Příčiny nadměrného pocení
Zde jsou některé příčiny nadměrného pocení:
- genetické dispozice;
- horké počasí;
- reakce na emoce, úzkost, hněv a strach;
- přílišná konzumace alkoholu, kofeinu a kořeněného jídla;
- zdravotní příčiny, konkrétně během rakoviny, horečky, infekce, hypoglykemie nebo nízké hladiny cukru v krvi, ale i během menopauzy;
- nadměrné cvičení;
- léky užívané na mentální a emocionální poruchy, nebo léky užívané pro snížení tělesné teploty, dále i léky na štítnou žlázu a užívání morfinu.
Hyperhidróza
Hyperhidróza je zvýšená potivost. Hyperhidróza neboli nadměrné pocení se vyznačuje vylučováním většího množství potu, než je potřebné k regulaci těla. Příčinami hyperhidrózy jsou nejčastěji dědičnost (jedná se často o vrozenou dispozici), v tomto případě se hyperhidróza nazývá hyperhidróza primární. Pokud je hyperhidróza vyvolána nějakými okolními vlivy, jedná se o tzv. hyperhidrózu sekundární. Nejčastěji se setkáváme s první z těchto jmenovaných. Zvýšené pocení může být buď celkové (po celém těle), nebo lokální – na určité části těla. Ruce, nohy, podpaží a třísla patří mezi nejaktivnější oblasti pocení vzhledem k relativně vysoké koncentraci potních žláz.
Někomu na tento problém zabírá odvar z dubové kůry či šalvěje, někomu vlažná koupel s octem. Jednomu stačí vysadit kofein a jiné zase pomůže změna antikoncepce. Jenže ani kombinace těchto rad spolu s prodyšným oblečením a pečlivou hygienou nemusí přinést kýžené výsledky. Z upocených lidí se tak stává chodící neštěstí. Podat někomu ruku, vzít si světle modrou košili nebo sandály bez ponožek, to jsou pro hyperhidrózou trpící lidi stresující momenty jejich života. Ono potit se na důležité schůzce jak dveře od sauny a hýřit přitom sebevědomím, to dohromady moc nejde. Přestože si nosí do práce dvoje oblečení, kupují speciální antibakteriální ponožky a punčocháčům se vyhýbají jako čert kříži, nemalé procento z nich musí využít rad psychologa. Ano, až tak dalece může nadměrné pocení zasahovat do běžného života. Navíc se takto nemocní lidé kromě zápachu a fleků na tričku potýkají i s potničkami a plísněmi.
Zastavení pocení
- Nejlepší způsob, jak zastavit pocení, je sprchovat se v pravidelných intervalech a používat deodorační gel nebo mýdlo.
- Používat správný druh oblečení. Lidé, kteří se nadměrně potí, by měli nosit volnější a světlejší oblečení. Zejména se doporučují materiály, které „dýchají“.
- Velmi vhodné je užívání antiperspirantů a deodorantů. Tyto přípravky pomáhají se snížením citlivosti potních žláz a snižují tak tvorbu potu.
Zastavení pocení může být vyřešeno i pomocí botulotoxinu nebo speciálních antiperspirantů a přípravků proti pocení.
Botulotoxin
Botulotoxin všichni známe jako přípravek, který nám dokonale vyhladí vrásky. Jak ale pomůže s nadměrným pocením? Za cenu osmi tisíc korun se dostanete do rukou odborníků, kteří vám tuto látku aplikují drobnými vpichy pomocí jehly do podpaží, na dlaně, v podstatě kamkoliv, kde vás sužuje nadměrné pocení. Celý proces trvá kolem půl hodiny a po aplikaci vás čeká několik týdnů bez fyzické námahy. Ti, co tento zákrok podstoupili, potvrzují účinky od 4 do 9 týdnů. Celá aplikace se provádí s místní anestezií. Buďto vám na místo nanesou gel, nebo krém. Pak už jen v klidu čekáte, až se aplikuje dostatek vpichů botulotoxinu. Bohužel ani lékaři nedokážou s jistotou říct, jak dlouho přípravek zabere. Záleží jen na vás, zda investujete několik tisíc korun do metody, která může vydržet déle než dva měsíce, nebo se po třech týdnech opět začnete potit.
Speciální antiperspiranty a přípravky proti pocení
Jedním z takových zázraků je antiperspirant s příměsí stříbra. Pot a zápach způsobují hlavně bakterie, se kterými dokáže stříbro bojovat. Existují antibakteriální spreje, které vydrží až 48 hodin. Cena takový antiperspirantů se pohybuje od 60 korun. Zcela jistě nemůže pánská část populace s celkově agresivnějším potem očekávat, že efekt bude stejně trvanlivý jako u žen s menším problémem pocení, ale jde o příjemnou prevenci. Podobně fungují antiperspiranty, které obsahují minerální soli. Tyto přípravky neutralizují převážně pach v podpaží. Jde opět o jakýsi antibakteriální prostředek.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Zaria