Co je to škytavka
Škytavka (singultus) může být nezávažným příznakem, který zažijeme mnohokráte, málokdy o škytavce uvažujeme jako o projevu stavu, který ohrožuje náš život (při encefalitidách, otravách, nitrolební hypertenzi, zápalu plic, infarktu myokardu a mnoha jiných chorobách). Jedná se vlastně o záchvaty křečovitých stahů bránice vyvolané buď reflexně nervovým drážděním bránice, nebo přímým drážděním dýchacího centra v mozku pomocí různých mediátorů.
Příčiny škytavky
- nápoje s bublinkami
- nedostatek tekutin
- překotné hltání
- požití horkého a studeného jídla rychle za sebou
- pálení žáhy
Ovšem s jistotou ještě nikdo nikdy přesný mechanismus škytavky neodhalil.
Jak si ulevit od škytavky?
Postup co zabírá bezpečně vždy
- Nejprve se úplně ze všeho nejvíc nadechněte, naplňte plíce vzduchem co to jen jde, jako když byste se chtěli potopit pod vodu.
- Když si myslíte, že jste se nadechli, jak je to možné, zkuste zadržet dech a lapejte po vzduchu, jako byste chtěli vzduch spolykat.
- Vydržte lapat vzduch 10 sekund.
- Než vydechnete, polkněte.
Další možnosti
- zadržte dech a tlačte při tom do břicha
- zakousněte suchý chléb
- napijte se pořádně vlažné vody, ale pozor, musí to být pomalu
- psychicky se snažte rozptýlit (pusťte si hudbu, film, začtěte se do knihy
- požádejte někoho, ať vás pořádně vyleká
- nechte se lehce bouchnout zezadu mezi lopatky
- snězte něco sladkého, například lžičku medu, kostku cukru
- přiložte si na zátylek studený obklad
- stiskněte si obě nosní dírky a snažte se pomalu dýchat pusou
Léčba škytavky
Akutně vzniklé škytavky se obvykle zbavujeme tím, že zadržíme na chvilku dech nebo se napijeme doušku vody. Pomoci může také změna polohy, pohyb nebo naopak klid, odříhnutí, bolestivý podnět nebo čichání různých vůní. Pokud uvedené manévry nepomáhají, ještě můžeme zkusit dýchání do sáčku na 3–5 minut, podráždění nosohltanu nebo masáž reflektogenních zón (například tlak na oční bulvy, bloudivý nerv a podobně), která však patří spíš do rukou lékaře. Ten může v závažnějších případech škytavky indikovat i některé tablety, například diazepam, léky na epilepsii (klonazepam), či prokinetika (metoklopramid) a jiné léky. U pooperační škytavky se zavádí nasogastrická sonda. V nejnutnějších případech se nechává inhalovat kyslík a oxid uhličitý.
Domácí léčba škytavky
Škytavka se ve většině případů léčí nelékařskými zákroky. Většinou přejde sama bez jakéhokoliv přičinění. Někdy se doporučuje zadržování dechu na krátkou chvíli nebo vypití určitého množství obyčejné pitné vody. Jako relativně účinné se jeví „zadržení dechu“ po výdechu, kterému předcházel hlubší nádech. Z pohledu přírodní medicíny je spouštěčem přechod z napjatého (stresového) stavu do stavu uvolněného, řešením je tedy vše, co tělo a psychiku uvolňuje a odbourává stres.
Vážnější případy škytavky
Pokud škytavka trvá déle než 24 hodin, je důvodem k hospitalizaci zvláště u starších a nemocných pacientů. Dlouhotrvající škytavka totiž může vést ke zvýšenému katabolismu v organismu, dehydrataci až metabolickému rozvratu.
Rady jak na škytavku
Škytavka je souhrn tří jevů: křeče bránice, prudkého vdechu a současně uzávěru hlasivek. Škytání může být pouze krátkodobou záležitostí, která neznamená žádné zdravotní problémy, pokud víme, jak ji rychle zastavit. Může být ale projevem vážných problémů. Jak se rychle a efektivně zbavit škytavky?
- Dýcháním. Posaďte se, zhluboka se nadechněte, zadržte dech a přitom ze všech sil tlačte do břicha, jako byste se chtěli vyprázdnit. Podržte to tak dlouho, jak jen můžete. Pak pomalu vydechujte a braňte se vlastním ovládáním bránice zamezit dalšímu stahu. Pokud stále škytáte, tak to opakujte. Většinou to na druhý pokus vyjde.
- Poloha. Změňte polohu, sedněte si, lehněte si nebo se předkloňte.
- Voda – pití. Napijte se studené vody. Škytavku může způsobit podráždění žaludku objemným jídlem a kořením.
- Dýchání do sáčku. Lékaři doporučované je dýchání do sáčku 3–5 minut, kvůli vyšší koncentraci oxidu uhličitého.
- Bolestivý podnět. Někdy může být velmi účinný nějaký bolestivý podnět. Nechte se od někoho praštit do zad nebo se štípněte do ucha. Tato metoda zabere, pokud byla škytavka vyvolána psychicky.
- Cukr a ocet. Zkuste také namočit kostku cukru do octa, poté ji vložte pod jazyk a nechte ji tam rozpustit. Zlehka polykejte, i když to nebude výbornému dobré.
- Kombinace všeho. Zhluboka se nadechněte, zadržte dech a přitom se napijte pár loky vody. Pijte v předklonu. Dýchejte nosem. Čichejte různé vůně.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Cenman