Jak Euphyllin funguje?
Euphyllin obsahuje účinnou látku teofylin působící přímo na sval obklopující dýchací cesty v plicích nazývaných bronchiální trubice. Jak se trubice uvolňují, rozšiřují se a to zlepšuje dýchání. Lék snižuje citlivost těchto svalů a zabraňuje jim se smršťovat a zužovat. Používá se k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) a astmatu.
Hlavní účinky Euphyllinu:
- relaxace hladkého svalstva průdušek;
- zvýšení schopnosti srdečního svalu se stahovat s pozitivním vlivem na jeho účinnost;
- zvýšení srdeční frekvence;
- zvýšení krevního tlaku;
- zvýšení průtoku krve ledvinami;
- protizánětlivé účinky;
- stimulační účinek na centrální nervový systém, hlavně na dýchací centrum.
Euphyllin se používá pro léčbu těchto onemocnění:
- chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN);
- emfyzém – nahromadění vzduchu v tkáních;
- astma;
- dětská apnoe;
- blokátor působení adenosinu, což je inhibiční neurotransmiter, který navozuje spánek, stahuje hladké svaly a uvolňuje srdeční sval;
- postpunkční syndrom a s tím spojená bolest hlavy.
Euphyllin se také používá ke zvýšení výkonu ve sportu. Nejen Euphyllin, ale i další methylxantiny se často používají pro své účinky zvyšující výkon ve sportu, protože tyto léky zvyšují bdělost, bronchodilataci a zvyšují rychlost a sílu srdečních kontrakcí.
Jak dlouho užívat Euphyllin?
Délka užívání závisí na povaze, závažnosti a průběhu pacientova onemocnění, a určuje ji lékař – lék je k dostání jen na předpis. Někteří pacienti užívají Euphyllin dlouhodobě. Pravidelné, dlouhodobé užívání tohoto léku nezpůsobuje ztrátu účinku ani nevzniká závislost na něm.
Lék účinkuje do 30 minut, ale plné účinnosti dosahuje až za 4 hodiny po podání. Euphyllin je lék s pomalým uvolňováním účinné látky. To mu dává dlouhodobý účinek, který mu vydrží přibližně 12 hodin.
Zde je několik obecných pokynů:
Euphyllin by měl být vždy dávkován individuálně.
Doporučují se dvě stadia dávkování: zahajovací terapie a udržovací terapie. Obecně platí, že terapie by měla být započata s polovinou udržovací dávky, zvláště pokud je denní dávka podávána jedenkrát denně večer.
Dávkování pro dospělé bez rizikových faktorů pro zhoršený stav:
- Počáteční dávka: 300 mg denně podávaná v rovnoměrně rozdělených dávkách každých 6 až 8 hodin;
- Po 3 dnech, pokud byla počáteční dávka tolerována, zvýšit na 400 mg denně podávaných v rovnoměrně rozdělených dávkách každých 6 až 8 hodin;
- Po dalších 3 dnech, pokud je tolerováno, zvýšit na 600 mg rozdělených na tři dávky 200 mg po 8 hodinách.
Pokud nezvládnete dávky dělit po 6 nebo osmi hodinách, můžete denní dávku rozdělit na dvě a každou užít ráno a večer a nebo můžete užít celou dávku večer před ulehnutím.
Dávkování pro rizikové pacienty
Pro dospělé s rizikovými faktory, starší pacienty nad 60 let a pacienty, u kterých není možné monitorování sérového teofylinu je určena maximální dávka: 400 mg denně. U těchto pacientů je zpomaleno vylučování theophyllinu a bývá spojeno s vyšším výskytem intoxikace. Proto je veledůležité monitorování krve léčeného pacienta.
Přesněji se denní dávka určí z vyšetření krve podle plasmatické koncentrace teofylinu.
- u dospělých (cílové rozpětí: 8 - 20 mg/l);
- u dětí (cílové rozpětí: 5 - 12 mg/l).
Denní dávka může být vypočtena také podle hmotnosti, respektive podle výšky pacienta. Nepoužívá se skutečná hmotnost, ale tak zvaná ideální tělesná hmotnost, do které se nezapočítává tuk. Proč? Protože theophyllin se nevstřebává do tukové tkáně.
Ideální tělesná hmotnost v kilogramech se podle Robinsona vypočítá:
- u mužů (výška v cm mínus 152,4) krát 0,728 plus 51,65;
- u žen (výška v cm mínus 152,4) krát 0,650 plus 48,67.
