Jak vzniká astigmatismus?
To je velmi dobrá otázka, lékaři a výzkumy se zaobírali touto otázkou po celá desetiletí, ale přišli s jednoduchou odpovědí. Odborníci zjistili, že při narození má téměř polovina lidí nějakou oční vadu. Všichni známe slabozrakost a dalekozrakost, většina z nás však nikdy neslyšela o negativních účincích astigmatismu.
Oční chirurgie a astigmatismus
Zjizvená tkáň vytvořená na oku po operaci vede často k astigmatickému stavu, který způsobuje vadu oka, která následně brání správnému lomu světla.
Co způsobuje astigmatismus?
Astigmatismus způsobuje rozmazané vidění, bolest hlavy, noční slepotu a závratě, tedy pokud není správně léčen.
Možnosti léčby
Možnosti léčby spojené s astigmatismem zahrnují používání korekčních čoček (pevné sklo), nebo určitý typ kontaktních čoček, možný chirurgický zákrok, v některých případech postačí jednoduchá oční cvičení. Vědci potvrzují, že pacienti, kteří cvičí své oči jednu nebo více hodin denně, hlásí dramatické změny: výrazné posílení okohybného svalstva a zlepšení vidění.
Doporučuje se, aby si každý nejprve vyzkoušel jednoduchou sadu cvičení, které nejen posiluje oční svaly, ale také zlepšuje vidění, a tím samozřejmě léčí astigmatismus, a to bez chirurgického zákroku nebo jiných opravných prostředků. Také je důležité dopřát svým očím dostatek odpočinku, neboť únava zhoršuje jejich stav. Vyhněte se čtení z obrazovky počítače při nízké hladině osvětlení. Dobrým cvičením pro vaše oči může být to, že střídáte zaměření pohledu na objekty, které jsou blízko, a pak na ty vzdálené, přispějete tak k posílení očních svalů a předcházíte astigmatismu.
Je důležité, abyste vždy požádali o radu lékaře, než učiníte jakékoli rozhodnutí, které může ovlivnit vaše zdraví nebo pohodu. S lékařem můžete prodiskutovat možnosti léčby, které jsou pro vás vhodné, vysvětlí vám i léčebný plán, který by měl být zároveň ideální pro váš celkový zdravotní stav.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Michal460