Plak je lepivý bezbarvý film bakterií, který se tvoří na zubech. Způsobuje pocit drsného jazyka, nejpatrnější je při čištění zubů. Tvorbu plaku podporují sacharidy obsažené v potravinách (cukry a škroby), například v mléce, nealkoholických nápojích, rozinkách, koláčích nebo v cukroví. Bakteriím žijícím v ústech tyto potraviny prospívají, protože vytvářejí kyselinu, která vede k tvorbě zubního plaku. Postupem času tyto kyseliny poškodí sklovinu natolik, že vznikne zubní kaz. Plak se může vyvinout i pod dásní na kořenu zubu, čímž způsobí rozpad kosti vyživující zub.
Obsah článku
Jak můžete zabránit zubnímu plaku?
Chcete-li zabránit hromadění plaku, čistěte si zuby nejméně dvakrát denně jemným kartáčkem. Zvláštní pozornost věnujte prostorům, kde se setkává dáseň se zuby. Používejte zubní pastu s obsahem fluoridu.
Alespoň jednou denně používejte dentální nit k odstranění zbytků potravy a bakterií mezi zuby.
Choďte na pravidelné kontroly ke svému zubnímu lékaři nebo ústnímu hygienikovi každých šest měsíců.
Zeptejte se svého zubaře, jestli je pro vás vhodný zubní tmel. Zubní tmely jsou tenké plastové povlaky, které se aplikují na žvýkací plochy zubů, aby tak byly zuby lépe chráněny před tvorbou děr a před rozkladem.
Jezte vyváženou stravu a omezte počet konzumace v rychlých občerstveních. Pokud potřebujete svačinu, zvolte jogurty, sýry, ovoce nebo syrovou zeleninu. Celer například pomáhá k odstranění zbytků potravin a vede k neutralizaci slin, které produkují bakteriální kyseliny.
Používejte antibakteriální ústní vodu ke snížení počtu bakterií způsobujících zubní plak a onemocnění dásní.
Vystudoval VŠTVS – Palestra v Praze - obor Sportovní a volnočasový pedagog. Ve volných chvílích píše články o zdraví a zdravém životním stylu. Kromě toho se intenzivně věnuje sportu, převážně fotbalu. Do jeho volného času neodmyslitelně patří sport a cestování.
přidejte sem svůj příběh
Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.
Nejspíš to bude kontaktní alergická dermatitida. Můžete to léčit volně prodejnou mastí Hydrokortison Léčiva, což je protizánětlivá látka ze skupiny kortikosteroidních hormonů. Pokud to do týdne neustoupí, v léčbě nepokračujte a jděte do ordinace kožního lékaře.
Zdravotní pojišťovny obvykle přispívají na naslouchadlo ve výši ceny základní verze. Pokud pacient chce naslouchadlo lepší, například voděodolné nebo s komunikací s mobilem, musí si zbytek ceny doplatit. Příspěvek od pojišťovny je podmíněn předložením tak zvaného Poukazu na foniatrickou pomůcku, který může vystavit pouze lékař specialista v oboru ORL nebo foniatrie. Lékař nabídne různá řešení sluchadla i cenové relace. Někteří lékaři mají různá sluchadla k vyzkoušení, což výrazně zlepší výsledky výběru nejlepšího naslouchadla.