Příčiny ucpaného nosu
Hlavní příčinou ucpaného nosu je velké nahromadění hlenu v nose. Nahromadění vzniká kvůli otoku sliznice, která se nachází v nose. K ucpání nosu může dojít v důsledku virové nebo bakteriální infekce nebo také v důsledku zánětu vedlejších nosních dutin. Dalšími příčinami ucpaného nosu jsou alergie na prach nebo pyl.
Domácí recepty na ucpaný nos
- Křen. Zkuste ucpané dýchací cesty uvolnit tím, že sníte lžičku nastrouhaného křenu. Má totiž pořádnou sílu. Podobný účinek má i nastrouhaný zázvorový oddenek. Křen i zázvor ovšem užívejte po jídle, abyste si nepodráždili žaludek.
- Zázvorový čaj. Zázvorový čaj si připravíte buď ze sáčku, nebo ze strouhaného čerstvého zázvoru. Zázvor brání vzniku látek, které způsobují neprůchodnost průdušek, a navíc obsahuje sloučeninu gingerol potlačující kašel.
- Chilli. Do jídel si přisypte chilli nebo jiné pálivé přísady. Přidáte-li je do jakéhokoli vhodného pokrmu, okamžitě se vám bude snadněji dýchat.
- Zábal z hořčice. Tři lžíce hořčičných semen rozemelte na prášek, smíchejte se šálkem mouky a s vodou, aby vznikla pasta. Hrudník si natřete vazelínou nebo mastným krémem a poté naneste hořčičnou pastu. Pronikavé aroma přispěje k uvolnění dutin, teplo povzbudí krevní oběh a uvolní hlen. Zábal nechte působit maximálně 15 minut.
- Posílení imunity. Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi. Med obsahuje obrovské množství železa a vitamínů a posiluje bílé krvinky v jejich boji s infekcemi. Podobně působí i česnek. Allicin v něm obsažený blokuje enzymy, které virům, bakteriím i plísním dodávají schopnost napadat a poškozovat tkáně. Denně proto snězte jeden rozmačkaný stroužek.
- Výplach solným roztokem. Dokonce i lékaři ORL doporučují při nachlazení provádět každé ráno proplachování nosu mírně slanou vlažnou vodou. Malou sklenku s osolenou vodou přiložíte k nosu. Jednu nosní dírku stiskněte a druhou dírkou pomalu vtáhněte slanou vodu. Pak ji ústy vyplivněte. Takto proplachovat nos můžete i preventivně. Bakterie totiž nemají rády slanější prostředí, než je to původní na sliznici.
- Na noc si navlékněte mokré ponožky. Je to jeden z uznávaných alternativních postupů, jak srazit horečku a uvolnit ucpané dýchací cesty. Tím, že se krev stáhne do chodidel, dojde k povzbuzení celkového krevního oběhu. (Krev stagnuje na nejméně průchodných místech.) Chodidla si nejprve nahřejte v horké lázni. Pár tenkých bavlněných ponožek namočte do studené vody, vyždímejte je a natáhněte si je, až si půjdete lehnout. Přes mokré ponožky si oblečte ještě suché vlněné ponožky. Tuto metodu nepoužívejte, pokud spíte v chladné místnosti.
- Užitečným pomocníkem je horká koupel. Stačí si jen napustit vanu, ale výraznějšího efektu dosáhneme, když do ní ještě přikápneme trošku aromatických silic (jehličnany, eukalyptus, tea tree atd.), nebo i stačí trocha mořské soli. Pozor, pokud vás trápí horečky, tak tuto metodu raději nepoužívejme, protože oslabíme vlastní organismus.
- Horká voda je přímo spojená s párou. Tu můžeme využít také. Do hrnce s vařící vodou přikápneme nějakou z výše uvedených silic nebo dáme například hrstku heřmánku či tymiánu, nakloníme nad něj hlavu, přikryjeme ji ručníkem a deset až patnáct minut inhalujeme. Vdechujeme přitom nosem a vydechujeme ústy. Místo bylinek či silic můžeme také použít jedlou sodu.
- Ucpaný nos pomůže uvolnit i taková banalita, jakou je horký nápoj. Nejčastěji se samozřejmě jedná o nějaký čaj (ať už je ze skutečného čaje, nebo může jít o nyní oblíbené ovocné směsi). Efekt můžeme zesílit různými bylinkami, ideální, byť chuťově nepříliš oblíbená, je například majoránka.
- Teplá strava a zvláště polévky plní částečně podobný efekt jako čaj. Ten můžeme ještě zesílit, když navíc využijeme různé koření či zeleninu. Nejúčinnější jsou pepř, paprika, česnek, zázvor, křen a cibule, které pokud možno přidáváme ke každému jídlu, do kterého se hodí. A to v co největším množství, které sneseme a které nezničí chuť pokrmu – ani rýma by neměla být důvodem k tomu, abychom týrali své tělo nepoživatelnými pokrmy.
Funkce nosu
Nos je branou, kterou do organismu neustále proudí vzduch. Má dokonce pět různých funkcí.
Filtrace
Nos zachycuje prachové částice a filtruje je, aby nezatěžovaly plíce. Prach se zachytává na chloupcích v nose a dále na řasinkách nosní sliznice. S hlenem se pak dostává do trávicího ústrojí.
Ohřívání vzduchu
Vzduch se ohřívá na tělesnou teplotu od prokrvené sliznice, příslušné partie navíc zvětšují nebo zmenšují svůj objem tak, aby se vzduch mohl ohřát správně.
Zvlhčování vzduchu
Hlenovitý povrch nosní sliznice se zároveň odpařuje, a tak zvlhčuje vzduch proudící do plic, čímž brání vysušování dolních cest dýchacích.
Čich
Nos se výrazně podílí na vnímání chuti. Jazyk totiž zachycuje jen čtyři chutě – sladkou, slanou, hořkou a kyselou – všechny ostatní chutě tvoří nos díky vůni jídla, které bylo vloženo do úst.
Obranná funkce
Sliznice nosu se jako první dostává do styku se zevními škodlivinami, může jít o alergeny, bakterie či viry a další cizorodé látky. Právě v nose vzniká přecitlivělost, která může později vést k alergii. V nosní sliznici působí obranné mechanismy zvané imunoglobuliny, které cizorodé látky likvidují.
Shrnutí
Existuje mnoho domácích opravných prostředků, které jsou ideální pro zmírnění příznaků ucpaného nosu, kromě smrkání. Hlen z nosu se může dostat do plic a může způsobit problémy, jako je bronchitida. Pokud ucpaný nos doprovází bolest, horečka, kašel, tak je vhodné se poradit s lékařem a najít příčinu onemocnění. Velmi důležitá je konzumace potravin, které jsou bohaté na vitamín C (například pomeranče, limetková šťáva). Také by mělo dojít ke snížení konzumace mléčných výrobků a výrobků obsahujících pšenici a bílou mouku.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Rino