Co léčí lék Betaloc ZOK
Betaloc ZOK se podává při zvýšeném krevním tlaku a v malých dávkách u nemocí srdce (angina pectoris, kardiomyopatie, stavy po infarktech) včetně srdečního selhávání. Dříve byly beta-blokátory u selhání srdce zakázány, nyní se naopak považují v malých dávkách za nepostradatelné. Snižují totiž v srdci spotřebu kyslíku, zpomalují srdeční rytmus a brání vzniku poruch rytmu. Betaloc se předepisuje i u bušení srdce a zjištěných poruch rytmu, při kterých bije srdce příliš rychle (například rychlá fibrilace síní, rychlý pulz u zvýšené funkce štítné žlázy a mnohé další). Lék v těchto případech buď nastolí normální rytmus, nebo alespoň poruchu rytmu zpomalí. Takto funguje Betaloc ZOK, který má pomalé uvolňování a podává se jednou denně, a pak i injekční Betaloc, který se podává nitrožilně (například při poruchách srdečního rytmu).
Betaloc ZOK 25 a alkohol
Pozor, alkohol účinky Betalocu zesiluje.
Nežádoucí účinky
Betaloc může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami, jako je verapamil (například léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (například lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a chronické obstrukční onemocnění plic, dále snížení libida a různé trávicí obtíže.
Léková skupina
Betaloc obsahuje metoprolol-sukcinát (metoprololi succinas) a patří do ATC skupiny C07AB02, název ATC skupiny je Metoprolol.
Existují selektivní a neselektivní beta-blokátory. Oba typy mohou mít vnitřní sympatomimetickou aktivitu (VSA), což umožňuje jistý stupeň beta-adrenomimetického působení označovaný jako kompetitivní dualismus. Po jejich podání nedochází k tak závažnému poklesu bazální tepové frekvence, a proto jsou často upřednostňovány pro menší riziko vzniku arytmií.
Selektivní beta-blokátory mají méně nežádoucích účinků. Jsou vhodné k terapii anginy pectoris a hypertenze a neovlivňují spektrum plazmatických lipidů.
Alternativa k léku Betaloc
Zde můžete vidět náhrady léku Betaloc zaregistrované na našem trhu.
Jedná se o léky, které jsou pouze na lékařský předpis. Beta-blokátory patří mezi pět základních antihypertenziv. Přesný mechanismus, jak beta-blokátory snižují tlak, není znám. Nesporně však zlepšuje prognózu nemocných, snižuje hypertrofii levé komory a má velký význam při hyperkinetické cirkulaci u mladých hypertoniků. Dávkování záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře a na důvodu, proč je lék užíván. Obvykle se podává 2x denně dávka 25–100 miligramů a většinou se nepřekračuje celková denní dávka 200 miligramů. Zvláště u srdečního selhávání se u beta-blokátorů musí začínat s nízkými dávkami, které se postupně navyšují.
Cena
BETALOC ZOK 100 MG POR TBL PRO 30X100MG – maximální úhrada zdravotní pojišťovny činí 35,11 Kč, nejvyšší možný doplatek pacienta pak 318,84 Kč.
BETALOC ZOK 100 MG POR TBL PRO 100X100MG – maximální úhrada zdravotní pojišťovny představuje částku 117,03 Kč, nejvyšší možný doplatek pacienta je až 504,14 Kč.
BETALOC ZOK 25 MG POR TBL PRO 100X25MG – maximální úhrada zdravotní činí 38,04 Kč, nejvyšší možný doplatek pacienta pak 410,35 Kč.
BETALOC ZOK 25 MG POR TBL PRO 28X25MG – maximální úhrada zdravotní pojišťovny je pouhých 10,65 Kč, nejvyšší možný doplatek pacienta činí 151,65 Kč.
Aktuální ceny léku je možné zjistit na stránkách www.sukl.cz.
Příbalový leták
Zde si můžete pročíst příbalový leták léku Betaloc.
Autor: © svevi
Foto: © medicinos