Mílie na tváři
Mílie jsou malé, tvrdé, bílé hrbolky, které se objevují na obličeji. Mohou se objevit u dětí, dospělých i dospívajících. Jedná se o benigní hrbolky, které jsou neuvěřitelné tvrdé a jsou na obličeji po dobu několik týdnů až měsíců, může se stát, že i po delší dobu. Dalo by se říci, že nejsou škodlivé, ale jejich odstranění je velmi nesnadné. V podstatě se vůbec jejich odstranění nedoporučuje, protože by mohlo dojít k poškození pokožky. Většina lidí si je plete s akné, ale není to totéž. Jedním z nejjednodušších způsobů určení, zda jde o mílie, je jejich citlivost. Na rozdíl od akné jsou mílie poměrně pevné a tvoří se především kolem očí nebo v těch částech obličeje, kde nejsou aktivní mazové žlázy.
Mílie na tváři – foto
Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět mílie na tváři.
Mílie na očním víčku
Pokud se mílie objeví na vnější části očního víčka, je pravděpodobné, že jsou těsně pod povrchem kůže, protože kůže očních víček je velmi tenká. Díky tomu se zdá, že se dají snáze odstranit, a mnoho lidí je pak odstraňuje pinzetou. To je však asi jedna z nejhorších metod, která je možná udělat, protože takto dochází ke vzniku nebezpečí a poškození či zánětu. A už vůbec nikdy by se neměly odstraňovat mílie, které se nacházejí na vnitřní straně víčka.
Mílie na očním víčku – foto
Zde je několik fotografií, kde je možné vidět mílie na očním víčku.
Mílie v obličeji
Mílie je zrohovatělé zrnko rohoviny, které se tvoří v podkoží většinou okolo očí, ale i jinde na obličeji. Pozor, mílie se nerovná akné, vyžaduje tudíž jinou péči než akné. Někdy jsou mílie označovány jako nějaká forma podkožního akné.
Mílie v obličeji – foto
Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět mílie v obličeji.
Mílie u novorozenců
Mílie postihují 30–50 % novorozenců. Vznikají retencí keratinu a mazu v pilosebaceózní jednotce. Jde o epidermální cystičky odvozené z pilosebaceózního folikulu, která jsou většinou lokalizovány při jeho ústí. Během několika týdnů jsou samovolně odloučeny a dochází k jejich úplnému vyhojení. Klinicky se mílie jeví jako jednotlivé nebo mnohočetné, 1–2 mm velké, bílé nebo žlutavé hladké papuly, lokalizované na tvářích, nose, bradě a čele. Vzácněji se mohou vyskytovat na trupu a končetinách. Někdy je obtížné odlišení mílií od novorozenecké hyperplázie mazových žláz.
Mílie u novorozenců – foto
Zde je několik fotografií, kde je možné vidět mílie u novorozenců.
Mílie na rtu
Mílie jsou ve skutečnosti malé cysty, které se objevují ve formě kuliček pod kůží. Existují dva typy mílií, a to primární a sekundární. Některé rtěnky, balzámy na rty a výrobky, které mají pomoci s rozpraskanými rty, mohou být příčinou malých bílých mílií, které se objevují kolem rtů. Existuje mnoho přípravků určených na odstranění mílií kolem rtů. Velmi vhodné je vystavování se slunečnímu záření, které působí pozitivně při odstranění milií.
Mílie na rtu – foto
Zde je možné vidět mílie na rtu.
Rady na odstranění mílií u kojenců
Pokud lékař diagnostikuje primární mílie, není zapotřebí žádné léčby, protože zmizí samy. Ale mohou být i léčeny různými přípravky, jako jsou retinoidní krémy, nebo bývají odstraňovány pomocí sterilní jehly.
Mílie se mohou odstranit i peelingem či vazelínou živočišného původu.
Domácí rady na mílie
- Přírodní med je ideální pro své exfoliační vlastnosti blahodárné pro kůži. Zároveň tento med snižuje mílie. Může se vytvořit směs z medu a jojobového oleje, která by se měla aplikovat denně.
- Směs granátového jablka a limetkové šťávy. Z těchto ingrediencí vytvořte směs, kterou pravidelně nanášejte na mílie. Tato směs je prý velmi účinná při odstraňování mílií.
- Velmi prospěšná je i sauna, která uvolňuje kožní buňky, což má za následek právě odstranění mílií.
- Používejte směs vytvořenou ze santalového dřeva a růžové vody.
- Dostatečná konzumace tekutin, které odplavují toxiny z těla.
- Důležité jsou správné hygienické návyky, proto se doporučuje mýt si obličej alespoň dvakrát denně. Díky tomu dochází k odstranění nečistot z povrchu kůže.
Postup odstranění mílií kosmetičkou
V každém kosmetickém studiu vám běžně dokážou pomoci. Není to nic těžkého. Mílie se odstraňují pod lupou, kdy dojde k jejich napíchnutí, vymáčknutí a následné desinfekci. Veškeré tyto zásahy probíhají naprosto sterilně a i hojení bývá rychlejší než při domácím odstraňování mílií. Díky kosmetickému odstranění se i tak často netvoří. Proto je velmi vhodné při jejich opětovném vzniku zajít rovnou do kosmetického salónu, kde vám stoprocentně pomohou.
Postup odstranění milií – video
Zde je video, na kterém je možné vidět odstranění mílií.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Erde