Rizikové faktory
Hlavními důvody tvorby akné jsou hormonální nestabilita, špatná výživa a nedostatečná nebo nesprávná péče o pleť. Z prvního z výše uvedených faktorů vyplývá, že akné ohrožuje dospívající, a to jak muže, tak ženy, protože hormony androgeny jsou přítomné jak v mužském, tak v ženském těle. Změny mazových kanálků postihují všechny dospívající, někteří však mohou mít genetické predispozice k těžšímu průběhu akné. Z důvodu hormonální nestability trpí akné také ženy v průběhu menstruačního cyklu, a to nejčastěji několik dní před menstruačním krvácením. Kožní změny mohou pozorovat také těhotné ženy, individuálně k lepšímu, nebo k horšímu. Nesprávná péče o pleť pak často uzavírá bludný kruh, kdy akné vzniká znovu a znovu kvůli neodborné manipulaci s již vzniklými uhry.
Prevence
Prevence akné souvisí s předchozími příčinami vzniku. Pleť by měla být dostatečně čištěna, aby se póry nezanášely nečistotami zvenčí, například různými prachovými částicemi, a současně aby se nezvyšovalo riziko infekce různými bakteriemi, které se tvoří na povrchu pleti. Čistit pleť je doporučováno dvakrát denně, ráno a večer. Ze stravy působí příznivě vyvážená strava s dostatkem minerálů a vitamínů, dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny a ryby. Z minerálů stojí za to zmínit zinek, který je celkově pro pleť jedním z nejdůležitějších. Pro tvorbu akné naopak mluví požívání alkoholu, kouření cigaret nebo konzumace příliš kořeněných a mastných jídel. Negativně může působit i přemíra cukrů a umělých sladidel. Stejně jako u dalších kožních onemocnění může za akné částečně vnitřní pohoda organismu. Pokud bude tělo vystavováno neustálým stresům, je nasnadě, že se to projeví i na zdravotním stavu pokožky.
Příznaky
Postupný vývoj hnisavého uhříku probíhá takto: první známka zánětu, ovšem ne ještě viditelná okem, se nazývá mikrokomedo. Mazový kanálek je zde zúžen a ucpán odumřelými kožními buňkami. Hromadícím se mazem a dalšími zrohovatělými buňkami se z mikrokomeda stává postupně takzvané uzavřené komedo. Uzavřená komeda nejsou na pleti při běžném pozorování viditelná, pouze při bližším pohledu na napnutou pleť. Z uzavřeného komeda se může stát takzvané otevřené komedo, které je viditelné na povrchu kůže jako všeobecně známá černá tečka. Černé tečky se nejčastěji objevují v T-zóně, to je na bradě, na nose a na čele. Pokud toto otevřené komedo praskne, vylije se jeho obsah do podkoží, kde způsobí zánětlivou reakci. Zánětlivá ložiska se projevují jako známé pupínky s hnisavým nebo vodnatým obsahem.
Jak si mohu pomoci sám?
Pleti prospěje, bude-li dvakrát denně umyta speciálním prostředkem. Častější, úzkostlivé mytí může být na škodu. Stejně tak mytí příliš alkalickými prostředky, jako je mýdlo. Zdánlivě nutné vymačkávání komedonů může často způsobit rozsev do dalších míst na pokožce, a proto je nutné šetrnou expresi zánětlivých uhříků provádět na čisté pleti a výhradně čistýma rukama. Takzvaný peeling pomáhá k vhodnému čištění pleti, ne však u hnisavých komedonů, kdy naopak lépe roznáší infekci po pleti. Existuje nesčetně pouček a rad, jak zacházet s akné. Doporučuje se například přejíždět po obličeji citronem pro rozjasnění pleti, požívat kvasnice pro zlepšení stavu pokožky. Pokud nemáme problémy s citlivou kůží, můžeme na aknózní pleť použít alkoholové čisticí prostředky, které jsou běžně dostupné v lékárnách i drogeriích. Neměli bychom opomínat hydrataci pleti krémy, zde je třeba upřednostnit řídké krémy nebo pleťová mléka, která nebudou póry zbytečně ucpávat. Pokud se potýkáme s těžkým průběhem akné, odborný kožní lékař nám může nejen předepsat rychlejší léčbu, ale předejít například nevzhledným jizvám.
Léčba světlem
Ruka lékaře není nezbytná, problémy s poškozenou pletí lze řešit i bez odborného dohledu, v teple domova, a to biolampou. Aknózní pleť se dvakrát denně po dobu 10–15 minut vystavuje polarizovanému světlu biolampy, výsledky by měly být patrné do 14 dní.
Fototerapii není obecně vhodné používat bez konzultace s lékařem v těchto případech:
- v době léčby zhoubných nádorů nebo na ošetření jizev po jejich operaci;
- u osob s epilepsií;
- na oblast štítné žlázy při její zvýšené funkci, při jejím zvětšení a ani k ošetření jizvy po operaci štítné žlázy;
- po podání léku nebo aplikaci jiného přípravku s obsahem fotosenzibilizující látky;
- na akutní zdroje infekcí (zejména ve spojení s horečnatými stavy).
