Barvení vlasů
Dnešní nabídka barev na vlasy je skutečně nepřeberná, takže dopřát si vysněný odstín vlasů už není nic těžkého. Většina lidí si myslí, že barvení vlasy ničí, ale to není úplně pravda. Záleží totiž na druhu barvy, na aplikaci a také na tom, v jakém stavu jsou vlasy před barvením. Barvení má i své velké výhody, kromě dobrého pocitu zvětšuje objem, vlasy vypadají hustší a také pomáhá, když se vlasy nadměrně mastí. Domácí barvení vlasů se většinou nedoporučuje, protože barva může chytnout špatně nebo může vlasy poškodit. I když je to levnější a vše se děje v pohodlí domova. Někteří lidé mají problém s výběrem odstínu barvy, protože se podívají na krabičku, ale už ne na zadní stranu, kde jsou výsledné odstíny – samozřejmě ani to není stoprocentní, ale dá se podle nich orientovat. Před barvením si nikdy nemyjte vlasy, protože pokožka hlavy je chráněna alespoň přirozenou vrstvou tuku. V případě použití barvy je odstín stálý, ale je nutné nejméně za šest týdnů dobarvit odrosty. Máte-li vlasy již zesvětlené, tónovací přípravky používejte s rozvahou, protože odstín vstřebávají intenzivněji.
Pokud se chystáte měnit barvu opravdu výrazně, například z hnědé na červenou nebo z černé na blond, pak rozhodně zajděte ke kadeřníkovi. Barvení vlasů je v dnešní době bleskurychlé a jednoduché. O barvené vlasy se ale musíte náležitě starat, pokud chcete, aby vypadaly zdravě.
Tónování vlasů
Tónování vlasů vydrží šest až osm mytí, protože se molekuly barev ukládají do šupinaté vrstvy povrchu vlasů. Přitom ale vzniká jen volné spojení a barva se postupně vymývá. Tónovací barva může být ve formě pěny nebo tekutiny. Vhodné je používání na zintenzivnění vlastní barvy vlasů. Tento druh úpravy vlasů si bohužel neporadí s šedými vlasy, ty překrývá asi z 30 procent, a zesvětlit vlasy také nedokáže. Pouze zintenzivní stávající barvu vlasů nebo jim dodá sytost. Tónovací pěny obsahují pečující látky a jsou k vlasům velmi šetrné. Chcete-li mít vlasy ve stejném tónu a nepožadujete radikální změnu, je pro vás tónování ideální, ale musíte počítat s tím, že se odstín postupně vymývá a tónování musíte opakovat.
Samozřejmě barvení a tónování vlasů při neuváženém používání vlasy poškozuje a vytváří alergie. Tudíž vše používejte s rozvahou a vždy po poradě s odborníky.
Rozdělení přípravků na změnu barvy vlasů
Permanentní barvy jsou trvalé, vydrží úplně nejdéle a neměly by se vymývat. Jsou to klasické barvy, které lze pořídit v obchodě, obsahují amoniak a peroxid vodíku. Tyto druhy barev se nedoporučují u oslabených a poničených vlasů.
Demipermanentní barvy jsou podobné permanentním barvám, ale neobsahují amoniak. Jsou šetrnější a vydrží i více než 25 umytí. Sem se řadí například henna a pěnové barvy, které se velmi jednoduše nanáší a nemají tak nepříjemný zápach.
Semipermanentní barvy jsou krátkodobé barvy, které jsou ideální pro domácí použití. K dostání jsou především ve formě šamponů a rychle se vymývají. Semipermanentní barvy se nedají použít k zesvětlování vlasů. Další variantou jsou barevné spreje nebo barevná pěnová tužidla.
Barvení vlasů po chemoterapii
Při imunosupresivní léčbě často dochází ke ztrátě vlasů, které se po skončení chemoterapie znovu obnoví. Obnova je však pomalá a je třeba hýčkat každý vlásek. Proto i při jejich barvení je třeba dbát zvýšené opatrnosti a v domácích podmínkách zvolit raději tónování. Barvení vlasů po chemoterapii je možné, ale měl by ho provést profi kadeřník, neboť hrozí, že barva bude reagovat s novými vlasy a pokožkou atypicky. Může vlasy popálit nebo chytnout do špatného odstínu nebo vyvolat neočekávanou, alergickou reakci a proto je lepší mít odborníka při ruce.
Barvení vlasů při užívání antibiotik
Antibiotika nemají na samotné barvení vliv, protože se barví odrostlé vlasy a ty již stav těla neovlivňuje, takže barva chytne stejně jako bez antibiotik. Co je však třeba zmínit, je zvýšená možnost výskytu nečekané alergické reakce při aplikaci barvy a současném užívání antibiotik. Z tohoto důvodu je vhodné nejdříve barvu máznout na kůži za ucho a chvíli počkat, jestli se neobjeví na tom místě reakce. Tuto situaci není radno podceňovat, protože při anafylaktickém šoku způsobeného alergickou reakcí je možné i zemřít.
Může se barvit na mokré vlasy
Mokré vlasy mají diky vodě dostatečnou hydrataci a jsou pak méně nasákavé, když se barví. U mokrých vlasů se nový pigment dostává hůře do vlasového stvolu a obarvení nemá pak tak dlouhou výdrž. Když se barví normálně proschlé vlasy, tak barva dobře prostoupí do vlasu, protože ten je otevřený jako suchá šiška. Vyfenované vlasy nejsou vlasy proschlé. Nejlepší je barvit si nemyté vlasy ráno po probuzení.
Za jak dlouho znovu barvit vlasy
Jestli chcete razantněji změnit barvu typicky odbarvit na blond, tak opakované odbarvení by mělo proběhnout buď po důkladném vyfénování, ale lépe po 4 hodinách, aby vlasy pěkně proschly. Jinak se opakovaná barva nedostane dovnitř vlasu a neodstraní původní barvivo a tím dostanou vlasy nažloutlý nádech.
Pokud si chcete udržet stále šmrncovní barvu, tak by opakované obarvení mělo znovu proběhnou každých 6 týdnů, kdy se nejdříve obarví odrosty u hlavy a pak zbytek délky vlasů.
Autor: © svevi
Foto: © Stilfehler