Účinky chlorofylu
Hojivé účinky chlorofylu byly pozorovány nejen v chirurgii, ale i v dermatologii. Nejlepších léčebných úspěchů s přípravky obsahujícími chlorofyl bylo dosaženo u „pacientů s chronickými kožními vředy“. Ti, kdo zkoumali účinek chlorofylu při léčbě nosních, krčních a ušních chorob, se shodně vyjádřili, že neexistuje jediný sledovaný případ, kdy by po použití chlorofylu nebylo pozorováno zlepšení anebo úplné vyléčení. Chlorofyl má také dezinfekční vlastnosti, kterých se využívalo u pacientů s kolostomií (vyústění tlustého střeva na přední stěnu břišní), kostními infekcemi, infekcemi v dutině ústní, popáleninami a podobně, obzvlášť v průběhu druhé světové války.
Chlorofyl podporuje náš organismus, a to jak na molekulární, tak na buněčné úrovni. Podporuje krevní oběh, funkci střev, zažívání a imunitu, pomáhá neutralizovat tělesné pachy a působí jako přirozený deodorant. Zvyšuje energii a celkové harmonické rozpoložení těla. Chlorofyl díky své podobnosti s hemoglobinem ovlivňuje kvalitu červených krvinek. Jelikož podporuje správnou funkci trávení, dokáže si částečně poradit také s chronicky zapáchajícím dechem. Chlorofyl má schopnost potlačovat rakovinotvorný účinek aflatoxinu a bránit buněčným mutacím. Nejúčinnější je chlorofyl v přirozeném (syrovém) stavu – je obsažen v každém kousku zeleně, a to v kapustě, zelí, natích, špenátu, pažitce a podobně. Dále v divoké zelenině (kopřiva, pampeliška, česnek medvědí, řeřicha potoční) a v bylinkách. Ty jsou nejlepším zdrojem účinného chlorofylu.
Chlorofyl a hubnutí
Snížením kyselosti organismu ubývá zánětlivých ložisek v těle a lidé se začnou cítit lépe. Už nejsou unavení, bez energie, a přitom hubnou. Chlorofyl lze do organismu dostat obohacením jídelníčku o větší množství zeleniny, nebo ve formě potravinového doplňku, rozmíchaného ve vodě. Nápoj připravený z chlorofylu a vody pomáhá zlepšit účinnost přenosu kyslíku v těle a člověk pak překypuje energií. Kromě toho zajistí snížení kyselosti organismu, které je pro hubnutí velice důležité. Chlorofyl lze konzumovat ve formě tablet, které jsou velmi účinné, pokud však jde o kvalitní výrobek. Většinou tyto tablety obsahují slisovanou mořskou řasu chlorellu, která je na chlorofyl extrémně bohatá.
Detoxikace chlorofylem
Chlorofyl a jeho deriváty mají preventivní antikarcinogenní účinky. Vzhledem ke své nulové toxicitě při terapeutických dávkách představují zajímavý potenciální prostředek v prevenci nádorových onemocnění. Řasa chlorella pyrenoidosa, dodávaná společností Green Ways, má nejvyšší obsah chlorofylu ze všech známých na chlorofyl bohatých potravin. Chlorofyl je bakteriostatický až mírně baktericidní prostředek. Působí především tak, že vytváří prostředí nevhodné pro růst bakterií. Zvláště účinný je proti anaerobním bakteriím. Molekula chlorofylu má jedinečnou schopnost přeměňovat sluneční energii na energii chemické vazby prostřednictvím fotosyntézy. Takto zelené rostliny vyrábějí sacharidy, základní zdroj energie pro další biochemické a biologické procesy.
Detoxikace chlorofylem se těší velké oblibě v zahraničí a své fanoušky má i u nás v Česku. Skvělá je už jen svou jednoduchostí, protože se dá velmi snadno rozeznat, které potraviny obsahují chlorofyl – prozradí je zelená barva. Chlorofylová detoxikace spočívá v tom, že do jídelníčku zařadíte potraviny, které jsou na tuto látku bohaté, takže je založena zejména na salátech. Zkuste vydržet alespoň tři dny, nebo ještě lépe týden, vše je však lepší než nic. Samozřejmě můžete „zelená jídla“ doplňovat dalšími vhodnými potravinami – zůstaňte však u zeleniny, ovoce a případně hrsti oříšků. Během detoxikace je třeba určitě zapomenout na alkohol, cigarety, cukr a ostatní nezdravé zlozvyky. Připravovanou zeleninu nenechávejte dlouho ve vroucí vodě. Obsah chlorofylu se například v brokolici po dvaceti minutách přípravy ve vroucí vodě sníží o celé dvě třetiny.
Jádro celé detoxikace by mělo tedy spočívat zejména v konzumaci salátů. Ideální zálivkou je olivový olej. Přestože samotné olivy nemají natolik vysoký obsah chlorofylu jako listová zelenina, někteří výrobci údajně nechávají s olivami úmyslně lisovat i listy, aby obsah této látky zvýšily. Jednou za den můžete salát pro změnu doplnit například hráškovou či brokolicovou polévkou. Jako žádná jednostranná dieta, ani tato není vhodná pro dlouhodobé držení. Celkem stačí tři dny. I poté je dobré tyto zdravé potraviny často zahrnovat do jídelníčku.
Jídelníček
- Snídaně: Dejte do mixéru asi 2 dl vody a dvě hrsti špenátu a nakrájeného salátu. Rozmixujte nadrobno. Potom přidejte nakrájené neloupané zelené jablko a hrušku (případně jiné ovoce podle chuti, například banán). Pijte přes brčko.
- Svačina: Zelené jablko
- Oběd: Dušené zelené fazolky na cibulce a olivovém oleji
- Svačina: Čerstvý hrášek
- Večeře: Míchaný listový salát s okurkou, zelenými olivami a slunečnicovými semínky se zálivkou z jablečného octa a olivového oleje
Chcete-li účinky detoxikace ještě posílit, zařaďte do svého jídelníčku i řasy spirullinu a chlorellu. Ty kromě chlorofylu obsahují antioxidanty, vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny posilující celkovou obranyschopnost organismu. Ideální délka kúry je alespoň 3 měsíce, přičemž se užívají 4 g mořských řas denně.
Autor: © svevi
Foto: © Tumisu