Léčba laserem
Akné se jím léčí zcela běžně, ale odstraňování jizev laserem už tak známé není. Možná proto, že staré, takzvané ablační lasery poškozovaly vlastní tkáň, čímž se prodlužovala doba hojení, má laser v tomto ohledu špatné renomé. V současné době se však využívá neablačního (neablativního) laseru, který propadlé jizvy dokáže vyhladit. Tento zákrok je velmi rychlý, ošetření jedné jizvy trvá sekundu. Po zákroku je místo lehce zarudlé asi 1–2 dny, což je možné zakrýt make-upem. Po ošetření pleti cévním laserem je nutná ochrana před sluncem po dobu dvou měsíců.
Hojení jizev
Faktory ovlivňující hojení poranění jsou biochemické, genetické, metabolické a imunologické. Hojení jizev je tedy velmi individuální záležitostí.
Ovlivňuje jej:
- kvalita ošetření rány;
- kvalita pokožky a podkoží;
- hloubka porušení kůže – záleží, jestli rána zasahuje do vaziva, tukové vrstvy nebo až do svalové tkáně;
- schopnost těla regenerovat;
- vhodná strava bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály;
- dostatečná hydratace;
- psychický stav.
Hojení jizev může být negativně ovlivněno:
- cukrovkou;
- alergickou reakcí;
- infekcí;
- opětovným poškozováním – například u ran v ohybech kloubů;
- nečistými okraji rány.
Při hojení ránu vyplňují nové reparační buňky. Tato specifická, takzvaná zrnitá tkáň je tvořena vazivem, kolagenovými vlákny a cévkami. Přítomnost kapilár způsobuje červené zbarvení čerstvých jizev. Postupem času se kapiláry ztrácejí a jizva bledne. Při regeneraci tkáně dochází k náhradě ztracené tkáně identickými tkáňovými strukturami. Pokud dojde k náhradě méněcennou vazivovou tkání, hovoříme o reparaci. Rána je uzavřena, ale vznikla jizva. Hojení jizev můžeme podpořit různými metodami – záleží na typu jizvy. Pokud výsledný vzhled jizvy není uspokojivý, můžeme přistoupit k metodám plastické chirurgie. Ale vždy napřed vyzkoušejte všechny konzervativní metody – výsledek je jistější a nepochybně levnější.
Domácí léčba jizev po akné
Pomocí česneku
Asi nikoho nepřekvapí, že jedním z užitečných pomocníků může být i všelék pro středoevropský region neboli česnek. Budeme potřebovat čtyři stroužky pravého českého (polského, německého, maďarského, ale ne čínského, mexického či španělského) neskleníkového česneku a půl limetky. Česneky s limetkou oloupeme a rozmixujeme na dokonale hladkou kašičku. Tu poté naneseme na očištěnou pleť s jizvičkami a necháme čtvrt hodiny působit. Měla by během té doby zaschnout. Pak ji opláchneme studenou vodou a obličej umyjeme nějakým jemným mýdlem. Léčbu jizev opakujeme denně, přerušíme ji jen v situaci, že pozorujeme na pokožce nějakou alergickou reakci. Léčivou směs, kterou ihned nevyužijeme, ukládáme do lednice, kde nám vydrží dva dny.
Pomocí olivového oleje, okurky a citronu
Jizvičky a barevné změny na pokožce, které vznikají po akné, může také odstranit síla olivového oleje, okurky (je jedno, jestli polní, nebo hadovky) a citronu. Kus okurky si na jemno nastrouháme a jednu lžíci zeleniny smícháme se lžící citronové šťávy a lžící olivového oleje. Vzniklou kašičku jemně vmasírujeme do postižené části obličeje a také necháme čtvrt hodiny působit. Dále postupujeme stejně jako v případě česnekové směsi, i u skladování, když si vyrobíme více kašičky do zásoby, tak nám vydrží stejně účinná, dokonce o jeden den déle.
Pomocí třtinového cukru
A do třetice všeho dobrého nám při boji s jizvami po akné může přinést směs z medu (pokud možno od včelaře nebo takový, kde známe jasný původ a ne jen nápis: ze zemí EU a mimo EU), přírodního třtinového cukru a kvalitní smetany (prodává se čtyřicetiprocentní, která je pro tento účel nejlepší). Do malé, sterilně čisté nádoby s víčkem dáme lžíci medu, lžíci cukru a půl lžíce smetany. Sklenici uzavřeme a jemně jí potřásáme tak, aby se nám všechny suroviny dokonale promíchaly. Takto vznikne léčivý peeling, který můžeme následně použít na ta místa pleti, která hyzdí jizvičky. Jemně ho vetřeme, necháme pět minut působit, opláchneme studenou vodou a následně ještě tvář omyjeme mýdlem. Po této akci je dobré obličej ošetřit hydratačním krémem. Toto léčivo, či možná spíše kosmetický prostředek, je ze všech tří zmiňovaných nejméně trvanlivý. V lednici vydrží pouhých dvacet čtyři hodin.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © laser