Brusnice borůvka
Vaccinium myrtillus L. aneb borůvka je známá léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých, rodu brusnice. Borůvky v našich lesích tvoří typický souvislý zelený porost známý jako borůvčí. Borůvka má modrý plody – bobule, které se jmenují stejně jako sama rostlina. Borůvky nejenže mají výraznou chuť a schopnost barvit do modra, ale jsou také významným zdrojem antioxidantů, které působí pozitivně proti rakovině. Mimo to ještě plod borůvky v sobě obsahuje cenné bioflavonoidy, které příznivě působí na zdraví očí. Právě tato schopnost pečovat o oči se významně uplatňuje, jako prevence před vznikem a rozvojem šedého zákalu. Univerzita Maryland Medical Center doporučuje 80 – 480 mg prášku ze suchých plodů borůvek denně, které jsou rozděleny do tří dávek. Nejlepší kapsle nebo tobolky s borůvkami by měly obsahovat 25% extraktu anthocyanidinu. Anthocyanidin je tmavě modré barvivo a je nejúčinnější z bioflavonoidů, které obsahuje plod borůvky.
Jinan dvoulaločný
Ginkgo biloba, zvaný také ginkgo, je dvoudomý opadavý strom. Ginkgo je posledním a jediným druhem rodu jinan z monotypické čeledě jinanovitých. Při pohledu na jeho listy můžete zjistit jejich zvláštní strukturu, která připomíná dobu dinosaurů. I čeleď ginkga přísluší do fylogeneticky velmi prastarého řádu jinanotvaré. Z této prastaré doby se bohužel nedochovalo více druhů a proto má řád jinanotvarých jen tuto jedinou čeleď. Jinan dvoulaločný je také národním stromem Číny odkud pocházejí i poznatky o jeho léčivých účincích. V Číně je jinan používán po tisíce let k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a senility. Jinan roste vzácně i u nás. Ginkgo se podává buď ve formě krátce vařeného odvaru z listů, nebo ve formě lihové tinktury z listů jinanu. Vzhledem k tomu, že v listech je obsaženo poměrně malé množství účinných látek, je obvykle lepší užívat komerčně připravované výrobky. Například ginkgo v kapslích má zvýšen obsah léčivých látek až na 50-ti násobek oproti přírodnímu materiálu. Univerzita Maryland Medical Center doporučuje 40 – 80 mg extraktu z jinanu třikrát denně. Tato bylina může u některých lidí zvýšit krvácivost, zejména u těch, kteří berou léky na ředění krve.
Zelený čaj
Nápoj zvaný zelený čaj je ten správný pravý čaj, který při svém zpracování prošel jen minimální oxidací. Zelený čaj nemá lístky černé, ale zašle zelené. Léčivé účinky se projevují při pití zeleného čaje nebo při užívání doplňků ze zeleného čaje, také známé jako Camellia sinensis. Zelený čaj pomáhá chránit proti oxidačnímu stresu u čoček, u kterých již započal šedý zákal nebo je v anamnéze. Zelený čaj má také silné antioxidační vlastnosti. Univerzita Maryland Medical Center doporučuje užívat standardizovaný extrakt ze zeleného čaje (EGCG) v množství 250 až 500 mg denně, nebo pití zeleného čaje dvakrát až čtyřikrát denně. Pozor, extrakt ze zeleného čaje (EGCG) může mít nepříznivý vliv na plod v těhotenství.
Další tipy na šedý zákal
- Multivitaminy a další antioxidanty, jako je koenzym Q10 a omega-3 mastné kyseliny, pomáhají snižovat projevy šedého zákalu.
- Úprava dietních návyků také může významně změnit vývoj šedého zákalu, proto se zeptejte svého lékaře, zda je vaše stravování dobré, protože správná výživa může pomoci ke zdravím očím.
Seznam doplňků stravy, které účinkují na šedý zákal
- Kyselina alfa-lipoová,
- Borůvka,
- Cystein,
- Quercetin,
- Vitamin A (retinol),
- Vitamin B1 (thiamin),
- Vitamin B12 (kobalamin),
- Vitamin B2 (riboflavin),
- Vitamin B3 (Niacin),
- Vitamin C (kyselina askorbová),
- Vitamin E.
Motání hlavy po operaci šedého zákalu
Závrať je v tomto případě nespecifickým signálem a může být způsobena různými faktory. Závrať, která se projevuje ihned po operaci šedého zákalu, může souviset s anestezií nebo sedativy, které byly podány během operace. V takovém případě je to vedlejší účinek léků podaných na operačním sále a měla by se začít postupně zlepšovat s časem, jak se tělo od těchto léků očistí. U starších lidí můžou vyvolat závratě některé oční kapky snižující nitrooční tlak, především Alphagan, Combigan nebo Luxfen (vše s účinnou látkou brimonidin). Závrať může také souviset se zvykáním si na vizuální vjemy v operovaném oku a jejich vyvážení s druhým okem, zvláště pokud jde o velký rozdíl v nápravě vidění. Pokud nevolnost nebo závratě není doprovázeno žádným dalším očním nepohodlí nebo zhoršení vidění, měl by pravděpodobně vymizet spontánně nebo s pomocí některých léků. Některé nevolnosti se mohou stupňovat až ke zvracení a mohou způsobit vysoký krevní tlak, který se může převádět i do oka a může zapříčinit i krvácení v oku. Pokud nevolnosti nebo závratě nevymizí do několika dnů po operaci šedého zákalu, tak je nutné přehodnocení zákroku.
Autor: ©Jakub Vinš