemocnění, která mohou velmi poškodit plod. Nejzávažnější je nákaza v prvních čtyřech měsících těhotenství. Plod je v tomto období velmi citlivý a v této době může dojít k potratu nebo k poškození plodu. U miminka s vrozenými zarděnkami se vyskytuje takzvaný Gregův syndrom. To je soubor příznaků, které se u těchto dětí objevují. Velmi častá bývá hluchota a vývojové vady oka až po slepotu. Závažné je poškození srdce – vývojové srdeční vady mohou být různé, od méně závažných až po neslučitelné se životem. Objevuje se také postižení mozku a míchy se všemi svými důsledky, jako jsou poruchy hybnosti a citlivosti a mentální retardace. Méně vážné jsou změny tvaru zubů. Na kůži bývají různé skvrny a podlitiny jako důsledek sníženého počtu krevních destiček, které jsou nezbytné pro krevní srážlivost. Mezi pozdní následky patří vznik cukrovky v dětském věku, hormonální poruchy a zánět mozku. U těhotné ženy, která se setká se zarděnkami a hrozí riziko, že by se mohla nakazit, je nutné provést odběr krve a zjistit přítomnost protilátek, popřípadě zvážit ukončení těhotenství.

Nakažlivost

Inkubační doba u zarděnek trvá zhruba 12 až 23 dnů. Obecně znamená inkubační doba období mezi vstupem viru do těla a propuknutím prvních příznaků. Toto je důležitý údaj, protože v této době může nakažený člověk šířit infekci a přitom nemít žádné potíže.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Léčba

V první řadě je třeba nemocného izolovat, aby nákazu nešířil dál. Cílená léčba zarděnek neexistuje, takže je terapie zaměřena hlavně na potlačení příznaků. Na zvýšenou teplotu se používají antipyretika, tedy léky snižující horečku, například paralen. Mohou se podávat ve formě léků, čípků nebo pro děti v asi nejpřijatelnější podobě jako sirup. Při bolestech je nutné přidat také léky tlumící bolest neboli analgetika. Pokud jsou přidruženy také bolesti kloubů, je vhodné podat analgetika s protizánětlivým účinkem, jako například ibuprofen. Jestliže je součástí kašel a nachlazení, existuje celá řada léků a sirupů na tlumení kašle a odkašlávání a uvolnění ucpaného nosu a dutin. Jako u každé horečky je nutné hlídat pitný režim. Za normálního stavu bychom měli vypít dva až tři litry tekutin za den, u vysoké teploty a pocení bychom měli samozřejmě vypít více. Pokud se onemocnění objeví u těhotné ženy, je vždy užívání jakéhokoliv léku nutné zkonzultovat s lékárníkem nebo lékařem. U závažnějších komplikací, jako je zánět mozkových blan, hrozí riziko otoku mozku, který může být smrtelný, proto je nutné podávat nitrožilně kortikoidy a látky, které odvádějí vodu a tím otok zmenšují, nejčastěji to bývá manitol.

Nejúčinnější prevencí je určitě očkování proti zarděnkám. Nejprve bylo zavedeno u dívek od roku 1982, v roce 1986 se začalo plošně očkovat u obou pohlaví. Očkovací vakcína zároveň působí také proti spalničkám a příušnicím. Očkování je u nás povinné a nemělo by se provádět před 15. měsícem věku dítěte. Nutné jsou dvě dávky, druhá se podává za šest až patnáct měsíců po první. Jde o oslabenou živou vakcínu, to znamená, že se do těla dostane virus, ale oslabený, takže nezpůsobí onemocnění, ale pouze dojde k vytvoření protilátek, které by měly být doživotní, a tak chrání proti pozdější nákaze. Většinou se injekce aplikuje na předloktí.

Obrázky zarděnek

Zde můžete vidět, jak vypadají zarděnky.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Zarděnky slovensky

Slovenský název pro zarděnky je ruzienka.

Zarděnky latinsky

Zarděnky se odborně nazývají rubeola. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které je způsobeno virem z rodu rubivirus.

Autor: © svevi
Foto:
© Rieser

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Vyrazka na tele

    Cempírek

    Nejspíš to bude kontaktní alergická dermatitida. Můžete to léčit volně prodejnou mastí Hydrokortison Léčiva, což je protizánětlivá látka ze skupiny kortikosteroidních hormonů. Pokud to do týdne neustoupí, v léčbě nepokračujte a jděte do ordinace kožního lékaře.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Vyrazka na tele

    Iveta

    Můj syn má už 14 dní tuto vyrážku po celem těle. Nesvědí ho .

    Přiložený obrázek | Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    Naslouchadla do uší hrazená pojišťovnou

    Cempírek

    Zdravotní pojišťovny obvykle přispívají na naslouchadlo ve výši ceny základní verze. Pokud pacient chce naslouchadlo lepší, například voděodolné nebo s komunikací s mobilem, musí si zbytek ceny doplatit. Příspěvek od pojišťovny je podmíněn předložením tak zvaného Poukazu na foniatrickou pomůcku, který může vystavit pouze lékař specialista v oboru ORL nebo foniatrie. Lékař nabídne různá řešení sluchadla i cenové relace. Někteří lékaři mají různá sluchadla k vyzkoušení, což výrazně zlepší výsledky výběru nejlepšího naslouchadla.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět