Jaké typy čoček jsou k dispozici?
S technologickým pokrokem se vyvíjejí i čočky brýlí. V minulosti byly brýlové čočky vyrobeny pouze ze skla. V současné době se moderní brýlové čočky vyrábějí z plastů, jsou tenčí, lehčí, odolnější proti poškrábání a tak snadno se nerozbijí. Současné čočky rovněž obsahují UV ochranné filtry a mohou mít různé zabarvení.
Polykarbonátové čočky
Polykarbonátové čočky jsou odolné proti nárazu a jsou dobrou volbou pro lidi, kteří se pravidelně účastní sportovních aktivit, také jsou vhodné do rizikového pracovního prostředí. Jsou ideální volbou pro děti. Polykarbonátové čočky mají ultrafialovou ochranu.
Trivex čočky
Trivex čočky jsou vyrobeny z novějších typů plastů a mají podobné vlastnosti jako polykarbonátové čočky. Jsou lehké, tenké a mrazuvzdorné. Dokonce při korekci zraku pomáhají některým lidem lépe než polykarbonátové čočky.
Vysokoindexové plastové čočky
Vysokoindexový materiál je pružnější, což pomáhá čočce vydržet i mechanické namáhání, a je odolnější vůči vyštípání a lámání. Tyto čočky jsou určené pro lidi s vyššími dioptriemi, mohou být totiž tenčí, jsou i lehčí.
Asférické čočky
Asférické čočky mají různé stupně zakřivení povrchu, díky čemuž může být objektiv tenčí a plošší než u ostatních čoček. Asférické čočky mají rovněž mnohem větší využitelnou část než standardní čočky.
Samozabarvovací čočky
Tyto čočky jsou vyrobené buď ze skla, nebo z plastů a své zbarvení mění dle intenzity slunečního světla. Díky tomu je eliminována potřeba slunečních brýlí. Nevýhoda těchto čoček se projeví při řízení auta, protože čelní sklo blokuje sluneční světlo, a tak může dojít k tomu, že se čočky samy nezbarví.
Polarizované sluneční čočky
Světlo, které se odráží od vody nebo rovných povrchů způsobuje nežádoucí odrazy. Polarizační čočky dokážou snížit takovéto oslnění, takže jsou využívány zejména pro sport a řízení automobilů. Nevýhodou polarizačních čoček je, že si neporadí s displeji z tekutých krystalů. které se objevují na některých palubních deskách automobilů.
K určitým typům čoček se přiřazuje i tvar brýlí. Například konkávní objektiv, který má vnitřní křivky, slouží ke korekci krátkozrakosti, zatímco konvexní objektiv má vnější křivky a slouží ke korekci dalekozrakosti. Pro korekci astigmatismu (narušení tvaru rohovky) se užívají válcovité čočky. Čočka objektivu je nástroj sloužící k zostření světla na sítnici.
Jaké jsou multifokální čočky?
Lidé se špatným zrakem často potřebují brýle s multifokálními čočkami. Multifokální čočky jsou brýlové čočky, které mají dvě nebo více zrakových dioptrií. V minulosti byly multifokální čočky odděleny, ale v dnešní době vypadají přirozeně, takže jsou stěží rozeznatelné od normálních čoček.
Bifokální čočky
Bifokální čočky jsou nejčastějším typem multifokálních čoček. Čočka objektivu je rozdělena do dvou částí. Horní část je pro vidění na dálku, spodní část pro vidění nablízko. Tyto čočky se většinou předepisují lidem nad 40 let, protože jejich zraková schopnost klesla kvůli presbyopii, což je věkem zapříčiněná fyziologická ztráta akomodace, tedy schopnosti zaostřovat do blízka.
Trifokální čočky
Jedná se o bifokální čočky, které mají ještě třetí část. Tyto čočky používají lidé, kteří mají potíže s viděním objektů, které jsou na dosah ruky. Tento dodatečný segment je nad bifokální částí objektivu a používá se pro prohlížení věcí v mezilehlé zóně, například při pohledu na obrazovku počítače.
Jestliže potřebujete nové brýle, vybírejte je samozřejmě po poradě se svým očním lékařem. Měl by vám vybrat ty, které nejlépe odpovídají nejen vaší potřebě vidění, ale i vašemu životnímu stylu.
Nátěry brýlí
Antireflexní vrstva
Na nové brýle se doporučuje aplikovat antireflexní vrstvu, která jednak snižuje odrazy, jednak přispívá k zajímavější vizáži.
Tónování skla
Světlé nebo tmavé zbarvení čočky má vliv i na kvalitu vidění. Žluté odstíny zvyšují kontrast, šedé odstíny nemění barvy u slunečních brýlí.
Péče o brýle
- Vždy ukládejte brýle na čistém, suchém a bezpečném místě.
- Brýle si čistěte vodou a speciálním hadříkem, bráníte tak zkreslenému vidění.
- Jednou ročně navštivte svého očního lékaře, který zkontroluje čočky brýlí.
Brýle napravují některé problémy se zrakem, ale je důležité pravidelné vyšetření zraku. Jen odborný lékař může konstatovat zlepšení.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Dori