Dávkování podle hmotnosti pro dospělé
Denní dávka pro dospělé je zhruba 11 – 13 mg theofylinu na kg ideální tělesné hmotnosti.
Pokud je to možné, mělo by být léčení zahájeno večer, krátce před ulehnutím, a dávkování by mělo být zvyšováno postupně a pomalu během 2 – 3 dnů.
Dávkování podle hmotnosti pro děti
- děti 1 až 5 let by neměly být léčeny tuhou formou léku;
- děti 6 až 8 let nebo o váze 20 až 25 kg – denní dávka 24 mg / kg;
- děti 8 až 12 let nebo o váze 25 až 40 kg – denní dávka 20 mg / kg;
- děti 12 až 16 let nebo váze 40 až 60 kg – denní dávka 18 mg / kg.
Kdy je nejlepší použít Euphyllin?
Tento lék lze užívat v následujících případech:
- V případě potřeby zvrátit epizody kašle, tíži na hrudníku, sípání nebo dušnost.
- Před spaním, pokud je spánek narušován dušností.
- Pravidelně, pro osoby s těžším astmatem a chronickým omezením proudění vzduchu.
Euphyllin není záchranným lékem na astma nebo záchvaty bronchospasmu. Při záchvatu používejte pouze rychle působící inhalační léky. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se vaše dýchací potíže rychle zhorší nebo pokud si myslíte, že vaše léky také nefungují.
Rizika
Nezačínejte ani nepřestávejte kouřit, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem. Kouření mění způsob, jakým vaše tělo využívá theofylin, a možná budete muset použít jinou dávku.
Vyhněte se užívání bylinných doplňků obsahujících třezalku tečkovanou.
Vyhněte se řízení nebo nebezpečné činnosti, dokud nebudete vědět, jak vás teofylin ovlivní. Vaše reakce mohou být narušeny.
Někdy není bezpečné užívat současně určité léky. Některé léky mohou ovlivnit hladinu jiných léků, které užíváte, v krvi, což může zvýšit nežádoucí účinky nebo snížit účinnost léků. Proto vždy informujte svého předepisujícího lékaře o všech lécích, které užíváte.
Pokud užíváte třezalku tečkovanou pravidelně, nepřestávejte ji užívat, aniž byste se nejprve zeptali svého lékaře. Zahájení nebo vysazení třezalky tečkované může ovlivnit hladinu teofylinu v krvi.
Mnoho léků může ovlivnit Euphyllin. To zahrnuje léky na předpis a volně prodejné léky, vitamíny a rostlinné produkty. Informujte svého lékaře o všech svých současných lécích a všech lécích, které začnete nebo přestanete používat.
Euphyllin a alkohol
Nejen alkohol, ale i kofein mohou zvýšit vedlejší účinky tohoto léku. Vyhněte se proto pití velkého množství nápojů obsahujících alkohol nebo kofein (jako je káva, čaj, limonády, energetické nápoje), nejezte velké množství čokolády nebo neužívejte volně prodejné přípravky obsahující kofein.
Jaké jsou vedlejší účinky?
Nejčastějším nežádoucím účinkem Euphyllinu je žaludeční nevolnost s pálením žáhy, průjem nebo ztráta chuti k jídlu. Tento lék může také způsobit bolesti hlavy, nervozitu, nespavost nebo zrychlený tep, třes, či pocení. Zřídka se mohou objevit záchvaty nebo závažné abnormality srdečního rytmu. Pokud k něčemu takovému dojde, je nutné dávku snižovat, dokud nežádoucí účinky nezmizí.
Cena
Euphyllin jde v Česku koupit jen s předpisem od lékaře. Jeho cena je snížena příspěvkem od zdravotní pojišťovny a pacient tak doplácí 30 až 50 korun za nejslabší 100mg verzi přípravku Euphyllin CR N. Z ekonomického hlediska se vyplatí nechat si předepsat verzi silnější 300mg a lék si pak půlit. Silnější verze má doplatek okolo 60 až 80 Kč, kdežto 3 balení nejslabší verze můžou vyjít až na 150 Kč.
Některým pacientům může být předepsán léčivý přípravek s názvem Afonilum SR, který je úplně stejný, jako Euphyllin, jen se jinak jmenuje a má odlišnou sílu – 125 a 250 mg. Na Afonilum SR se doplácí podobně jako za Euphyllin.
Aktuální cenu doplatku na Euphyllin 300 mg můžete zjistit zde: Euphyllin cena dle SUKL.